9 Nigerianen op de vlucht Boomsoorten lopen gevaar Zestien jaar cel voordoden ex sen: ,,We zouden wat uitleggen, maar de afspraak vooraf was: dit is geheim, dit kan niet openbaar wor den. Maar Klaas liep de kamer uit en zei toen tegen de journalisten: schrijf maar op, breng het maar naar buiten." Wilting resoluut: ,,Zo is het niet gegaan.'' ,,Zo is het niet gegaan, maar ik vertel niet hoe het wel gegaan is. Wilting zwijgt. Dan richting het opname-apparaat, met een onzeker lachje: ,,Klote Joop!'' ,,Nou ja, ik heb er nooit over gesproken.Kijk: ik durf wel te zeggen dat ik er uiteindelijk voor gezorgd heb dat die parlementaire enquête er is gekomen. Het beeld was: Amsterdam heeft het verkloot. Maar het lag anders. En als ik de keuze maak ergens voor te gaan dan ga ik tot het gaatje, dan zoek ik inderdaad de randen op, en misschien ga ik er soms overheen.'' ,,Mijn loyaliteit gaat ver. Ik spreek Dirk ook nog regel matig. Ik ben een mensenmens. Op een gegeven mo ment maakt het me ook niet meer uit of iemand nou fout zat of niet, dan gaat het mij erom: hier worden mensen kapotgemaakt. En daar kan ik niet tegen.'' ,,Omdat ik geen wegloper ben. Bij DSB stond ik bui ten de boze demonstranten te woord, ik stond er wel. Maar ik heb daarna wel tegen mezelf gezegd: Klaas, als een andere bank je ooit vraagt: nooit of te nimmer. Misschien is het wel te complex, ja. Thuis regelt mijn vrouw de financiën ook.'' ,,Ik zal de agent op straat nooit afvallen, maar nu weer met dat geweld tegen agenten, dan zit de korpschef Akerboom, echt een vriendelijke man hoor, op televisie en begint hij over die taser. Je moet meer doen, op tv kun je je eigen mensen moti veren. Je moet trots zijn om voor zo iemand te wer ken. Dan heb je allemaal van die geleerde communi catiemedewerkers om je heen, maar toch bereiken ze ons niet. Hoe komt dat?'' ,,Daar gaat het niet om. Maar wat wel zo is: bij de poli tie en op andere posten heb je wel types zoals ik no dig, die met hart en ziel voor de job gaan.'' Klaas' vrouw Gerda is erbij komen zitten en vult aan: ,,Maar de tijd van Klaas Wilting is voorbij.'' Klaas: ,,Dat schrijf ik ook in mijn boek. Mijn tijd is voorbij. Als je een mooie baan hebt, moet je eruit ha len wat erin zit. Dat heb ik gedaan. Als ik er straks niet meer ben, en mensen staan rond mijn graf, dan moeten ze zeggen: wat heeft die Klaas geleefd!'' ,,Ik hamer erop, en dat deed ik vroeger al: benoem problemen. Als er groepen Marokkanen zijn of Antil- lianen die problemen geven, moet je dat benoemen. Als ik dat als woordvoerder niet mocht, dan liet ik het lekken. Omdat een probleem pas aangepakt wordt als erover bericht wordt door de media.'' Gerda: ,,Die commentaren op Facebook zijn vaak ook op het randje.'' Klaas: ,,Het hoorde bij het werk. Maar ik heb het boek ook aan hen opgedragen, ik was vaak weg.'' Gerda: ,,Als hij druk was, vermoeide ik hem ook niet met mijn verhalen. Zeker toen ik voor de kinderen zorgde. Wat moet ik dan zeggen na zo'n dag: ik heb vandaag de ramen gelapt?'' Klaas: ,,We zijn al vijftig jaar samen!'' Gerda: ,,Waar ik me dan wel over verbaas: hoe kun nen andere vrouwen zo doen? Toen met dat Mo- kumse carnaval, werd je geridderd ofzo, hingen al die vrouwen over de afzetting. Maar soms geef je ook wel antwoord aan die vrouwen, hè, een beetje flirterig.'' Klaas: ,,Flirterig?'' Gerda: ,,Ja, flirterig. Maar denk ik: Klaas. je bent niet zo. Maar goed, dat mag. Het is alleen vervelend als vrouwen zijn aandacht helemaal opeisen. Daar heb ik een bloedhekel aan. Dan druk ik m'n snor. En ja: dan mist-ie me.'' zaterdag 28 september 2019 GO Klaas Wilting en zijn vrouw Gerda. Al vijftig jaar samen. foto pim ras Liegt Van Riessen dan? Hij heeft het precies zo verteld. Hij bedoelde het positief. Was dat ook zo bij uw latere klussen, bijvoorbeeld als woordvoerder van Dirk Scheringa? Maar waarom bleef u hem verdedigen? Terug naar de politie. Op sociale media bent u vaak enorm kritisch. Omdat ze geen Klaas Wilting hebben? U schrijft ook op Twitter bij scheldpartij op homo's dat het 'niet toevallig' om Marokkanen gaat. Waarom? Thuis zagen ze u geregeld niet. Als er weer eens rellen waren, liquidaties of ontvoeringen. Hoe was dat voor hen? Huwelijkscrises zijn jullie bespaard gebleven? AMSTERDAM De 38-jarige Zaandammer Ferry de G. is in hoger beroep veroor deeld tot zestien jaar cel voor de moord op zijn ex- vriendin Raja Draaisma (35). Het hof in Amsterdam acht, in tegenstelling tot de rechtbank, bewezen dat sprake was van voor bedachten raad en dus moord. Draaisma kwam in 2015 door schoten om het leven in haar woning in Hoofddorp. De G. meldde zich bij de politie met het verhaal dat zij hem had wil len neerschieten toen hij spullen bij haar kwam op halen. GLAND Meer dan 40 pro cent van de boomsoorten in Europa wordt met uit sterven bedreigd. Dat meldt de Internationale Unie voor Natuurbehoud IUCN, die ook waarschuwt voor de invasie van soorten van buiten het continent en de stedelijke ontwikkeling. De in Zwitserland geves tigde organisatie onder zocht het lot van de 454 boomsoorten op Europese bodem. De introductie van invasieve soorten door de mens, niet-duurzame hout kap en stadsontwikkeling zijn de belangrijkste be dreigingen voor bomen in Europa. Ook ziekten, vee teelt en veranderingen van het ecosysteem spelen een rol. NIGER Ruim 40.000 Nige- rianen zijn de afgelopen tien maanden de grens met Niger over gevlucht voor het toenemend geweld door gewapende bandieten in het noordwesten van het land. Dat stellen de Ver enigde Naties in een ver klaring. Het is niet bekend of de vele ontvoeringen, moorden, seksueel geweld en andere onrust in dit ge bied verband houden met de islamistische opstand van Boko Haram, die zich concentreert in het noord oosten van Nigeria. De UNHCR breidt de hulp uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9