9 Het is zover: er komt nu E10 uit bijna alle pompen 3 dagen Veluwe 8 NIEUWS ir Camera spot bellen in auto Vluchtelingen zitten vast www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg De meeste tankstations bieden vanaf nu nog twee soorten benzine aan: ethanol UTRECHT De politie gebruikt vanaf vandaag speciale camera's om appende automobilisten te kunnen bekeuren. De camera heeft geleerd bestuurders te herkennen die een telefoon, ta blet of navigatiesysteem in de hand houden. De bestuurder en het kenteken worden vastge legd. Een agent beoordeelt daarna of de camera het wel goed heeft gezien, meldt de politie. De camera wordt voor lopig alleen gebruikt door de landelijke eenheid van de poli tie en de politie-eenheid Mid den-Nederland. Op bellen ach ter het stuur staat een boete van 240 euro. Vluchtelingen kamp Moria is bedoeld voor de opvang van 3000 mensen. Er wonen er 13.000. De omstandigheden zijn erbarmelijk. Zondag stierf een vrouw bij een brand. Nadien braken rellen uit. ,,We dachten dat we veilig waren in Europa.'' Hulporganisaties waar schuwden er al maan den voor. En zondag avond gebeurde het daadwerkelijk: er brak brand uit in het overvolle vluchte lingenkamp Moria op het Griekse eiland Lesbos. Acht wooncontai- ners brandden uit. Daarbij kwam een Afghaanse vrouw om het le ven. Onduidelijk is nog of ook haar kind omkwam. Eerder sprak de politie van twee doden, maar tij dens een persconferentie gisteren zei de onderminister van Burger bescherming dat er één persoon in het mortuarium was binnenge bracht. De politie had het zondag nog over brandstichting, maar het vuur bleek een gevolg van kort sluiting in een keuken. Direct na de brand braken rellen uit in het kamp, waarbij een deel van de bewoners het aan de stok kreeg met de politie. Die sloeg op de menigte in met wapenstokken en gebruikte traangasgranaten. Pa niek brak uit en een deel van de bewoners vluchtte het kamp uit. Een noodteam van Artsen zonder Grenzen (AzG) verleende eerste hulp aan 21 bewoners. „Vooral kleine verwondingen, omdat mensen in de paniek vielen of on der de voet werden gelopen", zegt Anna Pantelia van de hulporgani satie. „Sommige mensen hadden last van paniekaanvallen." Aan het TANKSTATION BIO-ETHANOL Vandaag stroomt er niet langer 'gewone' Euro 95 maar E10 uit veel benzinepompen. Wat voor gevolgen heeft dat? Zes vragen. Dat is gewone benzine waar 10 procent bio-ethanol aan is toegevoegd. Bio-ethanol wordt ge maakt van bijvoorbeeld mais. Het spul zit ook al in Euro 95 (dat offi cieel E5 heet, de E staat voor etha nol en het cijfer voor het percen tage, 5 procent dus). Door het bio-ethanolgehalte te verdubbelen hoopt de rijksoverheid de CO2- uitstoot te beperken. Nog een voordeel: het is een hernieuwbare brandstof: fossiele brandstoffen raken op, maar mais kan opnieuw aangeplant worden. E10 is te her kennen aan de ronde, witte sticker met de tekst 'E10' op het vulpis- tool. De naam Euro 95 blijft ge woon. De duurdere premiumben- zines van de brandstofmerken zullen doorgaans Euro 98 E5 zijn. Dat is niet de verwachting, de prijs van E10 lijkt zelfs een paar cent lager te worden. In het bui tenland waar al langer E10 ver- krijgbaar is, is E10 iets goedkoper. Dat lijkt mooier nieuws dan het is, want door de lagere energiedicht heid rijdt een auto ook iets minder zuinig. Sigaar uit eigen doos dus. Ja, bijna iedere auto rijdt even goed op E10 als op E5. Som mige oudere auto's (vanaf zo'n twintig jaar oud) kunnen wel pro blemen krijgen door het hogere ethanolpercentage. Naar schatting 600.000 autobezitters moeten op letten. Eén keertje E10 tanken kan geen kwaad als je auto er niet te gen kan, maar wie vaker verkeerd tankt kan problemen krijgen met brandstofleidingen, de brandstof- pomp en zelfs de motor kan be schadigd raken. Ter geruststelling: uit praktijktesten bleek dat die problemen pas na 20.000 kilome ter optraden. Dat lijkt iets problemati scher. Scooterexperts raden aan om voor alle zekerheid maar de duurdere premiumbenzine te tanken. E10 kan problemen geven met rubbers en uiteindelijk lekka ges veroorzaken en onderdelen in de motor kunnen gaan roesten. Goed checken bij de fabrikant of scooterhandelaar of de scooter E10 zonder problemen aankan. Ook via e10check.nl is te zien welke au to's, motoren en scooters geschikt zijn voor E10. Ja. Sterker: wie Euro 95 met E5 wil blijven tanken zal goed moeten zoeken. Pomphou ders zijn min of meer verplicht om de nieuwe brandstof aan te bie den. En de meeste pompstations hebben twee ondergrondse tanks voor benzine: voor gewone (vanaf vandaag E10 dus) en voor de duur dere premium benzine. Nóg een benzinesoort aanbieden zou een enorme investering vergen. Dan zit er maar één ding op: de duurdere premiumbenzine Euro 98 tanken. Daarin zit door gaans geen of maximaal 5 procent bio-ethanol. Maar ook dan oplet ten bij de pomp, want het zou kunnen dat ook aan de premium soort 10 procent bio-ethanol is toegevoegd. Dan zit ook daar een Ei0-sticker op het vulpistool. 3 dagen Friesland 3 dgn Den Helder/Texel dinsdag 1 oktober 2019 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve ringskosten en toeristenbelasting E10 90% loodvrije benzine 10% bio-ethanol verkregen door vergisting van o.a. granen, suikerriet en suikerbieten Niet voor auto's ouder dan 20 jaar (ca. 10%), tast aluminium en afdichtingen aan in de motor Rijdt iets minder zuinig dan de Euro 95 van voor 1 oktober Circa 2 ct goedkoper dan Euro 95 Vaak verkocht als premium benzine, zoals V-power, Excellium, Ultimate etc. Hoger octaangehalte dan Euro 95 en iets zuiniger Circa 7 ct duurder dan Euro 95 'De dood Thijs Kettenis Moria Ton Voermans IWat is E10? 2 Wordt de benzine hierdoor duurder? 3 Rijdt mijn auto even goed op E10? 4 En mijn scooter? 5 Kan ik overal E10 tanken? 6 En als mijn auto of scooter niet tegen E10 kan? Gelegen in het eigenzinnige dorpje Elspeet, tussen de bossen en de heidevelden! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel Mennorode (8,1) -•O 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje, gratis wifi, parkeren en fitness Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Oostergoo, Grou (8,3) 3* Hotel Wienerhof, Den Helder (7,9) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 2-gangen diner Gratis parkeren en wifi I lx een welkomstdiner EA Ow T lx een bootkaartje Texel 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8