Leiderschapscrisis bij KPN compleet na schrappen van Vrijwel geen vergunningen ECONOMIE 17 maar de snelle teruggang is wel een teken aan de wand. Wat het extra wrang maakt, is dat nieuwe huizen veel minder belas tend zijn voor het milieu dan be staande woningen. Ze zijn over het algemeen veel energiezuiniger en daardoor milieuvriendelijker. Maar omdat er bij de bouw stikstof vrij komt, mogen ze niet gebouwd wor den. Onzekerheid Het zijn niet alleen de bouwbedrij ven die worden getroffen. Bij de Metaalunie, de belangenbehartiger voor de metaalbranche, komen al klachten binnen. ,,Veel van onze 14.000 leden zijn toeleverancier aan de bouw. Denk aan gevels en kozij nen, waar vaak metaal in is ver werkt. Als het minder gaat in de bouw, dan merken ze dat direct. En als er faillissementen in de bouw komen, gaan er ook metaalbedrij ven failliet", vreest Ernst Plambeck van de Metaalunie. Plambeck krijgt nu al vragen van leden hoe het zit met bouwbedrij ven die orders annuleren. En de strenge stikstofnorm is ook direct van invloed. ,,De metaalindustrie draait op volle toeren en veel be drijven willen uitbreiden. We krij gen nu van leden te horen dat die plannen voorlopig niet kunnen doorgaan." Al die ontwikkelingen leiden tot grote onzekerheid. En dat tast de dynamiek in de sector aan. Onder nemers beginnen te twijfelen of uitbreiding nog wel een goed idee is. Blijft dat bouwbedrijf of die vee houderij nog wel een goede klant? ,,De onzekerheid neemt toe", be vestigt Plambeck. Dat geldt zeker ook voor de landbouw. Duizenden bedrijven, vaak veehouderijen, verkeren in onzekerheid of hun vergunningen nog wel vol doen. Bovendien kunnen plan nen voor milieuvriendelijkere stallen of andere milieumaat regelen nu niet doorgaan. De commissie-Remkes gaf vorige week aan dat het na- tuurbelang het tot nu toe steeds heeft moeten afleggen tegen het economisch belang Als er niets gebeurt, krijgen we binnen enkele maanden de eerste faillisse menten UITSPRAAK als het om het terugdringen van de stikstofuitstoot gaat. En dat moet echt anders volgens commissie voorzitter Remkes. Vandaar dat vervuilende bedrijven niet moeten rekenen op dezelfde soepele behan deling als ze tot nu toe gewend wa ren. Voor bedrijven is juist de onze kerheid het grootste probleem. Het oude beleid is van tafel geveegd door de Raad van State, maar nieuw beleid is er nog niet. De commissie Remkes komt pas in mei volgend jaar met uitgewerkte voorstellen. En zo lang kunnen bedrijven niet wachten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten liet al weten dat het ad vies van de commissie geen zoden aan de dijk zet. De gemeenten wil len snel een nieuwe norm voor de uitstoot van stikstof. Dan is snel duidelijk welke bouwprojecten door kunnen gaan en welke maat regelen er eventueel nodig zijn om aan de norm te voldoen. Impasse De Boer vindt dat de balans nu te ver is doorgeslagen van economie naar natuur. ,,Er zijn twee urgen ties, natuur én 18.000 projecten. Het gaat om de balans. Die tweede urgentie is nog nauwelijks aan bod gekomen. Daar gaan we deze week een flink nummer van maken en concrete suggesties doen om uit de impasse te komen." De Boer legt de bal bij het kabi net. De politiek moet duidelijkheid verschaffen over wat wel en niet is toegestaan. Hij beseft dat de poli tiek voor een moeilijke keuze staat. ,,Het kabinet komt met de edele de len tussen twee stenen te zitten." Niets doen, is echter geen optie voor de werkgevers. De onzeker heid werkt verstikkend op het be drijfsleven en dat kan de economie niet gebruiken nu de groei toch al terugloopt. Leroy zou per 1 december als topvrouw bij KPN aan de slag gaan, op voorwaarde dat de buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering op 28 oktober zou instemmen. Heel die vergadering is gisteren af gelast, en dus kan KPN weer opnieuw beginnen in de zoektocht naar een opvolger voor Maximo Ibarra, de Italiaan die er na slechts veertien maanden al de brui aan gaf. Op 6 september maakte KPN bekend dat ze in de persoon van Leroy een fantastische nieuwe ceo dachten te hebben gevonden. Leroy werkte in die functie bij de Belgische Proximus Group en had alles in zich om KPN door te laten stoten in de vaart der volkeren. Twee gedoodverfde 'kroonprinsen binnen KPN' - oud-minister van Financiën Jan Kees de Jager en operationeel directeur Joost Farwerck -maakten blijkbaar geen schijn van kans tegenover Leroy. Twee weken na de bekendmaking, ontplofte een klein bommetje in met name de Belgische pers: de beoogde KPN-ceo bleek verdacht te worden van handel met voorkennis. Op 1 augustus had ze 10.840 Proximusaandelen in de verkoop gedaan, waarvoor ze 285.341,40 euro beurde. Zij was toen echter nog ceo van Proximus en had alleen in het diepste geheim gesproken met KPN. Pas 35 dagen later maakte KPN het grote nieuws bekend. Het aandeel Proximus daalde na die officiële bekendmaking meteen 2,5 procent. Als Le- roy haar aandelen Proximus pas op dat moment te koop had aangeboden, dan had ze zo'n 6000 euro minder gevangen. De 54-jarige Leroy zegt zich van geen kwaad be wust te zijn. ,,Een ceo van een beursgenoteerd be drijf heeft weinig momenten waarin zij haar eigen aandelen kan verhandelen", schrijft ze in een ver klaring. Toch heeft KPN het gerechtelijke onderzoek naar Leroys (mogelijke) faux pas niet meer willen af wachten. Of de kroonprinsen De Jager en Farwerck nu een hernieuwde kans op promotie krijgen, is nog maar zeer de vraag. Strenge regels Handel met voorkennis is verboden. In Nederland houdt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) toe zicht op dat verbod. Speciale aandacht is er voor be stuurders en commissarissen bij beursgenoteerde bedrijven. Veel bestuurders hebben aandelen in het eigen bedrijf. Soms als onderdeel van hun belo ningspakket, en soms ook omdat ze willen laten zien dat ze vertrouwen in het bedrijfhebben. En be stuurders hebben sowieso voorkennis van het be drijf. Daarom gelden voor hen strenge regels. Ze moe ten alle transacties in de eigen aandelen melden bij de AFM. En ze mogen dertig dagen voorafgaand aan de bekendmaking van financiële resultaten niet handelen in de aandelen van het eigen bedrijf. ttiittttiv Volgens VNO-NCW dreigen 18.000 pro jecten niet door te gaan, met een totale waarde van 15 mil jard euro. -Bouwend Nederland De Raad van State be paalde eind mei dat Ne derland te soepel om gaat met de normen voor stikstofuitstoot. Daardoor wordt meer stikstof uitgestoten in Nederland dan mag. Te veel uitstoot is slecht voor de natuur. Het gevolg van die uit spraak is dat er nu vrijwel geen vergunning meer wordt afgegeven voor projecten waarbij stikstof wordt uitgestoten. Dat geldt niet alleen voor nieuwe stallen voor vee, maar ook voor de bouw van woningen. Want tij dens de bouw wordt ook stikstof uitgestoten. Dat die uitstoot maar tijdelijk is, doet niet ter zake. Dominique Leroy. foto belga Dominique Leroy (54) is niet langer de beoogd ceo van KPN. Gisteren werd bekend dat de Belgische toch niet wordt voorgedragen. Ze wordt verdacht van handelen met voorkennis en dat geldt als een doodzonde in het bedrijfs leven. Mairin van der Beek Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17