II Briëtdiscussie krijgt trekken van doolhof 7 BEELDEN GEVEL STADHUIS De lege nissen in de gevel van het oude stadhuis worden gevuld met beelden. Wie zijn er te zien? Willem-Alexander - de markies van Veere - en zijn gezin vooralsnog niet. De zeven Dames en Heren van Veere be keken eeuwenlang het stadje vanuit hun hoge positie in de ge vel van het monumentale stad huis. Maar de laatste generatie beelden werd eind 2012 wegge haald, omdat ze afbrokkelden. De argeloze voorbijganger liep het ri sico een Herenneus of Dames brokje op het hoofd te krijgen. De gemeente heeft inmiddels besloten dat er nieuwe beelden komen. Restaureren kan niet meer. Architectenbureau Rothui zen werkt samen met Erfgoed Zeeland aan een plan van aanpak voor die vernieuwing. Een concept ligt bij de gemeente die zich daar nog dit jaar over uitspreekt. Archi varis en kunstconservator Peter Blom vertelt over de beelden en zijn voorkeur voor Vrouwe Anna. ,,Het is een eigenlijk stamboom in steen van de drie Vrouwen en vijf Heren van Veere. Stadsbestuur ders in de Bourgondische tijd. Hendrik II van Borsele en zijn vrouw Janna van Halewijn, hun zoon Wolfert VI van Borsele en zijn vrouw Charlotte van Bourbon Montpensier. Hun dochter Anna ,,Nee, zeker niet. Ze behoren tot het Veerse, zelfs het nationale, erf goed. Wenckebach was niet zo maar een beeldhouwertje van de hoek van de straat. De gemeente wil de beelden een museale her bestemming geven. Het liefst in Veere zelf. Ik werk nu mijn ideeën daarover uit.'' ,,Dat is Anna. Een bijzondere dame; Vrouwe van Veere. Zij cor respondeerde met Erasmus en hij schreef haar ook. In een brief ver gelijkt hij Anna met de drie Anna's uit de Bijbel. Erasmus is zelfs naar Veere gereisd. Een verre reis in een barre winter. Vergeefs, want hij kreeg geen geld van Anna. Zij was toen, na de dood van Philips, net hertrouwd met een Heer van Montfoort. Erasmus schrijft te leurgesteld dat Anna 'de voorkeur geeft aan een mooi mannetje bo- Het is een stamboom in steen van de drie Vrouwen en vijf Heren van Veere ven een geleerde'. En Wenckebach heeft 'zijn' Anna het gezicht gege ven van de Veerse jonkvrouwe Jannetje Boddard. Hij vond Janne tje blijkbaar zo knap. Ik zie dat voor me; de beeldhouwer ziet haar langs paraderen en denkt, hé, da's een mooi gezicht voor mijn beeld." Maken Willem-Alexander, als Markies van Veere, en familie nog kans? ,,Nee, dat zou afbreuk doen aan de historie en traditie van de beel den." Lachend: ,,Wie weet, ooit in de verre toekomst? Wilhelmina en een kleine Juliana zijn ook opge nomen in de gevel van het Middel burgse stadhuis." van Borsele met haar man Philips van Bourgondië en hun zoon Adolf van Bourgondië.'' ,,De originele beeldengroep is in de zestiende eeuw gemaakt door beeldhouwer Michiel Ywijns. Die groep is bij de restauratie van het oude stadhuis, tussen 1931 en 1934, verwijderd en staat nu in museum de Schotse Huizen in Veere. Beeldhouwer Oswald Wencke- bach maakte de tweede generatie beelden begin jaren dertig en die zijn dus in 2012 weggehaald. Het is de bedoeling dat de beelden die straks terugkomen, gebaseerd zijn op de originelen uit de zestiende eeuw." Het Cuypersgenootschap strijdt voor behoud van erfgoed en heeft de gemeente gevraagd de Briëthui- zen aan te wijzen als gemeentelijk monument. Ook binnen de ge meenteraad gaan stemmen op van bijvoorbeeld SP en LPM om op deze manier te proberen de zeventig jaar oude huizen te behouden. Ze zijn gebouwd in de Tweede Wereldoor log om de woningnood in het gro tendeels verbrande stadscentrum te verlichten. Sloopvergunning Een gemeentelijke monumenten status kan valse hoop wekken, bleek gisteravond in de raadscom missie ruimte uit een reactie van wethouder Aalberts. ,,Daarmee kunnen we sloop niet tegenhou den. Het is wel een extra middel waarbij de eigenaar een sloopver gunning moet aanvragen", legde hij uit. ,,Zonder die monumentensta tus is een sloopvergunning niet no dig." Overigens waarschuwde Aal- berts dat wel of niet slopen geen verantwoordelijkheid is van de ge meenteraad, maar 'primair van Woongoed en de betrokken bewo ners'. Woongoed wil 135 huizen neer halen en vervangen door nieuwe; een initiatiefgroep van bewoners strijdt al jaren voor behoud van de woningen. ,,En voor behoud van de wijk in de huidige vorm kan een be schermde status als gemeentelijk monument nodig zijn", stelde voorzitter Frits Broos namens de initiatiefgroep. Dat die zo'n be scherming zelf nog niet heeft aan gevraagd, komt volgens hem omdat de monumentenstatus ook 'nadelig kan zijn' voor de wens van de ini- Ik vraag u af te zien van een status als monument, want die status verbetert de situatie niet tiatiefgroep om de huizen in plaats van te slopen juist heel grondig te renoveren. Rapporten Woongoed voelt niks voor een ge meentelijke monumentenstatus, liet directeur Eric de Ceuster na drukkelijk weten. ,,Ik vraag u daar- van af te zien, want die status ver betert de situatie niet. Renovatie lost de problemen met zout, vocht, asbest en de fundering niet op." De initiatiefgroep en de woning corporatie blijven daarover van me ning verschillen. Broos pleitte daarom voor een onafhankelijke beoordeling van alle rapporten die al zijn gemaakt. ,,Woongoed heeft rapporten laten maken door bedrij ven die voor Woongoed werken. Wij hebben een rapport van een adviseur die stelt dat renovatie wél kan." De gemeenteraad praat op don derdag 10 oktober verder over de sloopplannen en de mogelijkheid om van de Briëthuizen als geheel een gemeentelijk monument te maken. dinsdag 1 oktober 2019 Stenen stamboom terug naar Veere Annemarie Zevenbergen Veere Wie stonden er in die nissen? De favoriet van de conservator? - Peter Blom, archivaris en kunstconservator De Veerse kunstconservator en archivaris Peter Blom bij het beeld van Anna van Borsele. FOTORUBEN OREEL Wat gaat straks de gevelnissen vullen? Gaan de in 2012 verwijderde beelden de vergruizer in? Een status als gemeentelijk mo nument biedt geen garantie tegen sloop van de karakteris tieke Briëthuizen in Middelburg maar maakt sloop wel moeilijker. Dat zegt wethouder Johan Aal- berts. ,,Maar we kunnen Woon- goed Middelburg als eigenaar niet zomaar passeren bij zo'n besluit, dat nemen we alleen in goed overleg." Maurits Sep Middelburg Eric de Ceuster, Woongoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39