Kleine betweters Helft Zeeuwse meisjes laat hpv- vaccin links liggen Grondtransporten gestaakt na zwaar ongeluk bij Yerseke 2 WENDY WAGENMAKERS Column Gaan we nou SE-RI-EUS met de auto naar school? Ter wijl we óók kunnen fiet sen? Weet je wel hoeveel stikstof dat kost?" Als een kleine Greta Thunberg stond mijn dochter - handen in de zij, ogen die vuur spuwden, stoom uit de oren - me uit te kafferen, in alle vroegte, op de stoep voor ons huis. Schichtig keek ik om me heen of niemand het opmerkte. leest ze ons de les over het klimaat. Dat we geen vlees meer mogen eten. Dat we niet zo lang moeten douchen. Dat we niet meer mogen vliegen. Waar ze het vandaan haalt? Géén idee. Maar het is nogal hardnekkig. Maar wat heeft ze gelijk. Net als Greta. Eindelijk staat er een gene ratie op die niet langer pikt, dat wij met zijn allen het milieu naar de gallemiezen helpen. Die niet zit te grienen bij filmpjes van ijsberen die wanhopig zwemmen in een eindeloze ijszee, om vervolgens lekker verder te scrollen. Wij kwa men vroeger niet verder dan een lidmaatschap van de Rangerclub van het Wereld Natuur Fonds, puur vanwege de pandaknuffel die je dan kreeg. Deze kinderen be ginnen een betere wereld tenmin ste écht bij zich zelf. En ik moet zeggen: dat vegetari sche vlees van Lidl is zo goed te pruimen dat zelfs de katten het van het aanrecht jatten. Douchen deed ik al nooit langer dan drie minuten en door die urenlange se curity checks had vliegen zijn glans toch al lang verloren. En in derdaad, we kunnen ook best fiet sen naar school. Als het grut een beetje opschiet. kleine betweters. Greta voorop. Met haar verbeten snoet, haar ge regisseerde toespraken, haar dode lijke blik naar de Amerikaanse president Trump. Maar ik zie nog altijd liever een puber met het ver antwoordelijkheidsbesef van een volwassene dan een volwassen man met het verantwoordelijk heidsbesef van een puber. Om je kapot aan te ergeren. Maar wat heeft ze gelijk. Net als Greta DE STELLING Vandaag: Ik steun de boeren Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters STOPTO&ER zwaktober Drugspanden gesloten Chloë Roegiers op Boerinnenkalender Vogelwaarde Man (52) uit Vogelwaarde rijdt met drugs op Bijna de helft van de meisjes in Zee land laat zich niet inenten tegen hpv, een virus dat onder meer baar moederhalskanker kan veroorzaken. Van de meisjes uit de geboortejaren 2005 en 2006 liet respectievelijk 46 en 44 procent de oproep links liggen. Alleen in Flevoland worden naar verhouding minder meisjes gevacci neerd, zo blijkt uit cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu. In die provincie is meer dan de helft van de meisjes die in 2006 zijn geboren niet beschermd tegen de gevolgen van een hpv-in- fectie. De provincie met de hoogste vaccinatiegraad is Noord-Brabant. Het landelijk beeld is dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van de vac cinatie. Inmiddels laten twee op de drie N ederlandse meisj es zich vacci neren. Binnen Zeeland zijn de verschillen enorm. In Hulst maken steeds meer meisjes gebruik van het aanbod. Van de jaargang 2006 zijn drie van de vier meisjes in deze gemeente gevacci neerd. In de gemeente Tholen is het beeld compleet anders. Daar liep de vaccinatiegraad terug. Slechts één op drie meisj es uit 2006 is gevaccineerd. Hpv (humaan papillomavirus) wordt overgedragen door seksueel contact. Het kan kanker en genitale wratten veroorzaken. Meisjes krij gen op de leeftijd van 12/13 jaar een vaccinatie aangeboden tegen hpv. Het vaccin komt in 2021 in het vacci natiepakket voor jongens. Het vaccin beschermt namelijk ook tegen pe- Hpv (humaan papillomavirus) kan kanker en genitale wratten veroorzaken nis-, anus-, mond-, en keelkanker. De vaccinatiegraad tegen hpv in de Zeeuwse gemeenten is: Borsele 58%, Goes 65%, Hulst 76%, Kapelle 71%, Middelburg 57%, Noord-Beveland 66%, Reimerswaal 41%, Schouwen- Duiveland 56%, Sluis 61%, Terneuzen 57%, Tholen 34%, Veere 46% en Vlis- singen 56%. De grondtransporten in de Olzen- depolder bij Yerseke zijn per direct stilgelegd. Dat heeft de gemeente Reimerswaal besloten nadat vrijdag een meisje (12) zwaargewond raakte bij een aanrijding met een vracht wagen. Het ongeval gebeurde op het kruispunt van de Olzendepolder en de 1e Tholseindeweg. Omdat dage lijks honderden kinderen door de polder naar school in Krabbendijke fietsen, zijn beide wegen enkele ja ren gesloten voor doorgaand ver keer. De vrachtwagen moest bij het gronddepot aan de rand van het na bijgelegen industrieterrein zijn. De gemeente wil van het depot af en liet daarom de grond naar de toe komstige wijk Essenvelt in Middel burg brengen. Raadslid Andries Jumelet (CU) vindt dat er definitief een einde aan de transporten moet komen. ,,Zon- der overdrijven kunnen we consta- teren dat deze smalle polderwegen absoluut niet geschikt zijn voor der gelijk zwaar transportmaterieel." Volgens hem is de weg 'volledig aan gort gereden'. Hij snapt niet waarom de werkzaamheden 's ochtends vroeg al plaatsvonden, wanneer er ook veel scholieren fietsen. Onderzoek De gemeente wil voordat de vragen van Jumelet zijn beantwoord, niet nader op de situatie in gaan. Water schap Scheldstromen is eigenaar van de polderwegen. Volgens dagelijks bestuurder Marien Weststrate mag bestemmingsverkeer richting het depot in principe over de wegen rij den. ,,Ik snap de vragen van Jumelet, maar we moeten eerst het onder zoek afwachten." Ondertussen neemt het waterschap de situatie onder de loep. Alle betrokken par tijen zeggen het ongeluk te betreu ren. De politie kon gisteren geen mededelingen doen over de toe stand van het meisje en het onder zoek naar de toedracht. 3 dagen in een 4*-hotel aan de kust in Noordwijk incl. diner dinsdag 1 oktober 2019 Vijf is ze. Vijf. En al maanden Om je kapot aan te ergeren. Want irritant zijn ze wel, die Reageer op pzc.nl Gisteren: Topbestuurders verdienen een topsalaris 1039 stemmen AtS WE ER ND VAN MAKEN... ZIJN WE VAN HET SEZEIK AF.. EN ZIT TOCH NOS tSE OBER IN t>E MAANö! TERNEUZEN Burgmeester Jan Lonink van Terneuzen heeft deze maand twee panden ge sloten vanwege drugs overtredingen. De sluiting geldt voor een half jaar. Het ene pand is een loods in de Vissersver korting in Westdorpe. De loods is op 2 september gesloten omdat er op 13 juni 1272 hennepplanten zijn gevonden. Het andere pand is een woning aan de Bilderdijk- straat in Terneuzen. In de woning en tuin werden grote hoeveelheden hard en softdrugs gevonden. De woning is op 5 sep tember vergrendeld. De maatregel is genomen op basis van de Opium wet en het gemeentelijke Damoclesbeleid. TERNEUZEN Chloë Roegiers uit Ter- neuzen staat volgend jaar op de nationale Boerin- nenkalender. Ze is één van de vijftien geselec teerde modellen uit hon derden aanmeldingen. De 18-jarige Chloë werkte een poosje bij een paardenstoeterij en volgt nu een landbouw techniekopleiding. Aan welke maand Chloë ge koppeld wordt, is pas vrij dag duidelijk. Dan wordt de kalender officieel ge presenteerd. Naast een boerinnenkalender komt volgend jaar ook voor de tweede keer een boeren- kalender uit. Daar staan geen Zeeuwen op. Een 52-jarige automobi list uit Vogelwaarde is in de nacht van zondag op maandag betrapt op het rijden onder invloed van drugs. De man werd om 01.45 uur gecontroleerd op de Kennedylaan. Uit een speekseltest bleek dat hij THC in zijn li chaam had. Bovendien rook hij naar cannabis. Een GGD-arts heeft bloed afgenomen voor aanvullend onderzoek. De man uit Vogelwaarde kreeg een rijverbod van 24 uur. Theo Giele Vlissingen Joeri Wisse Yerseke Golden Tulip Noordwijk Beach V 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 33,00 p.p. V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 28,50 p.p V Hotel gelegen aan de boulevard V Tip: bezoek ook Leiden of Den Haag hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2