Dit nummer is, verdomme, niet in gebruik Het is de ergste fout van een crisislijn, een doodzonde, om niet bereikbaar te zijn 21 René Diekstra heb ik een tijdlang als vrijwilliger gewerkt bij de telefonische hulpdienst van de Samaritans, een organisatie voor hulp aan personen die suïcidaal zijn. Mijn baas en oprichter van de Samaritans, dominee Chad Varah, hamerde er voortdurend op dat het de ergste fout is van een crisislijn, een doodzonde, om niet bereikbaar te zijn. Afgelo pen week werd bekend dat een jonge vrouw uit Winschoten in een suïcidale crisis midden in de nacht tot driemaal toe 113 had gebeld en iedere keer dezelfde boodschap kreeg: 'Dit nummer is niet in gebruik. De verbinding wordt nu verbroken'. De volgende ochtend werd zij dood gevonden. Zelfdoding. helemaal geen telefoonnummer. De overheid en media plaatsen weliswaar al jaren bij alle berichtgeving over zelfdoding het advies om als je daar behoefte aan hebt contact op te nemen met 113, maar dat advies is misleidend. Want je kunt telefonisch geen contact opnemen met 113. Als je crisiscontact wilt, moet je 0900-0113 bel len. Maar als zelfs verwijzers als huisartsen, psychologen en psychiaters dat niet weten, wat verwacht je dan van iemand in psychische, suïcidale paniek? Waar bereikbaarheid de laat- ste reddingslijn kan zijn, kan onbereikbaarheid de laatste wanhoopsdruppel betekenen. Het is niet uitgesloten dat er al eerder zelfdodingen hebben plaatsgevonden mede doordat 113 niet werkt. Voor nabestaanden moet het besef dat hun dierbare op het laatst mogelijk tevergeefs naar hulp zocht ontzettend pijn doen. Voor de hulplijn en de overheid die subsidi eert, geldt daarom de dure plicht onmiddellijk uit te zoeken wat ze hadden kunnen voorko men. En ze moeten ons laten weten of het risico op drama's als in Winschoten nog altijd bestaat. ik vrees het. Want ondanks dat drama is 113 nog niet bereikbaar. Hierdoor is niet uit te sluiten dat zich intussen soortgelijke drama's hebben voorgedaan en wie weet nog zullen voordoen. Absoluut onaanvaardbaar. Laat het verdomme niet zo zijn dat wat bedoeld is als suïcidepre ventie, uitmondt in dood door schuld. ,,Dat is een van de meest beeldende oefeningen in het boek, ja. Vraag kinderen wat ze zien, en ze beginnen allemaal over dat vlekje. Terwijl er veel meer wits omheen is dat ze voor lief nemen. Met negatieve gedachtes is het vaak precies zo.'' ,,Mijn dochter van zeven heeft het altijd moeilijk gevonden als ze eens faalde. Toen hebben we deze verkie zing bedacht. Elk gezinslid mag zich zelf nomineren met iets wat die week bij hem of haar fout is gegaan. De flapdrol met de beste mislukking mag bijvoorbeeld kiezen wat we eten. In het begin merkte ik dat mijn kinderen expres dingen fout gingen doen. Al snel leerde mijn dochter dat het helemaal niet erg is om te falen. Ze kan nu lachen om haar fouten en is minder bang nieuwe dingen te proberen." ,,In Nederland is geld vaak taboe; we doen net of het niets met geluk te maken heeft, terwijl het bij veel mensen wel degelijk een grote rol speelt. Met deze drie potjes leert een kind dat het mag genieten van wat het heeft, over uitgestelde behoefte bevrediging, en dat het simpelweg ook heel fijn kan voelen om eens wat aan een collectant of daklozenkrant verkoper te geven. Die bedragen hoeven helemaal niet gelijk verdeeld te zijn.'' ,,Helemaal waar; we laten ouders oefeningen doen waar ze zelf mis schien wel het meest van opsteken. Dat is ook de bedoeling. Kinderen zijn kopieermachines; ze luisteren niet naar wat je zegt, maar kijken wat je doet. Daarom moet je als ouder eerst zelf leren om een ontspannen, hopelijk zelfs inspirerend leven te leiden. Uiteindelijk word je daarmee een voorbeeld voor je kinderen. Geluk via een sluiproute." In Nederland is geld vaak taboe; we doen net of het niets met geluk te maken heeft, terwijl het wel degelijk een rol speelt ,,Je moet een kind niet de indruk geven dat diens geluk afhangt van het beroep dat hij later uitvoert. Dat is onzin; je kunt in duizend verschil lende functies gelukkig zijn, omdat geluk ook op een heleboel andere dingen gebaseerd is. Een kind mag echter best ontdekken van wat voor dingen hij of zij gelukkig wordt, technische puzzels of de zorg voor anderen, zonder dat het meteen hoeft vast te stellen dat het later ingenieur of dokter wil worden.'' ,,Dat is een risico. Als je alleen dat slag lessen uit het boek meeneemt, help je een kind niet. Het gaat om balans. Zorg er dus voor dat je er ook een les naast zet die juist leert om dankbaar te zijn met wat je hebt of hoe je faalangst kunt ondervangen. Anders maak je een kind helemaal gek.'' ,,Exact. Het gevaar is dat ouders ons boek als een bijbel gebruiken. Som mige mensen zijn nu eenmaal zo op zoek naar handvatten, dat ze je tot op de letter willen volgen. Dat is abso luut niet de bedoeling. Onze intentie is dat mensen nadenken over hoe ze hun eigen draai aan onze lessen kunnen geven. Gooi ons boek dus alsjeblieft ook af en toe een tijdje in de hoek. Dat is letterlijk les 35: weg met dit boek.'' dinsdag 1 oktober 2019 GO ijdens een studieverblijf in Engeland Waarom ze 113 niet kon bereiken? Dat is Door een oefening met een vel wit papier met een piepklein vlekje? Nog een oefening: de verkiezing van de 'flapdrol van de week'. Jullie adviseren ook dat een kind zakgeld verdeelt over een geniet-, spaar- en weggeefpotje. Zijn veel van de oefeningen niet veel meer voor de ouders? -ARJAN VERGEER Jullie schrijven: vraag een kind niet te vaak wat het later wil worden. Tegelijkertijd staat het boek vol oefeningen over het opstellen van dromenlijstjes. Leiden al die vragen over later niet tot meer perfectionisme of stress bij een kind? En word je zelf een betuttelouder. m De glimlach van een kind, 52 Geluks- lessen voor Ouders en Kinderen ver schijnt vandaag bij Nbc - 365 Dagen Succesvol (€20). Onaanvaardbaar dat hulplijn 113 niet bereikbaar is omdat hulpbehoevenden 0900-0113 moeten bellen. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21