©NDERNEMER 'Stikstof: wat kan wél Hét online kenniscentrum voor ondernemers deondernemer.nl Kleinschalig, eerlijk en zonder verspilling verse producten kopen In 2014 haalde Stijn Markusse met vriendin Stéphanie Vellekoop bij een boer verse pro ducten waar geen suiker in zat omdat ze die nergens anders konden vinden. Zo ontstond Boerschappen, dat nu 2000 leden en 13 pick up-points telt en landelijke ambities heeft. Na hun eerste boodschappen bij de boer sloten vrienden van-vrienden van zich aan bij Stijn Markusse en zijn vriendin Stéphanie Vellekoop. Even later gingen daar weer vrienden van ook 'boerschappen doen'. Het werd een heuse onderneming en vijf jaar later heeft Boerschappen zo'n 2000 leden die wekelijks hun kakelverse producten komen ophalen in Breda of bij één van de 13 pick-up points in Brabant. Enkele landelijke acties met 'geredde' appels, peren en pruimen volgden en mensen uit heel het land meldden zich om ook lid te worden van Boerschappen, dat eigenlijk kleinschalig wil blijven en alleen producten van Brabantse boeren wil afnemen. Toch hebben ze besloten per 1 oktober 2019 landelijk te gaan, vertelt Markusse: ,,We hebben een partner gevonden in Reviva, een Brabants bedrijf dat dagelijks door heel Nederland voornamelijk telefoons bezorgt en ruimte over heeft in zijn busjes om onze producten mee te nemen. Of je nu in Delfzijl, Dirkshorn, Domburg of Doenrade woont, je kunt straks de box van je keuze bestellen en wij zorgen dat die bij jou thuis wordt afge leverd." Boerschappen deed een oproep aan bestaande leden en binnen een 'Alles wat we 's morgens vers bij de boer halen, gaat diezelfde dag de deur uit' week hadden 250 'enthousiastelingen' zich aangemeld om landelijk te begin nen. Volgens Markusse een bewijs dat er behoefte aan is. ,,Wij volgen de vraag en spelen daar zo goed mogelijk op in, zonder onze kernwaarden en uitgangs punten te verloochenen. We zijn en blijven kleinschalig en werken met eerlijke boeren die van ons een eerlijke prijs voor hun product krijgen. Mocht er op een gegeven moment een substan tieel aantal mensen in een regio belang stelling hebben, dan gaan we daar op zoek naar boeren die aan onze criteria voldoen. Onze missie is een zo kort mogelijke keten te realiseren." Geen verspilling Boerschappen werkt op dit moment samen met een kleine 100 boeren, verspreid over Brabant en - voor de vis - Zeeland. ,,Elke dag rijden we 's morgens met onze busjes naar zo'n 30 a 40 boeren waar we de producten kopen die we voor die dag nodig heb ben. 's Middags worden de boxen in Breda in orde gemaakt en aan het eind van de middag komen de klanten hun producten ophalen. Of we bezorgen ze aan huis. Dit betekent dat alles wat we 's morgens vers bij de boer halen, diezelfde dag nog bij ons de deur uit gaat naar de klant. Er blijft niets over en er wordt ook niets weggegooid. We leveren trouwens ook aan instellingen en restaurants. 'Niet alles kan', onder die titel presenteerde de com missie Remkes vorige week haar langverwachte 'stikstof advies'. Dat niet alles kan, dat is duidelijk, en natuurlijk moeten we met elkaar voor komen dat onze natuur door stikstofuitstoot onherstelbare schade wordt toegebracht. Maar nu kan al maanden helemaal niks. Al maanden wordt er geen bouw vergunning meer verstrekt in dit land. Alles ligt plat. Ondernemers zitten met de handen in het haar, personeel zit thuis op de bank omdat het werk is opgedroogd en de financiële strop voor bedrijven loopt in de honderden miljoenen. Ook na het advies van Remkes is de situatie nog altijd uitzichtloos. Ik hoor geen oplossingen om de vergunningverlening op korte termijn weer op gang te brengen. Dat is op zijn zachtst gezegd teleurstellend. Bij elke melding die we hier binnen krijgen, denk ik: hoe kan het dat 'we' dit laten gebeuren? Hoe kunnen we onder nemers - onnodig! - zo in de problemen brengen? Waarom hoor ik ze daar in Den Haag nauwelijks over? Als we niet oppassen, creë ren we zo onze eigen recessie. Bestuurlijke kramp Het ergste van alles: het is alle maal niet nodig. De Raad van State heeft met zijn uitspraak in de PAS nooit gezegd 'leg alles maar stil'. De Raad heeft alleen gezegd dat de PAS niet conform Europees recht is en dat het anders moet. Waarna Nederland in een soort bestuurlijke kramp is geschoten en gemeenten en provincies niks meer durven te doen. Allemaal zitten ze lijdzaam te wachten tot er een oplossing uit Den Haag komt. Het hoeft allemaal niet zo ingewikkeld te zijn. Nederland kan terugvallen op het de vergunningverlening zoals die was vóór de PAS, op het vigerend toetsenkader van voor die tijd. Onderzoek heeft al lang uitgewezen dat alle uitstoot onder de 1 mol stikstof per hectare per jaar geen negatief effect op de natuur heeft. En bij talloze pro jecten die nu stil liggen, komt überhaupt nauwelijks tot geen stikstof vrij. Laat dan toch ten minste al die kleinere projecten waarvoor dat geldt, per direct doorgaan. Faillissementen Het kabinet is aan zet nu. Het moet er alles aan doen om gemeenten en provincies zo snel mogelijk weer in beweging te krij gen met de vergunningverlening en daarvoor extra mankracht en middelen ter beschikking stellen. Om gestopte projecten weer op gang te krijgen en faillissementen te voorkomen. Nee, niet alles kan, dat snap ik. Maar laten we in hemelsnaam heel snel de focus verleggen naar wat wél kan. O PZ 'Boerschappen doen' kan nu in heel Nederland Lees het gehele interview op deondernemer.nl/boerschappen volg ons op nraoQi De Ondernemer heeft een geheel ver nieuwde website. ,,We worden meer en meer een online kenniscentrum voor ondernemers", stelt content director Robert van den Ham. Wie de nieuwe website van De Ondernemer bezoekt, ziet direct de thema's en soorten con tent: personeel, financiën, marketing en innovatie in een duidelijke, stevige mix van podcasts, video, blogs en artikelen. Op de nieuwe website zijn de samenwerkingsverbanden duidelijk zicht- en vindbaar en staan ook alle events die De Onder nemer met partners organiseert. ADVISEREN De eerste fase van de nieuwe online contentstra- tegie liet de eerste helft van dit jaar al een gemid delde groei van 25 procent in unieke bezoekers zien. Van den Ham: „Daarmee verstevigen we onze positie als nummer 1 online. In deze tweede ronde zetten we nadrukkelijker in op how to-con tent voor mkb en zzp om verder door te groeien als hét online kenniscentrum voor ondernemers. Inhoudelijk breiden we uit van inspireren en in formeren naar juist ook adviseren'. Eén van de volgende stappen is de publicatie van meer ondernemersblogs en - podcasts. ,,Met topon dernemer Marco Aarnink, vitaliteitsexpert Martin Hersman en MKB Nederland-voorzitter Jacco Vonhof die exclusief voor ons blogs schrijven is er al veel expertise en dat gaan we verder uitbrei den.' Van den Ham noemt alvast podcasts van be drijfsnaamexpert Floris Hulsman (Namarama), marcomdeskundige Thijs van Dijk en creatief strateeg Daniel Kok (Bakkie Media). Consumentenpsycholoog Patrick Wessels en trendwatcher/dagvoorzitter Ronnie Overgoor gaan blogs schrijven. MSMNttn BEZOEKER VLUCHT 0N020W ESiB 9 ©NDERNEMER DEONDERNEMER.NL IS VERNIEUWD^ DÉ BESTEMMING VOOR ONDERNEMERS g uj; 2019 MKB BOARDING PASS EJgH 5 1m - WIN EEN'BOARDING PASS' De online campagne om deondernemer.nl via een 'boarding pass' te promoten als dé bestemming voor ondernemers is afgelopen weekend gestart. Wie zich aan meldt voor de nieuwsbrief van De Ondernemer, of die al ontvangt, maakt tot 31 oktober kans op twee business- vliegtickets naar Brexit-city Londen. Jacco Vonhof is voorzitter van MKB-Nederland en vaste columnist van deondernemer.nl. JACCO VONHOF OVER ONDERNEMEN Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19