Pas je vragen aan en je bent geen VOOR U UITGEZOCHT 1 2 3 4 sukkel meer David Arjan Alsjejezelf onprettige vragen stelt, geef jejezelf onprettige antwoorden Kauwstaven, kluiven en koekjes: met dierendag wordt menig hond in de watten gelegd. Maar wie Bello echt wil verwennen, geeft het hele jaar passend voer. Zeven adviezen. 8 k bevind me in een zaal waar ik liever niet ben. De sfeer drukt net iets te veel op me. Ik zie dat mijn voe ten in de richting van de uitgang wijzen. In mijn hoofd hoor ik een stem die altijd bij me is - zoals iedereen er een heeft. De stem die commen taar geeft vanaf de zijlijn en me onhandige vragen stelt. Waarom voel je je zo ellendig? Ik hoor mijn eigen antwoord: omdat de mensen in de zaal je een idioot vinden. Omdat ze veel slimmer zijn dan jij. Om dat je hopeloos door de mand valt. Stop maar, denk ik. Sinds een paar jaar hebben we alle bibliotheken van de wereld in onze binnenzak: Google geeft je antwoord op de vreemdste vragen. De rijk dom ervan is enorm. Als je wilt weten hoe giraffen hun oren schoonhouden of hoe lang spaghetti is, dan kan dat. Toch zit er ook een nadeel aan: Google geeft alleen ant woord op je vraag. De zoek machine vraagt zich niet af of je vraag wel zo slim is. Als jij wilt weten hoe dat zit met die giraf en z'n oren, stelt Google niet voor om in plaats daarvan op te zoeken wat het gemid delde gewicht van een panda is. De formule is simpel: je stelt een vraag, je krijgt een antwoord. Je hersenen werken net als Google. Als jij je hersenen een vraag stelt, geven ze daar spe cifiek antwoord op. Ook als de vraag onhandig, onjuist of destructief is. Je zoekopdracht bepaalt wat je te horen krijgt. Wat je erin stopt, komt eruit. De vragen die je jezelf stelt, zijn een belangrijk deel van de innerlijke dialoog die ieder mens met zichzelf voert. We praten allemaal met onszelf, de stemmetjes in je hoofd zwijgen zelden - en vaak is dat niet zo bemoedigend. Dat komt voor een groot deel door de vragen die we onszelf stel- len. Onprettige vragen leiden tot onprettige antwoorden. Onhandige vragen die op borrelen, beginnen vaak met 'waarom'. Waarom overkomt mij dit nou weer? Waarom kan ik dit niet? Waarom ben ik ook zo'n sukkel? Je zult merken dat je hersenen daar onmiddellijk antwoord op geven: het overkomt je omdat je niet zit op te letten, niet zo handig bent, niet slim genoeg bent. De woorden komen snel en voelen vertrouwd - ze zul len dus wel kloppen. De wer kelijke reden waarom je ze zo snel gelooft, is omdat je innerlijke stem die antwoor den al vaker heeft gegeven. Slimmere vragen daaren tegen beginnen vaak met hoe, wat of wie: hoe maak ik van deze situatie het beste? Wat kan ik hiervan leren? Wie kan mij hiermee helpen? Ik bedenk het me net op tijd in die ellendige zaal. On gemakkelijk schuif ik op mijn stoel en vraag mezelf: wat kan ik nu het beste doen? Deel je gevoel met de mensen in de zaal, antwoord mijn inner lijke Google - en ik voel me meteen ontspannen. Trouwens, voor de liefheb bers de antwoorden op mijn vragen: giraffen maken hun oor schoon met hun tong. Spaghetti is gemiddeld 25 centimeter lang en panda's wegen zo'n 100 kilo. -Arjan Vergeer Reageren? zo@dpgmedia.nl MATTHIJS MEEUWSEN Van budgetbrokken tot sterrenvoer: proefhond Lola schrokt alles naar binnen alsof ze zojuist na weken van honger is weggestemd uit Expeditie Robinson. De gulzige labrador bewijst duidelijk dat een hond je niet snel zal vertellen welk voer het best bij het dier past. Onze twee experts gelukkig wel. Rilana van de Lande is veterinair voedingsdeskundige en diëtist van de Universiteit Utrecht. Lotte Botter geeft als oprichter van de Groene Hond, een biologische dierenspeci aalzaak in Zutphen, les over honden voeding aan onder anderen dieren artsen. Ken je hond Welk voer het best is voor je hond hangt voor een groot deel af van het ras. Niet alleen omdat er in één Rhodesische pronkrug twintig chihuahua's passen, ook omdat de ene hond graag uren door de bossen sjeest waar de ander een drang heeft tot bankplakken. Tom Dumoulin heeft meer krachtvoer nodig dan Maarten van Rossem; met honden is het net zo. ,,Dat gedrag wordt ver sterkt doordat mensen vaak een ras uitkiezen dat bij hun levensstijl past'', zegt Van de Lande. „Niemand neemt een Franse buldog om mee hard te lopen.'' Houd rekening met zijn/haar leeftijd Een pup dartelt als een op hol gesla gen voetzoeker en heeft bovendien veel energie nodig om te kunnen groeien. Een hond op leeftijd gaat daarentegen steeds kortstondiger en trager bewegen, terwijl ook de stof wisseling wordt teruggeschroefd. Om die reden maken de betere (huis)merken een onderscheid tus sen een lijn voor pups, volwassen en senior honden. In voer voor oudere honden zitten vaak ook ontstekings- remmende omega 3-vetzuren en de stofjes glucosamine en chondroitine; bouwstoffen om het kraakbeen in de gewrichten sterk en soepel te houden. Natvoervoor moeilijke eters Lotte Botter Oprichter de Groene Hond en geeft les over hondenvoeding. De overgrote meerderheid van het voer dat in Nederland over de toon bank gaat, bestaat uit droge brokken. Droogvoer scheelt gehannes voor de tweevoeter en kan - mits de hond niet schrokt zoals Lola - tandplak voorkomen. Natvoer is vooral een aanrader voor moeilijke eters en drinkers; honden geven er vaak de voorkeur aan en door de natte samenstelling krijgt Frodo sowieso wat vocht binnen. ,,Maar eigenlijk vind ik de vorm niet belangrijk", zegt Lotte Botter. ,,Of een bepaald voer goed is voor de hond in kwestie hangt meer af van de ingrediënten.'' Check de eiwitten Rilana van de Lande Veterinair voedings deskundige bij de Universiteit Utrecht. Honden halen hun energie voorna melijk uit eiwitten. Onze experts raden voor een gemiddelde, volwas sen hond voer aan met 23 a 24 pro cent eiwit. Nadat de zakken van een dwarsdoorsnede uit het brokken- schap zijn nageplozen, blijkt vooral Frolic teleur te stellen met een karige 17 procent. Ook Pedigree (21 procent), Bonzo (21 procent) en Albert Heijn David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 GO Vette brokken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80