'Laat speelgoed over aan kinderen' 10 NIEUWS Haagse wethouders verdacht van gesjoemel met papieren Zweem van vriendjespolitiek Vrouw net vóór rechtszaak weg uit Turkije Een voor Nederland ongekend onderzoek naar corruptie plaagt Den Haag. Twee wethouders worden verdacht van omkoping en corruptie, bij een betrokken ondernemer is een wapen gevonden. „Napels aan de Noordzee.'' De Rijksrecherche deed gisteroch tend invallen in de woningen en op de werkkamers van twee wet houders van Groep de Mos, met acht van de 45 zetels de grootste partij van de stad. Volksheld Richard de Mos (ex-PVV) en zijn partijgenoot Rachid Guernaoui (ooit D66) worden verdacht van omkoping, ambtelijke corruptie en het lekken van informatie. Zij zijn verhoord, maar niet aangehouden. Het onderzoek richt zich onder meer op gesjoemel met horecaver- gunningen. Bevriende onderne mers zouden tegen betaling nacht vergunningen en vertrouwelijke informatie hebben gekregen: ,,Vo- rig jaar zijn we een onderzoek ge start na aanwijzingen dat vergun ningen gekocht konden worden'', zegt een woordvoerder van het Landelijk Parket. Aanhoudingen worden niet uitgesloten, maar er wordt eerst meer bewijs verza meld. Tientallen rechercheurs en twee officieren van justitie zijn be trokken bij het onderzoek. Behalve de twee stadsbestuur ders heeft justitie drie Haagse on dernemers en een Groep de Mos raadslid op de korrel. Bij een van de ondernemers is bij de huiszoeking ook een wapen met munitie ge vonden. Een van de verdachte on dernemers is Atilla Akyol, eigenaar van zalencentrum Opera, kandi daat-raadslid en bekend donateur van Groep de Mos. Op verzoek van burgemeester Pauline Krikke zitten De Mos en Guernaoui lopende het onderzoek - dat maanden kan duren - thuis. ,,Het is zo dat je onschuldig bent tot het tegendeel bewezen is'', schreef burgemeester Pauline Krikke. ,,De verdenkingen van het Openbaar Ministerie zijn echter dermate ernstig dat het college van mening is dat het goed besturen van de stad wordt belemmerd.'' Karaktermoord Beide wethouders spraken in een verklaring gisteravond van 'karak termoord'. ,,We hebben altijd naar eer en geweten gehandeld, we zien de uitkomsten van het onderzoek NACHTVERGUNNING met vertrouwen tegemoet.'' Ze leggen zich 'met pijn in het hart' neer bij de tijdelijke schorsing. Toch lijkt de omvangrijke affaire allesbehalve een donderslag bij heldere hemel. Al jaren wordt ge waarschuwd voor vriendjespoli tiek door Groep de Mos, de lokale partij die naar eigen zeggen 'op Amerikaanse wijze' campagne voert en politiek bedrijft. Politieke opponenten verweten ombuds man De Mos in 2017 'cliëntelisme' door te nauwe banden met lokale ondernemers: „Hoeveel geld krijgt u van zalencentrum Opera, van de cafés, gelegenheden waar uw par tijleden ook korting krijgen'', beet de SP De Mos in een raadsdebat toe. Zo krijgen partijleden van Groep de Mos korting bij zaken waar de partij soms ook gratis eve nementen en fondsenwervingsdi ners organiseert. Akyol, de eigenaar van het zalen centrum dat begin deze maand twee nachtvergunningen kreeg, zag geen kwaad in de warme ban den met de partij: ,,Ik maak ook geld over voor zijn campagne'', zei hij eerder. ,,Wat ik van Richard te rugverwacht? Dat hij zich inzet als er een probleem is, dat hij het aan kaart als het een reëel ding is.'' Donaties Deze krant publiceerde tijdens de verkiezingscampagne vorig jaar ook over forse donaties die De Mos aanvankelijk weigerde te verant woorden. D66 en GroenLinks ha merden daarom in de formatie op het belang van integer bestuur: ,,Het is heel belangrijk dat er nooit een zweem van belangenverstren geling is. We zouden bijvoorbeeld het college, de raad en de ambtena ren eens in de zoveel tijd een inte- griteitsscan kunnen laten doen'', zei D66-lijsttrekker (inmiddels wethouder) Robert van Asten toen. De volgens hoogleraar Marcel Boogers 'unieke en omvangrijke' corruptieaffaire is een klap voor het Haagse stadsbestuur en het aanzien van Den Haag. De coalitie van vier partijen - Groep de Mos, VVD, D66 en GroenLinks - wan kelt, denken ingewijden: ,,Dit is de totale implosie van het stadsbe stuur'', zegt een bron. Oppositie raadslid Pieter Grinwis (CU/SGP): ,,Het mag niet zo zijn dat Den Haag, nota bene de stad van vrede en recht, bekend komt te staan als het Napels aan de Noordzee.'' In het coalitieakkoord van vorig jaar schrijven de vier partijen nog dat 'signalering cruciaal is bij de aanpak van ondermijning': ,,We zullen alle middelen en instru menten die wij tot onze beschik king hebben gebruiken. Ook hebben we oog voor de kwetsbaar heid van het openbaar bestuur op dit punt: een succesvolle aanpak begint bij een weerbaar en integer eigen bestuur.'' Van Engelshoven moest zich giste ren in het Vragenuur in de Tweede Kamer verantwoorden voor haar uitspraken in deze krant over kin derspeelgoed. De bewindsvrouw riep donderdag Nederlandse speelgoedfabrikanten op om rol- bevestigend speelgoed onder de loep te nemen. Ze deed dat in een reactie op het Franse plan om vol gend jaar een einde te maken aan het onderscheid tussen speelgoed voor meisjes en jon gens. Een deel van de Kamer, ook haar coalitiepartners, re ageerde woedend op haar oproep en stelde dat de mi nister wel wat be ters te doen had. „Wat is het pro bleem?", wilde SGP-Kamerlid Kees van der Staaij van Van Engelshoven weten. Die stelde enkel het beleid dat ze uiteen zette in haar Emanci patienota te hebben herhaald. ,,Door stereotypering te vermijden, ver groten we de vrij heid voor ieder- ,,Er staat niks over speelgoed in de Emancipatienota'', aldus Ka merlid Zohair El Yassini. ,,Ga eerst maar eens echt slagen maken op emancipatie - als het gaat om fi nanciële onafhankelijkheid van vrouwen, bijvoorbeeld - en laat speelgoed over aan kinderen.'' ROTTERDAM De Rotterdamse vrouw die dit jaar enkele maanden is vastgehouden in Istanboel op verdenking van deelname aan een terroristische organisatie, is naar Nederland gevlucht. Ze zal haar rechtszaak in Istanboel, die morgen is gepland, niet zelf bijwonen. Rojda A. en haar baby werden in april vastgezet in Istanboel. In juli mochten zij de de cel verlaten op voorwaarde dat ze in Turkije bleef en zich wekelijks meldde. Volgens haar advocaten heeft ze het land illegaal verlaten. ,,Niet om dat zij iets te verbergen heeft, maar door de situatie waarin zij zich be vond.'' Rachid Guemac ptv. voorzitter woensdag 2 oktober 2019 GO Wethouder Rachid Guernaoui (oud D66'er). De Mos-duo thuis om corruptieonderzoek Niels Klaassen Den Haag Voormalig PVV'er Richard de Mos was de absolute winnaar van de ge meenteraadsver kiezingen vorig jaar in Den Haag. Zijn Groep de Mos klom van drie naar acht zetels in de ge meenteraad. Richard de Mos en zijn secondant Rachid Guernaoui - even daarvoor over gestapt van D66 - werden wethouder. Tijdens de forma tie was integriteit een heikel thema. De beoogde coali tiepartners eisten openheid van De Mos over diens par- tijfinanciën en de warme banden met lokale ondernemers. Na bemiddeling van informateur Hans Wiegel was de scepsis wegge werkt. Maar de verhalen bleven. Zo kreeg Atilla Akyol, de be kende partijdona teur en directeur van zalencentrum Opera, eerder dit jaar twee van de vijf speciale nachtver gunningen. Volgens critici was het een voorbeeld van vriendjespolitiek door Groep de Mos, een verdenking die onderschreven wordt door het OM, zo weten we sinds gisteren. De keuze voor speelgoed is ui teraard 'aan kinderen en ou ders'. „Maar waarom wordt dan een deel in roze en een deel in blauw gepresenteerd?'', stelde minister Ingrid van Engelshoven (Emancipatie). ,,Kan dat niet al lemaal gelabeld worden als 'kin derspeelgoed'?'' Hanneke Keultjes Den Haag De gen- derneutrale Barbie. FOTO MATTEL een.'' M Wethouder Richard de Mos (oud PVV'er). FOTO ANP FOTO DANIELLA VAN BERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10