GEZOND Lessen voor ouder en kind r 1 m 0 Vraag het onze specialisten 20 k w. i Hoe kweek je gelukkige kinderen? In het boek De glimlach van een kind bundelt Arjan Vergeer (38) met kompaan David de Kock, oprichters van platform 365 Dagen Succesvol, 52 gelukslessen. Zijn mensen van nature niet monogaam? -Jan Drost Ik ben al lang smaak en reuk kwijt. Kan dit nog herstellen? Kan een glijmiddel helpen nu ik in de overgang ben? Vergeer: ,,De taakverdeling is dat we samen onze filosofie en methodes ontwikkelen en dat ik ze vervolgens opschrijf. Daarom is David evenveel auteur als ik, alleen geef ik er de woorden aan. David staat vaker op een podium voor een groep cursis ten, mijn podium is wat vaker het papier. Dat geldt voor dit boek ook.'' „Tijdens het werk voor ons bedrijf hebben we ontdekt dat een gelukkig leven leiden veel meer een vaardig heid is dan iets wat je overkomt. Het is heel fijn dat Nederlandse kinderen zo gelukkig zijn, maar ze leren nergens basisvaardigheden om ook op latere leeftijd gelukkig te blijven. Hoe ga je om met stress, tegenslag of negatieve gedachtes? Op school leer je dat niet. En thuis gaat de opvoe ding vaker over de vragen of ze wel genoeg sperziebonen binnenkrijgen en op tijd in bed liggen.'' Kinderen moeten toch lekker voet ballen en slootjespringen, niet zich het hoofd breken over termen die jullie noemen als hun kernwaar den, liefdestaal of growth mindset? „Kinderen moeten heel veel slootje- springen en voetballen. Tegelijkertijd heb je dagelijks momenten, bij het avondeten of in de auto onderweg naar voetbal, waarop het soms fijn is om het met ze te hebben over echte thema's. Om eens te kijken of je kind met iets rondloopot dat hij of zij niet durft te delen bijvoorbeeld. Onze lessen reiken de handvatten aan om dat soort momenten een betekenis volle invulling te geven. Het is niet de bedoeling dat je kind bij je in the rapie gaat.'' ,,Ik heb alle oefeningen op mijn vier kinderen getest en de dingen die ze stom vonden, zijn niet in het boek gekomen. Bovendien is het niet de bedoeling dat je alle 52 lessen gebruikt. Ik gebruik in mijn gezin Kinderen leren nergens basisvaardigheden om ook op latere leeftijd gelukkig te blijven. Op school leer je dat niet andere oefeningen dan David. Zie het als een snoeptrommel waaruit je kunt kiezen wat bij jou en je kind past. De rest laat je lekker.'' ,,Kijk alleen al naar al dat pesten. Wat veel mensen over het hoofd zien, is dat ook de pester negatief over zich zelf denkt en daarom een ander probeert te kleineren. Word ik gezien? Val ik niet buiten de groep? Moet ik mezelf aanpassen? Met dat soort vragen zijn kinderen al op de basisschool voortdurend bezig. Voor een deel is dat gezond; het helpt je te ontdekken wie je bent. Maar veel te vaak is iemand zijn leven lang bezig goedkeuring te vinden. Dan kun je beter op jonge leeftijd leren met negatieve gedachtes om te gaan.'' M. dinsdag 1 oktober 2019 GO Geluk Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl <E.j j(/Jr n fok A Relatiefilosoof Jan Drost Huisarts Rutger Verhoeff Coach seksualiteit Carla Rutgers Laat ik een wedervraag stellen: hoe zou jij het vinden als je ontdekt dat jouw geliefde met een ander naar bed is geweest en zegt: 'Dat kan ik niet helpen, ik ben genetisch gemaakt om seks met vele anderen te heb ben'. Wat je daar ook van vindt, de redenering klopt niet. Wie zijn gedrag rechtvaardigt door te zeggen dat zijn natuur hem dat voorschrijft, gebruikt een naturalistische drogreden. Hij of zij beweert dat wat in de werkelijkheid voorkomt, goed is. Iets is zo, dus is het goed. Wat onzin is, want er is genoeg menselijk gedrag dat we pro beren te veranderen. Mag ik stelen als ik van nature heb zuchtig ben? Mag ik jou slaan omdat ik gewelddadig ben? Hoe mensen 'van nature' zijn bepaalt maar deels wat zij doen. Wij kunnen ons tot onze natuurlijke aanleg verhouden, we kunnen kiezen. Iemand gaat vreemd omdat hij besluit naar zijn begeerte te handelen. Hoe sterk onze natuur soms ook aandringt, onvrij maakt die ons niet. Misschien moet u met deze uitleg nog eens langs een arts gaan. Smaakverlies is in 95 procent van de gevallen een kwestie van reukverlies. Verlies van reuk kan totaal of gedeel telijk zijn en verdeeld worden in geleidingsanosmie (geleiden van geur) en perceptieanosmie (waarnemen van geur). Gelei- dingsanosmie wordt veroor zaakt door zwelling van het neusslijmvlies, neuspoliepen of problemen met het neustus- senschot. Bij perceptieanos- mie is iets mis met de zenuw cellen. Ook medicijnen (amfe taminen), blootstelling aan toxische stoffen (chloor, zware metalen), systeemziektes (sui kerziekte, schildklierziekte en Cushing), MS, parkinson, alzheimer of een hersentumor kunnen een rol spelen. Soms kan een corticosteroid neus- spray of anti- allergiemiddelen een uitkomst zijn. Bij een scheef neustus- senschot kan een operatie hel pen. In andere gevallen kan reuktraining via een gespeciali seerd ziekenhuis de oplossing zijn. -Rutger Verhoeff Het is een normaal verschijnsel dat je wel zin hebt in seks als vrouw, maar dat je niet nat wordt. Dat kan vrouwen van alle leeftijden overkomen en na de overgang kan het vaker gebeuren omdat de slijmpro- ducerende cellen minder goed werken. Overigens komt het omgekeerde, dat je geen zin hebt in seks, maar wel nat wordt ook voor. Glijmiddel is een prachtige uitvinding om plezier tijdens seks te vergro ten. Het verhoogt de gevoelig heid van de vulva, clitoris en penis. Onze natuurlijke vloei stoffen die geproduceerd wor den als we opgewonden zijn beschermen niet altijd tegen schaafwondjes, scheurtjes en pijn bij van het wrijven van geslachtsdelen tegen elkaar. Het gebruik van glijmiddel kan weefselschade en pijn voor komen. Er zijn glijmiddelen te koop in allerlei kleuren en sma ken en met toevoegingen die een extra sensatie geven. Je hebt ze op water, olie- of silico- nenbasis. Er zitten soms toe voegingen in waarvoor je over gevoelig kunt zijn. Een ge zonde keus is een natuurlijk glijmiddel of zelf glijmiddel maken, bijvoorbeeld uit lijn zaad. -Carta Rutgers via een sluiproute MATTHIJS MEEUWSEN Allereerst: hoe is het met David? Jullie merknaam is David Arjan, maar onder jullie column in het zaterdagkatern staat alleen jouw naam. Jullie staan hiernaast sa men op de foto, maar voor dit interview ben je alleen. Nederlandse kinderen komen vaak uit de bus als de gelukkigste ter wereld. Is dit boek niet als zand verkopen in de Sahara? Als ik lees over hand in hand reflecteren op de dag of elkaar twee minuten stil aankijken, zie ik de rollende kinderogen al voor me. -ARJAN VERGEER Veel oefeningen gaan over een negatief zelfbeeld. Hebben kinde ren daar echt zo'n last van? Arjan Vergeer (boven): ,,Kinde- ren luisteren niet naar wat je zegt, maar kijken wat je doet.'' FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20