c 8 NIEUWS Klaas Wilting werd in de jaren 90 hét gezicht van de Amsterdamse politie, daarna dook hij op aan de zijde van meer controversiële prominenten als Dirk Scheringa. En nu levert hij wekelijks commentaar op politiek en politieleiding. Maar: ,,De tijd van Klaas Wilting is voorbij", zegt ook zijn vrouw. J INTERVIEW KLAAS WILTING „Momentje." Klaas Wilting krijgt telefoon. „Chrisje! Wat? Kom straks maar even langs." Chris is de klein zoon van Wilting, 16 jaar oud en hij woont om de hoek van de jaren 80-woning van Klaas en Gerda Wilting in Almere. ,,Hij belt iedere dag voor een praatje. Nu was hij uit zijn broek gescheurd. Dat moet oma maar even maken.'' Wilting schenkt koffie in de serre. Foto's van de zes kleinkinderen sieren de muren van de huiskamer, een witlederen bank staat pontificaal in de kamer. Op de gang dozen vol boeken, zijn autobiografie is deze week uitgekomen: Klaas Wilting, de roerige jaren van een politiewoordvoerder. „Ouderwets gedrukt, e-books doen we niet.'' Wilting (76) wSs decennialang de politie. Bij grote zaken verscheen de import-Amsterdammer (want geboren Drent) op televisie, zijn gitzwarte haar keu rig in een scheiding. De Krakersrellen, de Heineken- ontvoering of de Bijlmerramp: vaak was het Wilting die de lastige vragen kreeg. Hij deed het goed op het scherm, zijn ster rees. Wilting dook op in spelletjesshows - Ter land, ter zee en in de lucht, Waku Waku, Sterrenslag - en hoorde bij Nederland in de jaren 90 als Wim Kok, GTST en ko ningin Beatrix. Weinigen kende de Amsterdamse po litiecommissarissen, iedereen kende Klaas. In de serre spreekt Wilting over die tijd. Over de periode erna, over lekken naar de pers en de misdaad. ,,Die Taghi zit ergens in het buitenland. Je moet er al les aan doen om die gevaarlijke gek op te bergen.'' De scheiding is gebleven, al zit-ie iets losser in het in middels zilverkleurige haar. ,,Nee, daar heb ik geen moment last van gehad.'' ,,Ik meen het! Ik ben gewoon doorgegaan. Met me dia-advies, lezingen. Dat is leuk, jazeker. Ik heb ooit de fout gemaakt om 'nee' te antwoorden op de vraag of ik ijdel ben. Dat is onzin natuurlijk. Nog steeds heb ik een borstel bij me voor mijn haar.'' ,,Ik krijg nog steeds zo ontzettend veel uitnodigingen. Gisteren was ik bij een avond van een autoverhuur bedrijf, laatst was ik nog bij een receptie van de Indo nesische ambassadeur in Den Haag. Voor veel men sen blijf ik de politiewoordvoerder, hè. En als ik kom, zitten de zalen hartstikke vol.'' In die zalen vertelt Wilting over zijn tijd bij de poli tie, over leidinggeven, over hoe te handelen in publi citaire noodsituaties. Misschien wel de beroemdste crisis waar hij zelf mee te maken kreeg, was de Hei- neken-ontvoering in 1983. Heineken en zijn chauf feur Doderer worden ontvoerd door de bende van Willem Holleeder en Cor van Hout. Wilting moet op televisie uitleg geven over de zaak die Nederland da genlang in zijn greep houdt. ,,Ik dacht: hoe moet dit? Er was geen draaiboek. Toen moest ik dus in het Jour naal. De opname was in een steeg. In een trance liep ik mee. Ik weet nog dat ik netjes antwoord gaf, en dat de interviewer achteraf zei: ik ken niemand die zo veel praat maar zo weinig vertelt.'' Wilting is de eerste woordvoerder in zijn soort, al tijd en overal beschikbaar. Omdat hij ook in de spel shows opdraaft, krijgt hij de bijnaam 'Waku Wilting' - onterecht, vindt hijzelf. In 2001 neemt hij afscheid van de politie en begint als mediatrainer en woord voerder. Hij flirt met een carrière in de politiek, sluit zich aan bij de partij-in-oprichting van Peter R. De Vries, slaat het aanbod af om lijsttrekker te worden van Leefbaar Nederland. Via Facebook en Twitter be commentarieert hij nu politiek en de politieleiding. De mocro-maffia, stelt Wilting in de week dat advo caat Derk Wiersum is vermoord, is het gevolg van 'ja renlang pamperen van hun vaders en opa's': ,,Ze heb ben kunnen groeien door dolgedraaide angst voor ra cisme.'' ,,Dat zei ik ook tegen hoofdcommissaris Joop van Riessen als hij over die mannen vertelde: 'Als we dat weten, waarom pakken we ze dan niet, Joop?' Maar justitie kan alleen de grootsten pakken, dat is keuzes maken. En mijn rol: ikzelf was maar doorgeefluik.'' Al nam Wilting soms veel ruimte. Voor aanvang van dit interview vertelt diezelfde Van Riessen hoe Wil ting zo'n beetje persoonlijk de IRT-affaire, over onge oorloofde opsporingspraktijken, heeft onthuld. Het korps van Amsterdam lag begin jaren 90 zwaar onder vuur vanwege corruptie, in een sessie met twee jour nalisten van Het Parool deden Van Riessen en Wilting een boekje open over de eigen handelwijze. Van Ries- zaterdag 28 september 2019 GO 'Ooit zei ik d ik niet ijdel was. Onzin natuurli k Niels Klaassen Almere Mist u die goede oude tijd niet? Dat kan ik bijna niet geloven. De adviesklussen vullen uw dagen? Maar u was er zelf ook bij in die tijd dat de mis daad kon groeien. In het boek beschrijft u hoe destijds intern al werd gerept over criminelen als Mieremet en Klepper. Kb'-fnfa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8