Hondenvoer 5 6 7 Heb je je dochter nog niet ingeschreven op school? Lekker makkelijk Met name goedkopere brokken zijn vaak gevuld met granen en rijst als bron van eiwitten Ik woon in een dorp. Volgens mij kun je ze bij ons nog op de dag zelf inschrijven JiRAH 9 (22 procent) zijn ietwat aan de zui nige kant. Let wel: zo'n percentage op de verpakking zegt niets over de mate waarin de eiwitten worden ver teerd. ,,Een hond verteert dierlijke eiwitten over het algemeen beter dan plantaardige alternatieven'', legt Rilana van de Lande uit. Hoewel de leuzen op de verpak kingen soms anders doen vermoe den, bestaat het leeuwendeel van de brok alleen zelden uit gedroogde kip of rund. Met name fabrikanten van goedkopere brokken zijn vaak scheu tig met granen, rijst en dierlijke bij producten - bijvoorbeeld vlees uit de voedingsindustrie - als minder prij zige bron van eiwitten. De aanbevo len dagelijkse hoeveelheid op de zak biedt enige indicatie voor de voe dingswaarde. Zo adviseert Pedigree voor een hond van 25 kilo een dage lijkse hoeveelheid brokken van 285 gram, terwijl prijsvechter Aldi het zelfde dier maar liefst 420 gram van zijn Lucky Dog wil voorschotelen. Controleer vacht en drollen Te veel eiwit kan resulteren in over gewicht, jeuk, diarree en ontstekin gen. Een tekort uit zich vooral in een brosse, doffe, uitgedroogde vacht. Veel eigenaren zien ook de uitwerp selen van hun hond als vinger aan de pols. ,,De poep moet stevig zijn, maar verder moet je er niet te veel conclusies aan ophangen'', nuan ceert Botter. De toevoeging van geur-, kleur- en smaakstoffen wordt vaak wel verraden door de uitwerpselen. Op het poepveldje resulteren ze in drollen in on natuurlijke oranjetinten die dik wijls door andere honden worden opgepeuzeld alsof het roomsoezen zijn. De hond heeft echter geen enkele baat bij dit soort kunstma tige lokkertjes. Niet te veel vet Elke hond - en dus brok - heeft ook vet nodig. Volgens Van de Lande kampt de helft van de hon den tegenwoordig echter met overgewicht. ,,Mensen hebben een vertekend beeld. Bij slanke, ge zonde honden denken baasjes steeds vaker dat ze ziek zijn.'' Be halve te korte ommetjes, kunnen ook te vette brokken aan de basis liggen van je dikke dobermann of mollige mastiff. Voor de gemid delde, volwassen hond is zo'n 12 procent vet volgens onze deskun digen genoeg. Wederom vliegt vooral Frolic uit de bocht met een vetgehalte van 16,5 procent. Gezonde hond kan prima tegen graan Onze voedingstrends sijpelen ook door in de hondenbak. In reac tie op al het voer met een overdaad aan granen wint de glutenvrije brok terrein. Fijn voor de keffertjes met een gevoelige maag, maar een gezonde hond moet prima over weg kunnen met een beetje graan, oordelen onze experts. Een meer omstreden twistpunt onder hondenliefhebbers is de groeiende populariteit van rauw vlees of BArF (bones and raw food) en, in de andere uithoek van het spectrum, vegetarisch of veganis tisch hondenvoer. Zolang de afwe zigheid van vlees wordt gecom penseerd met goede plantaardige alternatieven - zoals de lupine en sojabonen in het vegavoer van bio- merk Yarrah - kan het vleesloze voer volgens onze experts voor volwassen honden geen kwaad. Voor honden in de groei wordt het wel afgeraden. Enkel een dieet van al dan niet rauw vlees, zonder toegevoegde voedingsstoffen, kan resulteren in een chronisch tekort aan vitamines en mineralen die een hond wel uit (een brok met) groente kan halen. We moeten ophouden onze hon den te zien als woeste wolven die alleen maar vlees aan stukken wil len scheuren, vindt Van de Lande. „Tijdens de evolutie van de hond is ook zijn voedingspatroon veran derd. Zie jij een mopshond al een bizon vangen?'' Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Hanneke weegt de voor- en nadelen van wonen in een dorp versus een stad. In een dorp is er óók meer ruimte op de basisscholen. 11.30 uur: koffie met L. te A. ,,Dus ik naar de kinderopvang om de hoek. Begonnen ze te lachen toen ik vroeg of ze nog plek had den'', zegt vriendin L. ,,Hoezo dat dan?'', zeg ik. „Schijnbaar moet je in mijn buurt je kind al inschrijven nog vóór het verwekt is.'' ,,Niet.'' ,,Wel.'' „Jezus. En nu?'' ,,Nu moet ik rondbellen. Of er ergens plek is. Voor vier dagen in de week.'' ,,Jemig.'' 12.42 uur: een bespreking van initieel zakelijke aard met H. en K., ook te A. ,,Nu hebben we geluk, want de basisschool neemt broertjes en zusjes van kinderen die al op school zitten, met voorrang aan.'' ,,Hè? Maar jouw oudste is toch even oud als mijn dochter?'' ,,Ja? Hoezo?'' ,,Die zit toch nog helemaal niet op de basisschool?'' ,,Hoe bedoel je?'' ,,Hoe kan iemand al voorrang hebben vanwege een ouder broer tje dat nog helemaal niet op school zit?'' Er wordt luid gelachen. ,,Ja, maar ik heb Renger toch al twee jaar geleden ingeschreven? Toen we net waren verhuisd, daar hadden we het toen nog over.'' ,,Het is helemaal aan me voor bijgegaan.'' ,,Heb jij je dochter nog niet ingeschreven dan?'' ,,Nee. Nog niet.'' ,,Maar ze is al 3 geweest!'' ,,Ben je helemaal gek geworden? Ga bellen! Je moet nu bellen!'' ,,Ja maar, ja maar, ik woon in een dórp. Er is maar één school. Vol gens mij kun je ze bij ons nog op de dag zelf inschrijven.'' ,,Nee joh! Dat is onmogelijk!'' ,,Ik geloof dat gewoon niet. Ga béllen! NU!'' 17.23 uur: gesprek met A. bij de kinderopvang te B. ,,Was er basisschoolstress, ja? Hoe grappig. Mail ze gewoon even. Heb ik vorige week ook gedaan. Geen paniek. Terwijl mijn dochter vier maanden ouder is dan die van jou.'' ,,Oké. Oké. No stress. Dat scheelt.'' ,,En gaan jullie ook op voor zwemles?'' ,,O! Dat is leuk! Wanneer is dat?'' ,,Op dinsdag of woensdag.'' ,,O. Niet in het weekend?'' ,,Nee.'' ,,Of 's avonds?'' ,,Nee, gewoon 's ochtends.'' ,,O. Ja. Nee. Dan moeten we werken.'' ,,Tja.'' ,,Tja.'' ,,Had je toch maar in de Rand stad moeten wonen. Anderzijds: dan had de opvang weer vol geze ten en had je gewoon thuisgezeten op dinsdag en woensdag.'' ,,En zo is het. Elk voordeel heb z'n nadeel.'' GO ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 met eiwit Het is dat de zakken hier nog dicht zijn, anders had Lola (links) ze graag leeg geschrokt. FOTO KOEN VERHEIJDEN -Hanneke Hendrix Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (42) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 8 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. :«2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81