Verlies op aandelen ABN dreigt van eindeloos werk zoeken naar direct succes boeken. nationale vacaturebank Nieuwe ontwikkeling in moordzaak Tob Cohen NIEUWS 15 Minister zwijgt over verkoop Al twee jaar lang heeft de staat geen aandelen in ABN Amro naar de beurs gebracht. De laatste keer dat een pluk in de markt werd ge zet was in september 2017, kort voordat een nieuw regeerakkoord werd gesloten. Dat anno 2019 nog altijd 56,3 procent van de bank in handen is van de overheid is op merkelijk: in het regeerakkoord was nou juist afgesproken dat ABN Amro 'zo snel als verant woord mogelijk is' naar de markt wordt gebracht. Inmiddels staat het aandeel ABN Amro op de laagste koers sinds de zomer van 2016. Nadat de bank vorige week zelf naar buiten bracht dat justitie onderzoek doet naar witwassen, verloor het aan deel fors. Verkoop nu is niet erg aantrekkelijk: als de staat het res tant van ruim 500 miljoen aande len tegen de huidige waarde van circa 16 euro zou verkopen, is de opbrengst zo'n 8,5 miljard. Opge teld bij de 8,1 miljard euro die de staat eerder cashte, komt dat uit op 16,6 miljard, bijna 5,5 miljard euro minder dan het kabinet vol gens oud-minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem betaalde voor de redding van de bank. Diens opvolger Wopke Hoek stra hult zich in stilzwijgen over de reden dat hij heeft gewacht met de verkoop van het over heidsaandeel. Vanwege de koers- gevoeligheid kan hij daar niks over zeggen, zei hij vrijdag nog. Ook voor Kamerleden is het gis sen waarom de afspraak uit het re geerakkoord nog niet is nageko men. Roald van der Linde (VVD) en Joost Sneller (D66) hebben om opheldering gevraagd. Vooral de VVD heeft altijd ste vig aangedrongen op volledige verkoop, omdat dit aan aandeel houders is beloofd. ,,Ik begrijp heel goed dat de huidige koersen op de beurs niet erg aantrekkelijk zijn. Tegelijkertijd is het het beste wat we nu hebben. Je weet ook niet of het automatisch beter wordt", zei VVD-Kamerlid Roald van der Linde begin dit jaar. Intrigerend is dat het aandeel ABN Amro in januari vorig jaar nog ruim 28 euro waard was, ruim 40 procent meer dan nu. In de Staatsbalans over 2018, die Hoek stra op Prinsjesdag naar de Tweede Kamer stuurde, rept de minister hier niet over. 'Ten op zichte van 2017 nam het aandeel ABN Amro bijna een kwart in waarde af. Voor het rijk kwam dit neer op een vermogensverlies van bijna 3,4 miljard euro', schreef hij. Het vermogensverlies is sinds dien groter geworden. De CDA- minister houdt staande dat hij ABN Amro zo snel mogelijk ver antwoord naar de beurs wil bren gen, met de nadruk op verant woord. ,,Het voornemen staat recht overeind." De politie mag volgens Keniaanse media niet zeggen of de vrouw als verdachte of getuige wordt aange merkt. Dit omdat het Hoogge rechtshof alle betrokkenen bij het moordonderzoek heeft verboden te praten over de ontwikkelingen. Nancy Wettstein is een goede vriendin van Sarah Wairimu Ka- motho (52), Cohens weduwe en hoofdverdachte in de zaak. Ze is geen onbekende in Kenia. Wett- stein maakte naam als 'haar- en schoonheidskoningin' met een ei gen opleidingsinstituut in Nairobi. Ze is een nicht van Ngina Kenyatta, in de volksmond bekend als 'Mama Ngina'. Zij is de weduwe van Ke- nia's eerste president Jomo Ken- yatta en de moeder van de huidige president Uhuru Kenyatta. Ongure types Wettstein bezocht de villa van Tob Cohen (69) op 19 juli, een dag voor de verdwijning van de Nederlan der. Ze had afgesproken met Co hens echtgenote en was in het ge zelschap van twee ongure types, zo vertelde Cohen zijn zus uren later over de telefoon. De golfmagnaat en oud-topman van Philips vertelde haar ook dat hij de woning was ont vlucht, omdat hij het zaakje niet vertrouwde. Cohen vreesde al ge ruime tijd voor zijn leven en was enorm achterdochtig. Mogelijk waren de twee ongure types degenen die Cohen de vol gende dag vermoordden. Cohens echtgenote Sarah Wairimu Ka- motho (52) zit vast op verdenking van het beramen van de moord. Ze houdt vol onschuldig te zijn, maar medeverdachte Peter Karanja be kende volgens bronnen dat zij ach ter de moord zit. Karanja, de vermeende minnaar van Cohens echtgenote en ceremo niemeester op het huwelijk van haar dochter, gaf de politie ook de namen van vier personen die be trokken zouden zijn bij de moord. Zij voerden volgens hem het 'vuile werk' uit, variërend van het marte len van de Nederlander en het dumpen van zijn lichaam in een lege watertank in diens tuin tot het dichtmetselen van de tankopening. Op aangeven van Karanja werd Co hens toegetakelde lichaam op 13 september, acht weken na zijn ver dwijning, gevonden. Tob Cohen werd vorige week dinsdag begraven op een joodse be graafplaats in Nairobi. Hij was vol gens zijn advocaat verwikkeld in een 'vechtscheiding' met zijn Keni- aanse echtgenote. Het voornemen om de aandelen naar de beurs te brengen staat recht overeind werk zoeken voelt soms als een baan op zich. Gelukkig ben je met een online profiel bij ons direct vindbaar voor werkgevers en krijg je automatisch relevante banen toegestuurd, zo zetten we alles op alles voor jouw baan. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl dinsdag 1 oktober 2019 Minister Hoekstra van Finan ciën heeft vooralsnog geen ge lukkige hand met staatsdeel nemingen. Het belang in Air France-KLM is in rap tempo minder waard geworden en bij de verkoop van de resterende aandelen ABN Amro lijkt het momentum te zijn gemist. Laurens Kok Den Haag In verband met de moord op Nederlander Tob Cohen heeft de politie in Kenia Nancy Wett- stein (63) gehoord. Bronnen dicht bij het onderzoek verklaar den dat Wettstein verdachte is, maar mogelijk wordt zij als ge tuige ondervraagd. Caspar Naber Rotterdam/Nairobi - Minister Wobke Hoekstra De vrouw van Tob Cohen, hoofd verdachte in de zaak, was bij de begra fenis, vorige week. foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15