27 Supporters Anderlecht roeren zich na weer een teleurstellend resultaat Anderlecht verkeert in zwaar weer. Nooit in de clubgeschiedenis stond de 34-voudig landskampioen van België er zo slecht voor op de ranglijst als nu, dertiende. ,,Het is super frustrerend.'' Het zijn onwerkelijke beelden, zondagmiddag, na afloop van An- derlecht-Waasland Beveren. Voor het Constant Vanden Stocksta dion staat een menigte die opval lende gelijkenissen vertoont met het wolkendek dat over Brussel trekt. Dreigend, onheilspellend. Uitleg willen ze, de aanhangers van paars-wit, boos als ze zijn na wéér een pandoering. Want zo voelt de 0-0 van even ervoor. ,,We komen hieruit", klinkt het later uit de mond van Philippe Sandler (22), een van de Nederlanders in Brusselse dienst. Voor zover het de laatste weken niet al duidelijk was: het is crisis bij de grootste club van België. Van de negen competitiewedstrijden won Anderlecht er welgeteld een tje, tegen Standard (1-0). Gevolg: een schamele dertiende plaats op de ranglijst. Het leidt zondag voor het eerst tot serieuze spanningen bij Anderlecht, buiten en binnen het stadion. De spelers, onder wie de Nederlanders Sandler, Derrick Luckassen (24) en reserve Michel Vlap (22), ondergaan na de bloede loze remise tegen Waasland Beve- ren een minutenlange tuchtiging van de harde kern. Hun bood schap: de maat is vol. ,,En dat begrijp ik ook", stelt voormalig PEC Zwolle-verdediger Sandler zichtbaar geschrokken. En dan, op schuldbewuste toon: ,,Dertiende staan is Anderlecht onwaardig." De kiem van de huidige situatie is vorig seizoen feitelijk al gelegd. Onder de drie trainers die de club toen versleet (Hein Vanhaeze- brouck, Karim Belhocin en Fred Rutten) eindigde Anderlecht zo waar buiten de top van de hoogste Belgische klasse. Vandaar dat dit seizoen voor het eerst in 56 jaar geen Europees voetbal wordt ge speeld in Brussel. Desondanks waaide afgelopen zomer een gek soort optimisme door het Constant Vanden Stock stadion. En dat kwam door de aan wezigheid van één man: Vincent Kompany. Als speler-trainer zou hij, zo was de stellige overtuiging, Anderlecht wel weer eventjes te rugbrengen aan de (internatio nale) top. Dat de Manchester City ster nog nooit een elftal had ge traind, deed niet ter zake. 'King Kompany' kon het ook wel zonder ervaring. En bovendien: in Simon Davies (formeel de hoofdcoach) zou hij een geroutineerde kracht naast zich krijgen. En dat maakt de huidige klasse ring juist zo pikant. Elke andere trainer zou allang zijn wegge stuurd bij Anderlecht. Maar Kom- pany overstijgt in Brussel zo onge veer het menselijke. Veelzeggend We komen hier uit. Dertiende staan is Anderlecht onwaardig is zijn immense afbeelding boven de hoofdingang van het stadion. Veelzeggend zijn de loftuitingen van Sandler ('Geweldige trainer') en zijn ploeggenoten na de 0-0 te gen Waasland Beveren. Veelzeg gend is zijn draagvlak bij de hon derden buiten de poort, die verder op zo'n beetje iedereen met een paars-witte stropdas boos zijn. Alsof hij over geneeskrachtige gaven beschikt, de even verderop in Ukkel geboren Kompany. ,,Vin- cent Kompany is te groot voor An derlecht. Hij heeft iets Obama- achtigs, iedereen hangt aan zijn lippen. Hij is bijna onsterfelijk'', zo verwoordde de Belgische voetbal commentator Filip Joos het afgelo pen week treffend tegen de NOS. Kompany zit, kortom, stevig in het zadel bij de nummer 13 van de Bel gische hoogste klasse. Toch moet het voor hem ronduit pijnlijk zijn, een wedstrijd van dat ooit zo machtige Anderlecht vanaf de tri bune (want opnieuw geblesseerd) uitzitten. Veel bombarie Neem het duel met Waasland Be veren, waarin de met veel bomba rie van Heerenveen gehaalde Vlap negentig minuten op de bank zit en voormalig Twente-aanvaller Nacer Chadli zich niet kan onder scheiden. Geen raffinement, nau welijks dreiging, aanvallend on machtig; in niets maakt de 34- voudig landskampioen indruk. Met wat pech was het Waasland Beveren van de ooit bij Roda JC verdwaalde Beni Badibanga ('Wat is Kerkraad?') er zelfs met de winst vandoor gegaan. ,,We krijgen vier goede kansen. Maar ook die gaan er niet in. Het tekent de situatie waarin we verkeren. Het is super frustrerend allemaal", verzucht Sandler, die de komende weken Charleroi, STVV en Eupen treft, wrang gesteld concurrenten in de strijd om lijfsbehoud. Grote vraag: hoe slaagt Kom- pany erin zijn stevig verjongde en behoorlijk opgeschudde groep spelers hier doorheen te loodsen? Misschien door zich vast te hou den aan de lijfspreuk van Obama, de man die in Brussel zo ongeveer als zijn gelijke wordt beschouwd: „Change is never easy, but always possible." dinsdag 1 oktober 2019 Iedereen heeft schuld, behalve 'King Kompany' De Nederlanders Philippe Sandler (l) en Derrick Luckassen proberen samen Din Sula van Waasland Beveren uit de buurt van het Anderlecht-doel te houden. foto belga Dennis van Bergen Brussel -Philippe Sandler Michel Vlap (in trainingsjack) en Derrick Luckassen (midden) drui- Nacer Chadli lijkt nog wat ver- Ook Philippe Sandler ontkomt niet aan een preek van de suppor- pen af na de confrontatie met het publiek. trouwen te genieten bij de fans. ters in het Constant Vanden Stock-stadion. fotos belga rriicrcGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27