Schouten verzweeg cruciaal woord BOERENPROTEST Boze boeren dreigen met blokkades op Schiphol 10 NIEUWS Tjeerd de Groot luisterde niet naar ons. Wie is er dan onbeschoft? f h un je me horen? Ik m heb bijna geen be reik.'' Bart Kemp loopt the day after weer tussen zijn schapen in het groen van de Gelderse Vallei, ver weg van de politici in Den Haag. ,,Het was een heel mooie en rustig verlopen dag. Veel steun van de bevolking en weinig kritiek. We hebben ons standpunt kenbaar kun nen maken. Zelfs The New York Times schreef over ons. Nu gaat het om het resultaat. Wordt vervolgd.'' ,,We zullen als Stichting Agractie ze ker van ons laten horen. Dan stellen we publieksvriendelijkheid voorop. De volgende actie zal zonder grote gevolgen voor het publiek zijn. Ik kan nog niet zeggen wat.'' Zo spontaan als het protest dinsdag oogde - getergde boeren uit alle windstreken leken op eigen initiatief met gebalde vuist naar het Malieveld te rijden - zo georganiseerd was de werkelijkheid. Kemp begon klein op Facebook, maar al snel kreeg hij steun van machtige partijen. Zeker tien grote bedrijven, onder meer slacht huisgigant Vion (omzet 4,6 miljard euro) en veevoerderreus De Heus (omzet 3 miljard euro), steunden de protestdag financieel. Ze maakten tienduizenden euro's over om ook hun eigen belang te beschermen. Veevoerproducent For Farmers (om zet 2,4 miljard euro) betaalde een communicatiebureau om het verhaal van de hardwerkende boer over te brengen. Het werkte. De langste och tendfile ooit leidde niet tot woeste taferelen op de snelweg. ,,Omdat wij elke dag voor het ontbijt zorgen. Als we dan eens in de dertig Wat begon met een persoonlijke noodkreet op Facebook eindigde met het grootste boerenprotest in decennia. Initiatiefnemer Bart Kemp is tevreden, maar ook nog steeds woest dat 'we' het eerlijke verhaal van het boerenbedrijf niet te horen krijgen. jaar voor wat overlast zorgen, dan snapt iedereen dat toch?'' ,,Het beeld dat de gemiddelde burger heeft, strookt niet met de aandacht van de media voor die ene procent van de bevolking die geen dierhou- derij wil. Politici doen op basis van emoties en aannames uitspraken over gewasbeschermingsmiddelen en dierhouderij, niet op basis van fei ten. Voor de bühne. Daar zit een groot deel van het probleem.'' ,,D66 benaderde ons of ze mochten spreken. We hebben geantwoord: 'Wij gaan ons statement maken, jul lie gaan luisteren'. Voor hij het po dium opging, heb ik gezegd: 'Je krijgt twee zinnen, niet meer'. De Groot ging door. Daaruit blijkt de onbe trouwbaarheid van zo'n man. Hij luistert niet naar ons op óns podium. Minister Schouten is een oude be kende van u, jullie zaten vroeger in dezelfde vriendengroep. Hoe re ageerden die oude vrienden op uw harde kritiek op haar beleid? ,,De vrienden van toen zijn niet meer de vrienden van nu. Ik ben verhuisd. Het was wel moeilijk voor me, maar ik vertolkte de gevoelens van duizen den boeren. Ik had geen andere keuze. Dat beseft ze heel goed.'' ,,Het gaat niet om het imago, het gaat om weten hoe ons voedsel wordt ver bouwd. En dat ons verhaal wordt uit gelegd en niet wordt geframed met verhalen over gif en dierenleed. Leg uit dat we gewasbeschermingsmid delen nodig hebben omdat je anders niet heel het jaar maar slechts twee maanden in het jaar appels kunt eten omdat ze anders verrotten.'' ,,Het heeft gedaverd in Den Haag. Ik denk niet dat ze elke week op ons zit ten te wachten. Er was aandacht voor het eerlijke verhaal. Politici gaan be ter naar ons luisteren. De minister komt erop terug, heeft ze beloofd.'' ggjf AMSTERDAM Boze boeren zijn van plan om op 29 oktober vliegveld Schiphol te 'bezet ten'. Plannen hiervoor circule ren op sociale media en WhatsApp, bevestigen woord voerders van Agractie en Far mers Defence Force (FDF). Beide actiegroepen steunen de nieuwe plannen niet. Ze hebben de boeren opgeroe pen van de protestactie af te zien. ,,Dit zijn wilde ideeën van jonge jongens die elkaar gek maken'', aldus Mark van den Oever van Farmers De fence Force. De boeren willen het vliegver keer stilleggen om 'het stik stofprobleem op te lossen'. De nieuwe acties zijn een reactie op uitspraken van de politiek. Kamerlid Tjeerd de Groot (D66) gaf aan dat zijn partij bij het standpunt blijft om de veestapel te halveren. Dat deed hij na de grote manifestatie op het Malieveld. Mocht de de monstratie op Schiphol niets opleveren, komt er een derde protest. ,,Wij gaan net zo lang door tot het gaat veranderen'', valt te lezen in het WhatsApp- bericht. Haar belofte kon dinsdag op groot applaus rekenen van de duizenden boeren die naar Den Haag waren gekomen. ,,Zo lang als ik minister van Landouw ben, betekent dat ook dat er wat mij betreft geen halve ring van de veestapel komt'', sprak Schouten. Ze reageerde daarmee op het voorstel van D66-Kamerlid Tjeerd de Groot om de veestapel te halveren, om zo het stikstofpro bleem op te lossen. Het ministerie van Landbouw zette de spreektekst later online. Daarin staat het woord dat Schouten niet uitsprak: ,,Zo lang ik minister van Landbouw ben, betekent dat, dat er wat mij be treft geen gedwongen halvering van de veestapel komt.'' Warme sanering Het woordje 'gedwongen' is tame lijk cruciaal. Het houdt in dat boe ren niet verplicht worden hun be drijf op te doeken. Maar het bete kent ook dat de mogelijkheid be staat van een 'warme sanering', waarbij de helft van de veestapel toch zou kunnen verdwijnen. Bij zo'n sanering, op basis van vrijwil ligheid, worden boeren volledig ge compenseerd. D66'er De Groot re ageert via Twitter: ,,Nog even de speech van Carola Schouten terug gelezen, en wat blijkt: we zijn het al bijna eens.'' De Groot liet eerder weten dat hij boeren wil uitkopen én wil helpen om over te stappen op kringlooplandbouw, om zo het aantal dieren te halveren. Volgens een woordvoerder van Schouten maakt het woord 'ge dwongen' niet uit. ,,Het is simpel: die halvering van de veestapel gaat er niet komen, gedwongen of niet. De minister heeft eerder wel ge zegd dat er geen taboes zijn bij het oplossen van het stikstofprobleem. Dat moet op een slimme manier gebeuren.'' donderdag 3 oktober 2019 GO Nog meer files van meer dan 1000 kilometer? Waarom werden automobilisten in de file niet boos? 'We zullen zeker nog van ons laten horen' Ton Voermans U vindt het evenwicht in het debat zoek. Minister Schouten met rechts achter haar Bart Kemp. FOTO ANP U trok de microfoon uit handen van Tjeerd de Groot, het D66-Kamerlid dat de veestapel wil halveren. Was dat wel zo'n gelukkige ingreep? Het imago van de boer is gezien de steun helemaal niet zo slecht. - Bart Kemp, actieleider Is het Haagse schip een beetje van koers veranderd? UfRFTH Minister Schouten (Landbouw) blijkt dinsdag in haar speech een belangrijk woord niet te hebben uitgesproken. Zij zei dat de veestapel onder haar regime niet zou halveren. Maar in de spreektekst die het ministerie online zette, staat dat ze 'ge dwongen' halvering bedoelde. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10