Landmijn EGBERT JAN Hoe stel je iemand op haar gemak als je zelf op slot zit? Egbert Jan vraagt het zichzelf af als hij een vrouw ontvangt bij hem thuis. Bart: ,,We hebben het nooit helemaal gered met de nou-en-ofrekening. Als ik nog geld over heb, betaal ik gewoon wat extra. Geen probleem. Spaarrekeningen hebben we niet. Soms zeggen mensen dat ze geen geld hebben, terwijl ze alle maal potjes hebben. Als ik zeg dat ik geen geld heb, heb ik het echt niet.'' Heleen: ,,Ik zit soms echt zonder geld. Ik wilde laatst schoenen aan mijn zoon geven omdat hij naar de hotelschool gaat, maar ik had het geld niet. Hij moest ze zelfbetalen.'' Bart: ,,Hij werkt toch ook?'' Heleen: ,,Ja, hij verdient zelfs weleens 1000 euro per maand, maar hij stopt binnenkort met dat baantje.'' Bart: ,,Als de kinderen iets kopen voor het eten, dan betalen we ze terug met een tikkie.'' Heleen: ,,Ik geef mijn kinderen 150 euro per maand, hun vader doet dat ook. Hun grootouders hebben gespaard voor de studie. Daar ben ik heel blij om.'' Bart: ,,Mijn kinderen geef ik 100 euro per maand, ze hebben een lening voor hun studie. Ik zie bij mijn studenten dat jongeren vaak nog de wederopbouw- moraal in hun opvoeding hebben mee gekregen: maak geen schulden. Maar als student verdien je hooguit een paar euro per uur, terwijl je uurprijs met factor tien stijgt als je je diploma hebt. Ik heb nog steeds een studieschuld van 900 euro en los maar 60 euro per maand af. Dat is voor mij nu een uur werk, als student had ik daar misschien wel twaalf uur voor moeten werken.'' Heleen: ,,Ik heb nooit geleend tijdens mijn studie, ik had leuke baantjes. Mij frustreert het soms dat ik zo weinig ver dien. Maar ik heb wel het mooiste vak.'' Bart: ,,Ik zeg altijd tegen iedereen dat ik geld genoeg heb. Netto 3000 euro per maand, dat is toch veel! Ik ben gewis seld van bank en zit nu bij Triodos, dat vind ik een verantwoorde bank.'' Heleen: ,,We hebben een uitvaart verzekering afgesloten, een tientje per maand per persoon. Sinds ik in deze branche werk, zie ik de noodzaak. Som mige mensen denken dat ze zo'n uit vaart wel op tijd bij elkaar sparen, maar je weet nooit wanneer je dood gaat.'' In het diepste geheim ontvang ik ergens in de snikhete weken van augustus thuis een vrouw. Eigenlijk weet ik ook niet waarom ik die dingen stilhoud. Misschien ben ik als m'n vader, die pas nadat hij slaagde voor het praktisch rijexamen vertelde over dertien mislukkingen. Ze komt over straat aanlopen op blote voeten. ,,Ik blijf graag in contact met Moeder Aarde'', licht ze toe. Daar zeg ik niets op. ,,Vind je dat soms gek?'' ,,Nee.'' ,,En ik heb me niet opgemaakt of zo.'' ,,Dat is ook niet verplicht.'' ,,Wat is dat voor een rare opmerking?'' ,,Ik bedoel: dat is oké.'' ,,Zou 't ook eens niet moeten zijn.'' Bij twee ontmoetingen op neutraal terrein ging het allemaal vanzelf. Ze was grappig, onder houdend en op haar gemak. Stiltes voelden comfortabel. Zelf kletste ik zonder nadenken. Ze legt haar voeten op mijn schoot; ik kan alleen denken aan de zolen waaraan het gruizige vuil van de straat kleeft. ,,Daar zitten we dan in je bouwval met drie verdiepingen.'' Stilte. Hoe stel je iemand op haar gemak als je zelf op slot zit? Zelfs nu komen haar gelding, ingehouden spot en knorrige ver ticale voorhoofdrimpel goed over. Ze is oké. Maar het zit vast. Als een trek schuit in het pakijs. We zijn ouder, we slepen ver ledens mee en het libido faalt als aanjager. Regen ruist de wijd open ramen in. De hitte is op haar retour. ,,Ik ga'', zegt ze abrupt, als een vonnis. Pakt haar tas en loopt naar de openslaande achterdeu ren. Op de tegels daarbuiten krui pen nu tientallen naaktslakken, weet ik, dol op warme regen. Ze zijn bruin en traag en laten slij merige sporen achter. ,,Trap niet op een naaktslak'', roep ik tegen haar rug. Ze verstart. Komt terug en begint te schel den. ,,Kloothommel. Lomperik.'' Uiteindelijk komt de ver klaring. 'Trap niet op een landmijn' - dat zei haar jÉHü 'schijtlollige' ex altijd bij een afscheid. ,,Naaktslak, landmijn, jullie zijn allemaal hetzelfde.'' Driest plaatst ze één blote voet op de tegels. Een ijse lijke gil. En zo werd het toch nog gezellig. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Ze is gespannen, ik ook. Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95