7 FILMER MONSTERTRUCKDRAMA Gert ten Thije was de eerste die, exact vijf jaar geleden, het dodelijke drama met de monstertruck in Haaksbergen filmde en online zette. In no time ging zijn video de wereld over. Er is nog elke dag spijt. e beelden, zj beelden, van het monstertruck- drama krijgt Gert ten Thije (50) nooit meer van in ternet. En niet van zijn netvlies. De eerste jaren na het ongeluk met de monstertruck in Haaksbergen schiet Gert ten Thije enorm in de stress als hij sirenes hoort. „Dat heb ik heel lang gehad, maar nu niet meer. Het slijt. Het heeft een plek gekregen." Het drama heeft hem veranderd, vindt hij. „Als er op tv beelden zijn van een ongeluk, ben ik nog snel van slag en emotioneel. Dan moet ik meteen denken aan de mogelijke slachtoffers." Op 28 september 2014 reed coureur Mario Doornink met zijn monster truck, na een mislukte stunt, drie mensen dood in Haaksbergen. Meer dan twintig mensen raken zwaarge wond, een aantal heeft blijvend let sel. Het dorp loopt een maand later massaal mee in een stille tocht. Ook Ten Thije, met een zwaar gemoed. Gert ten Thije filmt de stunt op het plein vanaf zijn balkon. De show is voor hem een welkom verzetje in een moeilijke tijd. Hij is mantelzorger van zijn ouders. „Mijn moeder was dementerend, mijn vader was ster vende en lag in het hospice. Ik was er samen met mijn zus alle dagen mee bezig." Ten Thije is alleenstaand, heeft geen kinderen. De enige aan spraak thuis is papegaai Jerry, die een beetje kan praten en dan vooral zegt: 'houd je bek'. Ten Thije is ook vrijwilliger bij de lokale omroep, maar hij is die dag 'vrij'. Ontspannen bezoekt hij een aantal keren het evenement en hij maakt er werk van om alles wat hij fotografeert of filmt zo snel mogelijk online te zetten op Facebook. Dat wil hij ook met de sprong van de mon stertruck over een stel autowrakken: snel online. Hij filmt vanaf het bal kon, daar heeft hij het beste zicht. Ten Thije kan de opwinding haast voelen over de aanstaande sprong. En dan is er dat afschuwelijke moment. Ik heb dagen nodig gehad om alles op een rijtje te zetten. Wat heb ik gezien? Wat heb ik gedaan? Ik wilde de beelden nooit meer zien. Dat was natuurlijk naïef, want ze staan nog steeds overal „Hij rijdt zo op het publiek in." Zijn hart zit in zijn keel. Als de truck ein delijk stilstaat, is het volgens hem even helemaal stil. „En toen begon het gillen. Totale chaos. Maar ik zag vanaf mijn plek geen gewonden. Ik had beslist niet het gevoel: er zijn do den gevallen." Ten Thije gaat naar binnen om de beelden op Facebook te zetten. Een aarzeling is er wel, vertelt hij. „Ik heb de beelden eerst goed bekeken. Twee, drie, vier keer: zie ik slachtof fers liggen, bloed, wat dan ook? Want dan zet ik het niet online." Maar er is op zijn beelden niets te zien, weet hij zeker. Dan zet hij ze op Facebook. Terug naar zijn balkon krijg hij echt 'een heel naar gevoel' als hij een man met een kind in zijn armen naar de EHBO-post ziet lo pen. „Ik besef steeds meer: dit is he lemaal foute boel." De eerste ambu lances zijn in aantocht, er landen drie traumaheli's„Maar pas na on geveer drie kwartier hoor ik dat er doden zijn gevallen. Ik kan niet be schrijven wat ik toen voelde. Ik was er kapot van." Woedende reacties Zijn beelden zijn inmiddels volop gedeeld en overgenomen door di verse media, ook buitenlandse. Aller lei media proberen hem te bellen voor een verslag, maar de verbindin gen liggen er op dat moment uit. Als hij weer achter zijn computer gaat zitten, staat onder zijn video een lange lijst met reacties. Vooral uitin gen van medeleven voor de slachtof fers. Maar ook woedende reacties. Ineens is hij volgens sommigen een klootzak. „Ik was een sensatiezoeker, een ge- voelloze lul en wat al niet meer. Men sen vonden het respectloos tegen over de slachtoffers en nabestaanden. Uit Haaksbergen zelf, maar ook van ver, van mensen die ik niet kende." Het raakt hem enorm. „Ik begrijp ze wel. Maar het is niet waar." Een Ame rikaanse zender biedt hem geld om eigenaar te worden van de beelden. Enkele Nederlandse commerciële omroepen proberen hem te verleiden om de beelden exclusief aan hen te gunnen. „Daar had ik al helemaal geen trek in. Ook zonder slachtoffers niet. Ik houd er niet van om in de be langstelling te staan." Amper geslapen Slachtofferhulp of nazorg was er niet voor hem, als getuige op een balkon. „Ik heb zelf hulp gezocht bij maat schappelijk werk. Ik heb dagen nodig gehad om alles op een rijtje te zetten. Wat heb ik gezien? Wat heb ik ge daan?" Meerdere talkshows vragen hem in de dagen na het drama om in de studio zijn verhaal te vertellen. Hij poeiert ze allemaal af. „Wat kon ik ze nou vertellen? En ik wilde al hele maal niet die man van die video wor den." Gert ten Thije heeft na het monstertruckdrama een kopie van zijn beelden aan de politie gegeven voor hun onderzoek. Hij verwijdert de originele beelden van zijn pc en mobiel. „Ik wilde ze nooit meer zien. Dat was natuurlijk naïef, want ze staan nog steeds overal." Voor de lokale omroep is hij veel terughoudender geworden. Een tijd geleden is een buurtbewoner overle den, die met de brandweer van drie hoog uit huis worden gehaald. De re dactie belde hem, of hij wat kon gaan filmen. Hij bedankte ervoor. zaterdag 28 september 2019 GO 'Mensen noemden me een gevoelloze lul, een sensatiezoeker' Lucien Baard Haaksbergen ▲T Boven: beelden van het ongeluk, onder Gert ten Thije op zijn balkon. fotos anp en frans nikkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7