9 op Griekse eilanden door ellenlange asielprocedures Een dag later zijn veel bewoners nog vol van wat er zich de vorige avond heeft afgespeeld. Sommigen hebben de vrouw zien verbranden en moesten toekijken hoe red dingspogingen mislukten. Ande ren moeten bijkomen van de pa niek die ontstond. Bommen Bij Syriër Qussay Awad en zijn vrouw Ghofran staat de angst een dag later nog in de ogen. ,,In Da mascus vielen de bommen op ons huis. In Turkije werden we gesla gen door de politie. We dachten dat we veilig waren in Europa, maar ook hier vlogen de bommen over ons heen." Hij doelt op de traangasgranaten die de politie afschoot om groepen migranten uit elkaar te drijven. Qussay trekt met zijn hand een streep in de lucht en maakt een fluitend geluid, met daarna een knal. Net als veel bewoners wist hij aanvankelijk niet dat het om traangasgranaten ging en kwamen traumatische herinneringen aan oorlogsgeweld terug. Hun drie maanden oude baby Mira begint te huilen. ,,Dat doet ze al de hele tijd sinds gisteravond", zegt moeder Ghofran. ,,Ze heeft ook traangas ingeademd, ik dacht dat ze stikte." Iets langer dan een week ver- Mira huilt de hele tijd. Ze heeft ook traangas ingeademd, ik dacht dat ze stikte blijft de familie nu in Moria. Ze waagden de oversteek, nadat ze bang waren in de Turkse stad Izmir te worden opgepakt en te ruggestuurd naar Syrië. Ze slapen in een dun koepeltentje op een heuvel in een bomvolle olijfgaard naast het officiële kamp. Net als voor iedereen die nu aankomt, was er binnen voor hen geen plek meer. Moria heeft plaats voor 3000 mensen, maar er verblijven er nu bijna 13.000 en hun aantal groeit nog dagelijks. Qussay trekt de luier van zijn dochter een beetje omlaag. De huid is geïrriteerd. ,,De dok ter heeft geen tijd", zegt Ghofran. Hun tent staat hutjemutje op andere provisorische onderko mens. De stank van afval en vieze mobiele toiletten is niet te harden. ,,'s Nachts hebben we last van slangen en ratten. Daarin kan ik mijn kind toch niet laten slapen?" zegt Ghofran wanhopig. Haar ge zin moet nog wachten op de eerste afspraak met de asieldienst, maar die is dusdanig overbelast dat ze hier nog maanden kunnen zitten. Met slechter weer in aantocht. Wat er met al die tentjes gebeurt zodra de eerste regen valt, heeft ie dereen de afgelopen vier winters kunnen zien. AzG noemt Moria een 'hels kamp'. ,,Je kunt de brand niet een incident noemen, of een ongeluk, als je willens en wetens mensen huisvest op een plek waar eigenlijk maar plaats is voor een kwart van hen", zegt Anna Pantelia van de organisatie. ,,Het kamp is onveilig. De dood is overal." In augustus werd een Afghaanse jongen doodge stoken door een medebewoner. Vorige week kwam een jongen om het leven toen hij even buiten Mo- ria werd aangereden door een vrachtauto. ,,Als je mensen opvangt in huizen en kin deren zoals het hoort naar school gaan, gebeuren dat soort dingen niet." Niet alleen op Lesbos is de situa tie alarmerend. In het kamp op Samos zitten negen keer zoveel vluchtelingen dan officieel plaats voor is, op Kos vier keer zoveel en op Chios drie. In totaal bevinden zich nu meer dan 30.000 vluchte lingen op de Griekse eilanden, een record sinds de EU begin 2016 een deal sloot met Turkije. Volgens dat akkoord moeten vluchtelingen in principe terug naar dat land, maar daar komt weinig van terecht van wege onder meer ellenlange asiel procedures. Intussen mogen vluchtelingen niet zomaar door reizen naar het Griekse vasteland - dat kan alleen als een Griekse arts ze als kwetsbaar bestempelt. Turkijedeal Maar zelfs voor degene die die sta tus weten te bemachtigen, is op het vasteland geen plek; de opvang zit simpelweg vol. En dus puilen de kampen op de eilanden uit, he lemaal nu het aantal mensen dat de oversteek uit Turkije waagt de afgelopen tijd weer toeneemt. In augustus waren dat er ruim 7700, meer dan twee keer zoveel als in die maand vorig jaar. Ook in sep tember kwam de teller boven 7000 uit. 2 miljard euro aan EU-hulp en de inzet van diverse hulporganisa ties ten spijt, kan Griekenland de opvang 3,5 jaar na het tekenen van de Turkijedeal niet aan. In een nieuwe poging de proble men het hoofd te bieden, kondigde de regering gisteren aan de asiel procedures te stroomlijnen, met als doel ze binnen drie maanden af te ronden. Ook is met regionale over heden afgesproken dat er snel op vangplekken komen voor 10.000 kwetsbare mensen op het vaste land om de eilanden te ontlasten. dinsdag 1 oktober 2019 Een migrant draagt vrouw die gewondraakte bij de rellen in Moria. M De stank in het kamp is er niet te harden. De politie gebruikte traangas bij de rellen zondagavond. Rechts: Qussay Awad, zijn vrouw Ghofran en baby Mira zijn wanhopig door de omstandigheden in het vluchtelingenkamp. foto's afp, thijs kettenis is overal in dit kamp' M Een vrouw kon zondag avond niet meer gered worden uit een brandende container. FOTO REUTERS eind van de avond werd het rustig. - Ghofran, vluchteling stanboel Moria GRIEKENL TURKIJE 100km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9