POLITIEK m NIET It O «(EES WW® Boze boeren zien politieke macht afbrokkelen Duizenden De boeren schermen vaak met het grote economische belang van de sector. Hoe zit het eigenlijk? De agrarische sector in cijfers. 4 ECONOMISCH BELANG STATISTIEKEN Hoeveel boeren zijn er eigenlijk in Nederland? 53.919 volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Dat was de stand aan het begin van dit jaar. Daarmee verte genwoordigen de boeren 0,006 pro cent van de totale werkgelegenheid in Nederland. Inmiddels zal het aan tal minder zijn, want per dag stop pen gemiddeld drie boerenbedrij ven. Die trend is al jaren aan de gang. De grootste groep zijn de melk veehouders. Daarvan zijn er zo'n 16.000. Daarnaast zijn er bijna 11.000 akkerbouwers en ruim 6700 bedrij ven in de tuinbouw. Zowel glastuin ders als vollegrondstelers. Verder zijn er nog zo'n 5300 bedrijven ac tief in de varkenshouderij. Aantallen bedrijven zeggen overi gens niet alles. Want in de pluim veehouderij zijn bijvoorbeeld nog geen 1500 bedrijven actief. Maar die huisvesten wel 35 miljoen leghen nen en 48 miljoen vleeskuikens. Hoeveel verdienen de boeren? Het cliché is dat boeren altijd kla gen. Maar hebben boeren zo veel te klagen? Het gemiddelde inkomen in de agrarische sector was vorig jaar 42.000 euro. In 2017 was het gemid delde inkomen nog 71.000 euro. Maar dat gemiddelde zegt niet zo veel. De verschillen tussen de secto ren zijn groot, maar ook binnen sec toren zijn er grote verschillen. Boeren zijn gewend dat de inko mens enorm kunnen fluctueren. Een mislukte oogst, of een hoge melkprijs kunnen van jaar tot jaar voor flinke inkomensschommelin- DEN HAAG KRITISCH gen zorgen. Maar ook in goede jaren is het voor veel boeren sappelen. Neem de melkveehouderij. Daar was het gemiddelde inkomen vorig jaar 30.400 euro. Maar melkveehou ders op de zandgronden verdienden gemiddeld 23.000 euro. De collega's op de klei- en veenweidegronden haalden nog 40.000 binnen. De boe ren op de zandgrond hadden veel last van de droogte. Bij de akkerbouwers is het beeld ook zeer gemengd. Tegenover een gemiddeld inkomen van 40.000 euro in 2018 staat een schamele 3000 euro voor een akkerbouwer in het zuidwestelijk kleigebied. Daar sloeg de droogte flink toe. Boeren op de noordelijke kleigronden hadden een veel beter jaar en konden een kleine 80.000 euro gemiddeld bijschrijven. Varkenshouders hadden afgelo pen jaar gemiddeld een heel slecht jaar. Ze legden 29.000 euro toe op het fokken en mesten van varkens. In 2017 verdienden ze gemiddeld nog 138.000 euro. Maar ook hier zijn de verschillen groot. Sommige var kenshouders zaten 53.000 euro ne gatief, terwijl anderen toch nog 22.500 euro wisten te verdienen. Hoeveel boeren gaan er daadwerkelijk failliet? Dat zijn er niet zo veel. Niet voor niets is het adagium onder boeren 'arm leven, rijk sterven'. Zeker ak kerbouwers en melkveebedrijven hebben voor miljoenen euro's ver mogen. Dat is de grond die ze bezit ten. Dat geld zit in het bedrijf en blijft daar zitten. Dat is een stevige en vaak noodzakelijke buffer. Boe ren zijn gewend dat de prijzen, dus de opbrengsten, sterk fluctueren. Dan is een buffer welkom om de klappen op te vangen. Ook de ban- ken weten dat vette en magere jaren elkaar afwisselen en laten een boe renbedrijf niet snel vallen. Dat arm leven is niet alleen maar een gezegde. In 2017, toch een top jaar voor de landbouw, zaten drie op de tien boerenbedrijven onder het minimuminkomen, blijkt uit cijfers van Wageningen Research, een on derdeel van de Universiteit Wagen- ingen. In 2016 werkten zelfs vier op de tien boeren voor minder dan het minimuminkomen. Wat leveren de boeren ons op aan welvaart? De boeren wijzen er graag op dat zij het zijn die voor ons voedsel zorgen. Dat is terecht, alleen produceren boeren veel en veel meer dan we in Nederland kunnen opeten. Neder land is een agrarische grootmacht in de wereld. Nederland is een van de grootste voedselexporteurs ter we reld. Het economisch belang van de sector is groot. Boeren en tuinders produceerden voor een kleine 30 miljard euro aan landbouwproduc ten. Daar blijft het niet bij. De beesten moeten eten, de akkerbouwer moet zaad en kunstmest kopen en de koe wil 's winters in een warme stal staan. Dat levert allemaal werk op dat direct afhankelijk is van de agra rische activiteiten. En we importeren veel, bijvoor beeld cacao. Grondstoffen die hier verwerkt worden en vervolgens geëxporteerd. Ook het overgrote deel van de binnenlandse productie gaat, na bewerking, de grens over. In totaal werken er ruim 600.000 men sen in banen die direct afhankelijk zijn van de agrarische productie. Elke boer houdt dus ruim tien mensen aan het werk in Nederland. s'&' Het CDA, de traditionele boerenpartij, heeft de laatste jaren macht verlo ren en dSt voelt de agrari sche sector. Het is een unieke situatie: CDA, VVD en ChristenUnie - drie partijen met een grote boerenachterban - zitten samen in één kabi net. Vooral het CDA is van oudsher een bastion voor agrariërs. Die partij dwong tijdens de forma tie af dat het eerder opge doekte ministerie van Landbouw in volle glorie terugkeerde. Maar door de stikstof crisis en het klimaatbe leid zitten boeren tóch steeds meer klem. Vorige week adviseerde een commissie onder leiding van oud-minister Rem- kes de veestapel in en rond natuurgebieden fors in te krimpen. De vierde kabinetspartij, D66, riep zelfs op om de veestapel te halveren. ,,Wij zijn zie dend'', zegt voorzitter Marc Calon van boeren- organisatie LTO Neder land. Volgens Calon voe- len boeren zich de dupe van 'stadse' politici in Den Haag die niet weten wat er op het platteland speelt. ,,Vooral in de VVD zitten veel stedelingen'', zegt Calon. Al met al is het aantal 'landbouwzetels' volgens Calon fors afgenomen: van naar schatting tach tig tot honderd zetels vroeger, naar dertig tot vijftig nu. ,,Dat doet pijn.'' Ook Henk Bleker, oud-staatssecretaris van Landbouw voor het CDA, ziet de boereninvloed af nemen. Bleker: ,,Uit on derzoek blijkt dat drie kwart van de Neder landse bevolking positief denkt over de agrarische sector. Maar in de Kamer is het bijna andersom: daar is bijna driekwart van de Kamerleden per definitie kritisch.'' IN FILE Eerst wilden de boeren met honderden tractors de Haagse binnenstad inrijden, maar na spoedoverleg met de gemeente Den Haag is besloten dat er 75 trekkers op de verharde wegen bij het Malieveld mogen wor den geparkeerd. De overige voertuigen worden bij het sta dion van ADO Den Haag en op het Scheveningse strand neer gezet. Boeren van Stichting Agractie (initiatiefnemer van dinsdag 1 oktober 2019 GO Eén boer geeft werk aan Peet Vogels Rotterdam 1^.. Bij Westerlee bereiden boeren zich voor op hun tocht naar Hoogeveen, vanwaar ze naar Den Haag zullen gaan. FOTO DE VRIES MEDIA Boeren voelen zich in de steek gelaten door politici in Den Haag. Peter Winterman Den Haag Duizenden boeren die van daag op het Malieveld in Den Haag gaan demonstreren voor een beter landbouwbe leid, dreigen het verbod om met hun tractors over de snel weg te rijden, aan hun laars te lappen. Ze mogen met maxi maal 75 tractors naar het Ma lieveld. Een verkeerschaos dreigt. Sanne Schelfaut Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4