Op reis in Zeeuwse Kinderboekenweek 'Sinterfabriek is prachtig gevallen' WERKT 4 Van tijd tot tijd trekt Reinier van Zutphen met een team het land in. Deze week is Zeeland aan de beurt. NATIONALE OMBUDSMAN BEZOEK AAN ZEELAND Woensdag 2 oktober Meliskerke, boekhandel De Boe kenmolen, 13.30 uur: voorstelling 'Je bent uitgenodigd'(2 t/m 5 jaar) en 15.30 uur 'De reis van j e leven' (6 t/m 10 jaar). Middelburg, ZB Bibliotheek van Zeeland, 14.30-15.30 uur: voorle zen uit De Boekenbus (0-4 jaar), een yogaworkshop. In de bieb zijn t/m 13 oktober twee exposities: Reis mee en Griffels Penselen 2019. Terneuzen, bibliotheek, 13.30 16.00 uur: feestmiddag 'Reizen in de bieb' (4 t/m 12 jaar). 14.00-15.30 uur: bij aankoop van een kinderboek een gratis ritje in de paardenkoets. Vrijdag 4 oktober Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 15.30 uur: Anna Woltz van het kinderboekenweekgeschenk Haaientanden vertelt. 11.00 uur: Kikker komt op bezoek, dansen en knutselen. Zierikzee, bibliotheek, 19.30-21.30 uur: Wetenschapsjournalist Go- vert Schilling vertelt over verre planeten, sterren en een zwart gat. In de bibliotheekvestigingen in Kapelle (14.30-20.15 uur) en 's- Gravenpolder en Sint-Annaland (beide 20.00-21.00 uur) kunnen ook ontdekkingsreizen door de ruimte worden gemaakt. boekenfeest met Gary Northfield en Julius Zebra, Knetter en Spetter, Zing mee Sjef Hermans, Zeeuws Jeugdorkest, workshop en voorle zen Gekke Geit, auteur/illustrator Thysa Zevenbergen, Arend van Dam geschiedenisboeken. Maandag 7 oktober Kruiningen, bibliotheek, 09.00 09.45 uur uur; Sint-Maartensdijk, Bieb in de buurt, 11.00-11.45 uur: interactief voorlezen uit het vers- jesboek De Boekenbus (0-4 jaar), een yogaworkshop. Dinsdag 8 oktober Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 13.30-14.30 uur: schrijf ster Bette Westera vertelt. Woensdag 9 oktober Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 13.00 uur: Sanne Rooseboom vertelt over haar boeken. 13.30 uur: kleur mee aan de twee langste kleurboeken ter wereld, 4,5 meter lang. Vlissingen, bibliotheek, 14.30 15.30 uur: interactief voorlezen uit De Boekenbus (0-4 jaar) en yoga. Vrijdag 11 oktober Middelburg, Markt, 14.30-16.00 uur: tijdens het Buzzfestival pre senteert schrijfster Evelien van Dort in de Columbus twee boe ken: Zoektocht in Zeeland (deel 3 in de serie Robins reisavonturen) en het voorleesboek Ga je mee op reis? Oostburg, bibliotheek, 16.00-17.30 uur: kinderboekenfeest. Terneuzen, bibliotheek, 15.00 17.00 uur: van schrijver Jaap Rob ben en tekenaar Benjamin Leroy. Vlissingen, bibliotheek, 15.30 16.30 uur: workshop haaientanden maken (8 t/m 12 jaar). Zaterdag 12 oktober Goes, boekhandel Het Paard van Troje, 11.00 - 16.00 uur: Julius Zebra dag, kijken en knutselen met Julius Zebra (7 t/m 12 jaar). Zondag 13 oktober Goes, boekhandel Het Paard van Troje, 13.00-15.00 uur: Ontmoet Jill Schirnhofer, illustratrice en schrijfster op social media. Vanuit zijn kantoor op de vijfde verdie ping aan de Bezui- denhoutseweg kijkt Reinier van Zut- phen, de Nationale ombudsman, uit over Den Haag. ,,Vanuit hier hou ik toezicht op de ministeries en de uitvoerende in stanties", zegt hij lachend. ,,Ik hou ze allemaal in het snotje." Het is bepaald geen ivoren toren waarin de ombudsman en zijn 170 medewerkers huizen. Desondanks weet nog lang niet iedereen hem te vinden. Van tijd tot tijd trekt Van Zutphen daarom met een team van medewerkers het land in. Deze week is Zeeland aan de beurt. ,,Dat wordt de grootste tour tot nu toe", vertelt hij. Van woens dag tot en met zaterdag rolt hij het tapijtje van zijn pop up-huiskamer uit in Oostburg, Terneuzen, Mid delburg, Kapelle, Zierikzee, Tho- len en Goes. Verder worden tal van Zeeuwse instanties bezocht. Aandacht trekken ,,Met die huiskamer willen we een beetje aandacht trekken, omdat we denken dat het van belang is dat mensen weten wat we doen", legt Van Zutphen uit. De huiska mer komt gewoon op straat te staan. Van Zutphen: ,,Er zit letter lijk geen drempel in." Er staat een gezellige bank, een tafel met een plant erop, en er worden stroop wafels uitgedeeld die symbolise ren dat je bij de ombudsman moet zijn als het contact met de over heid stroperig verloopt. ,,De kern van ons werk is dat we kijken of mensen fatsoenlijk en behoorlijk behandeld worden", al- dus Van Zutphen. ,,Het gaat niet over wetten en regels. Het gaat erom of mensen serieus worden genomen. Het is heel belangrijk dat de mensen weten wie wij zijn, maar ook dat wij weten wie zij zijn. Daarvoor moeten we contact maken. De werkelijkheid zit niet in de duizenden dossiers die we hier in Den Haag behandelen. De werkelijkheid vind je op de markt, in het politiebureau, bij het UWV. Daar zijn de mensen die we moe ten spreken, zowel degenen die er gens tegenaan lopen bij de over heid als de klachtbehandelaars." Landjepik Ouderen, laaggeletterden en wer kenden zijn belangrijke doelgroe pen. ,,Iemand die veel tijd heeft en goed kan formuleren, weet wel hoe hij een brief moet schrijven als hij boos is. Maar wat als je wei nig tijd hebt, of niet goed kunt le zen en schrijven? Ouderen weten vaak niet welke toeslagen ze alle- Kijken of mensen fatsoenlijk en behoorlijk behandeld worden maal kunnen krijgen en er is vaak niemand die ze erop attendeert." Zeeuwse ombudsman Zeeland heeft een eigen ombuds man, Gertjan van der Brugge, die is aangesteld door de gezamenlijke gemeenten. Zitten de Nationale ombudsman en hij elkaar niet in de weg? ,,Integendeel", reageert Van Zutphen. ,,Landjepik spelen vond ik heel leuk, maar ik ben er op mijn veertiende wel mee ge stopt. Gertjan is er voor zaken die bij de gemeenten spelen, ik voor de provincie, de politie, het water schap en alle rijksoverheidsinstan- Het lijkt vreemd. Al jarenlang wordt met de grootste voorzichtigheid ge werkt aan de sloop van de voorma lige fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. Is het dan niet raar om de Sinterfabriek met explosie ven in elkaar te laten zakken? Hele maal niet, legt Hobbel uit. Het ge bouw is eerst helemaal gestript. De licht ontvlambare fosforresten, het asbest en het radioactieve metaal zijn eruit gehaald. Door het gebouw nu in elkaar te laten zakken, kan het veilig op de grond worden gesloopt. Dat scheelt ook tijd. ,,Er is hier 20.000 ton naar beneden gevallen. Als we er drie, vier kranen opzetten, hebben we de boel in een maand uit elkaar geknipt en opgeruimd." Daverende klap Zo is met een daverende klap een beeldbepalend gebouw van het Thermphosterrein verdwenen. Het metalen geraamte is de ene kant op gevallen, de betonnen silo de an dere kant. Begin volgend jaar onder gaat het ovenhuis hetzelfde lot. Dat is nu het grootste gebouw dat er nog staat. ,,Dat staat op 7 januari ge pland", zegt Hobbel, ,,mijn verjaar dag." Daar wil hij wel een knalfuif van maken. De sanering verloopt voorspoe dig. Eind dit jaar wordt twee derde van het terrein teruggegeven aan havenbedrijf North Sea Port. Tot een diepte van twee meter is dat ge reinigd. Eind volgend jaar moet de hele fabriek zijn opgeruimd. Dan zal blijken of er nog iets over is van de 129 miljoen euro die het haven bedrijf, het Rijk en de provincie in de sanering hebben gestoken. ab-werkt.nl/zeeland Livingstoneweg 42 Goes 3 Jaald dinsdag 1 oktober 2019 GO De 65ste Kinderboekenweek (2 tot en met 13 oktober) heeft als thema Reis mee! Anna Woltz schreef het geschenk Haaien- tanden, astronaut André Kui pers en illustrator Natascha Stenvert maakten het jaarlijkse prentenboek. Zeeuwse boek handels en bibliotheken spelen in op het thema 'Reis mee!' Jan van Damme Vlissingen Zierikzee, boekhandel De Vries, Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 13.30-14.30 uur: Anna Woltz vertelt. Oostburg, bibliotheek, 15.00-16.30 uur: lees voor aan hond Indy. Vlissingen, boekhandel 't Spui, Zondag 6 oktober Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 12.00-17.00 uur: Kinder Vlissingen, boekhandel 't Spui, Liever oplossen Ernst Jan Rozendaal Den Haag - Reinier van Zutphen, Nationale ombudsman Personeel nodig? Hij is prachtig gevallen, conclu deert directeur Dinro Hobbel van saneerder Van Citters Be heer (VCB) als hij maandag avond met een bus vol gasten langs de ruïne rijdt die een kwartier daarvoor nog het ge raamte was van de oude Sinter- fabriek van Thermphos. Het meer dan 40 meter hoge ge bouw is geheel volgens plan in elkaar gezakt. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen-Oost Kijk op de site bij /video Boem! En weg is de Sinterfabriek van Thermphos c* O M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36