c* Zeeland dit jaar koeler en natter vergeleken met vorig jaar Met een daverende knal is gisteravond de voormalige sinterfabriek van Thermphos in Vlissingen-Oost in elkaar gezakt. Door het slim plaatsen van explosieven viel het stalen geraamte de Sé ene kant op en de betonnen silo de andere kant. Precies nm volgens plan. David Luteijn (9, foto) was een van de jf toeschouwers die een beeldbepalend onderdeel van M de voormalige fosforfabriek letterlijk in rook zagen opgaan.ZEELAND 4 Het KNMI berekent elk jaar van i april tot en met 30 september het neerslagtekort. Dat is het verschil tussen de hoeveelheid gevallen re gen en de verdamping van water door de warmte. In de andere maanden speelt verdamping geen rol vanwege de lage temperatuur en meet het KNMI alleen de neer slag. Vorig jaar kwam het neerslagte- kort in de droogste delen van de provincie ver boven de 300 milli meter uit. Het regende niet alleen weinig, de zomer van 2018 was ook erg warm waardoor er veel ver damping was. Zeeuws-Vlaanderen en Tholen hadden toen in Zeeland het meest te lijden onder het neer slagtekort. Over heel de provincie is het tekort dit jaar kleiner. Zeeuws-Vlaanderen, zuidelijk Walcheren en een stukje van Schouwen hebben dit jaar met 240 tot 270 millimeter dit jaar het grootste tekort. Verschillen De verschillen binnen Nederland zijn groot. Zeeland, Oost-Brabant en Noord-Limburg kenden dit jaar het grootste neerslagtekort. Zo kent Noord-Holland dit jaar nau welijks een tekort. Landelijk ligt het gemiddelde neerslagtekort op 159 millimeter. Vorig jaar was het Over heel Zeeland is het neerslagtekort dit jaar kleiner dan dat in 2018 landelijk tekort bijna 300 millime ter en kwam het in de buurt van het recordjaar 1976. Het KNMI heeft drie meetsta tions in de provincie Zeeland. Het meetstation in Westdorpe mat dit jaar tussen 1 april en 30 september 307 millimeter regen. Vorig jaar was dit slechts 194. In Wilhelmina- dorp en Vlissingen verschilden de neerslagcijfers nauwelijks met die van vorig jaar. In Wilhelminadorp viel 321 millimeter regen tegenover 330 in 2018. Vlissingen komt uit op 276 millimeter, vorig jaar was dat 270. Eén millimeter regen komt overeen met één liter water per vierkante meter. De zon scheen in de periode vanaf 1 april ook dit jaar meer uren dan gemiddeld, al was het aantal zonuren minder dan in 2018. Afge lopen maand september scheen de zon uitbundig, in Vlissingen met 168 uur nog het meest. Ondanks het temperatuurrecord van 25 juli, toen de grens van 40 graden werd gepas seerd, was 2019 tot nu toe gemid- deld minder warm dan 2018. Dat is af te leiden aan het door het KNMI berekende warmtegetal. Bij elke ge middelde dagtemperatuur boven De zon scheen ook dit jaar meer uren dan gemiddeld, maar minder dan in 2018 de 18 graden, draagt elke graad bo ven die 18 graden bij aan de som. Het warmtegetal ligt dit jaar tussen 1 april en 30 september in Zeeland tussen 124 en 127. Dat is flink lager dan in 2018. Vorig jaar reikte het warmtegetal tot 195 in Westdorpe. 1% I dinsdag 1 oktober 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl BOEM! FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA I Weer was minder extreem Zeeland heeft een opnieuw een vrij droog voorjaar en zomer achter de rug, maar het was vooral in Zeeuws-Vlaanderen en het oosten van de provincie min der extreem dan in 2018. Theo Giele Westdorpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33