II Nieuwe ronde werken in binnenstad Hulst Utrechts tintje aan Nieuwvliets feest 7 FYSIOTHERAPEUTE 'DE HARDE' NEEMT AFSCHEID Fysiotherapeute Christine Winne (66 en 4 maanden) stelde zich 44 jaar lang, 24 uur per dag, 7 dagen in de week (als het moest) onvermoeibaar ten dienste van haar patiënten. De afgelopen twee jaar had de 'Knokkenaar' amper een dag vakan tie. Fysiotherapeute Christine Winne kon het niet over haar hart verkrijgen haar patiënten in de steek te laten - want zo voelde dat zolang ze geen vervanging had geregeld. Vandaag stopt ze dan toch in de groeps- praktijk aan de Sint Sebastiaan- straat. De net afgestudeerde fysio therapeut Bas Wiersum (26) staat in de startblokken om het werk van haar over te nemen. Een spreekkamer is voor de ge legenheid ingericht met een ca deautafel. Er staan tientallen ge schenken, een deel is al mee naar huis. Iedereen wil afscheid nemen van de fysiotherapeute, ook oud patiënten. Nu het zo ver is, heeft ze het er maar moeilijk mee. Een oudere patiënte belt. Ze vraagt haar om het nummer van de huis arts. ,Ik bel je straks terug", ant woordt ze. ,,Ook dit soort vragen krijg je", lacht ze. De harde Vlaamse Christine Winne is een bekende verschijning in IJzendijke en omgeving. 'De harde' wordt ze ook wel genoemd, vanwege haar hardhandige aanpak. Ze is fysiek sterk, met evenveel gemak behan delt ze een boomlange kerel, als een jong kind; iemand met een sportblessure, met etalagebenen, met een heupprothese, na een be roerte of een hernia. Bij toeval kwam Christine Winne op 22-jarige leeftijd in Zeeuws-Vlaanderen terecht. In Nederland was op dat moment een groot tekort aan fysiothera peuten. In het oude verpleeghuis De Stelle in Oostburg kon ze meteen aan de slag. Maar alleen ouderen behandelen was toch niet echt haar ding. Ze wilde meer af- wisseling in een eigen praktijk. In het begin was het best even wennen aan de 'Hollandse' direct- Tegenwoordig zijn de mensen tot op veel hogere leeftijd mobiel heid, zeker die van mevrouw Pau- lides, een Friezin met wie ze een maatschap in het vroegere witgele kruisgebouw runde. De mensen vonden de Vlaamse maar een stil meisje. ,,Maar dat veranderde snel hoor.'' ,,Mensen van 65 jaar waren toen echt oud. Dan kwam je bij ie mand thuis en dan zat pa of ma in de zetel aan de keukentafel en die kwam daar niet uit. Je zag ook veel meer vergroeiingen. Tegenwoor dig zijn de mensen tot op veel ho gere leeftijd mobiel." Lijfspreuk Christine had een lijfspreuk: 'Het komt allemaal wel goed'. ,,Dat zei ik ooit tegen een mevrouw die haar man verloren had met wie ze heel close was. Twee jaar later had ze iemand anders gevonden en kwam ze me een borduurwerkje met die spreuk brengen." Het staat nog steeds op het planchet boven de wastafel in haar behandelka mer. ,,Die laat ik hier achter, voor Bas." Bas gaat het 'een beetje' anders doen, denkt hij. Behalve het regu liere fysiotherapiewerk wil hij meer aandacht besteden aan bles surepreventie bij sporters. In sa menwerking met sportclubs gaat hij screenings uitvoeren onder de leden. Christine is daar warm voorstander van. Zij hoopt dat de praktijk komende tijd wordt uit gebreid met een oefenzaal. Opnieuw gaat een straat in de bin nenstad van Hulst op slot. De Paar denmarkt gaat ter hoogte van de hervormde kerk dicht van maan dag 7 tot en met vrijdag 11 oktober. DNWG, voormalig Delta, werkt aan de elektriciteitskabels en lei dingen. Het oostelijk deel van de bin nenstad wacht een grote renovatie. De Lange Nieuwstraat, Hout markt, Kleine Bagijnestraat, Schuttershof, Kreupelstraat, Tuin straat en Bagijnesteeg gaan com pleet op de schop. De rioleringen worden vervangen, daarna krijgen de wegen, stoepen en pleinen een fris uiterlijk, met nieuwe straat baksteen en natuursteen. De wer ken beginnen volgend jaar, maar wanneer is onduidelijk. De stren gere milieuregels kunnen het pro ject vertragen. In aanloop naar de klus wordt al drie maanden lang aan de kabels en gas- en waterleidingen gewerkt. De Kleine Bagijnestraat is daar door nog tot en met november af gesloten. De Tuinstraat is een week later, maandag 14 en dinsdag 15 oktober, ook gedeeltelijk dicht, tussen de Minnebrugstraat en de Steenpit. Dat is vanwege dakwerkzaamhe den aan de Tuinstraat 16. NIEUWVLIET Hun eerste kennis making was op 6 februari 1950, een dag die ze beiden nog steeds vieren. Utrechter Joop Gentenaar (88) verbleef als dienstplichtig soldaat in een kazerne in Utrecht. Gerarda van Drenth (92) kwam er, min of meer verplicht, met andere dames koffieschenken en de jonge militai ren middels een praatje een beetje gezelligheid bieden. ,,Ik zag haar binnenkomen en wist gelijk: met haar ga ik afspre ken!", aldus J oop bijna zeventig jaar later, nu in Nieuwvliet wonend. Gisteren was het paar 65 jaar ge trouwd. Samen hebben ze drie kin deren, tien klein- en vier achter kleinkinderen. Sinds drie jaar wo nen ze in een zorgappartement naast hun oudste dochter in Nieuwvliet. dinsdag 1 oktober 2019 Christine Winne stopt na 44 jaar Pascalle Cappetti IJzendijke (links) en Christine Winnen in hun praktijk. foto camile schelstraete Fysiotherapeuten Bas Wiersum - Christine Winne, fysiotherapeute Bob Maes Hulst De Utrechters Joop en Gerarda Gentenaar wonen sinds drie jaar naast hun oudste dochter in Nieuwvliet. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54