GEZON JOL ■■■jm 54 miljoen voor MH17- proces In ons land geweerd, maar elders niet Walcheren Megazaak krijgt snel vorm, maar succes is niet gegarandeerd My P10 De donor bood zijn diensten aan via de Deense spermabank Cryos en via web sites. Stichting Donorkind en Freya, de vereniging voor mensen met vrucht baarheidsproblemen, pleiten voor een internationaal registratiesysteem voor spermadonoren. ,,Het systeem is zo lek als een mandje", zegt voorzitter Ties van der Meer van stichting Donorkind. ,,Voor het welzijn van donorkinderen en hun ouders is internationale regel geving hard nodig.'' De grenzen voor het aantal kinderen zijn er niet voor niets Door gebrekkige controle kon de 38- jarige man in Nederland - tegen de re gels in - in maar liefst elf klinieken zijn sperma doneren. Daardoor overschreed hij de norm van maximaal 25 kinderen per donor. Na de ontdekking in 2017 stopten klinieken alle nieuwe insemi naties met zijn donorzaad. De NVOG, beroepsvereniging voor gynaecologen, meldde de zaak bij de In spectie Gezondheidszorg en Jeugd, maar die heeft geen onderzoek gedaan. ,,Wij houden geen formeel toezicht op donoren. Het zijn individuele perso nen, die geen zorgverlener zijn." Hoewel Nederlandse vrouwen ook donorzaad van de Deense spermabank Cryos gebruiken, hebben de NVOG en klinieken buitenlandse collega's niet gewaarschuwd. Zo kon de man daar tussen 2015 en 2018 probleemloos done ren. Eerder hielp hij ook in een Oekraï ense kliniek een vrouw. Cryos bevestigt dat hij in meerdere landen donorkinde ren heeft, maar wil niet zeggen hoeveel. ,,Als we dit hadden geweten, hadden we hem afgewezen", zegt directeur Pe ter Reeslev. Daarnaast biedt de spermadonor zich aan op websites voor mensen met een kinderwens. Zo heeft hij nog eens tien tallen donorkinderen in binnen- en buitenland. Freya noemt de overschrijding 'stui tend' en zijn buitenlandse activiteiten 'uiterst onwenselijk'. ,,De grenzen voor het aantal kinderen zijn er niet voor niets", zegt een woordvoerster. ,,De wenselijkheid van een internationaal registratiesysteem onderschrijven we om dergelijke excessen te voorkomen.'' In Nederland wordt gewerkt aan een centraal registratiesysteem, waarin kli nieken kunnen zien waar een donor ac tief is en hoeveel kinderen hij heeft. ,,Deze casus geeft de urgentie aan", zegt een woordvoerster van de NVOG. ,,Er bestaat geen systeem waarbij in Euro pees verband klinieken elkaar waar schuwen." P7 en ZEELAND 2 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 Zeeuwse boeren trekken vandaag naar Den Haag om hun ongenoegen te spuien. Landbouwer Hubrecht Janse (foto) uit Wolphaartsdijk vraagt zich af waar toch die negatieve stemming ten opzichte van boeren vandaan komt. „Mensen zien niet dat je met je harde werken maar een minimuminkomen verdient." 4-5en zeeland 2-3 »P3 Zaaddonor heeft vrij spel in het buitenland Een spermadonor die in Nederland wordt geweerd omdat hij in meer dere klinieken 102 kinderen ver wekte, kon tegelijk in het buitenland ongehinderd actief zijn en heeft daar tientallen kinderen. Voor dono ren geldt in ons land echter een norm van maximaal 25 kinderen. Dat moet het risico van inteelt voor komen. Tonny van der Mee Rotterdam —Woordvoerster Freya dinsdag 1 oktober 2019 Op veel plaatsen valt enige tijd 18°C regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1