Hartfalen heeft bij vrouwen andere symptomen Een op de drie vrouwen in ons land sterft aan hart- en vaatziekten; 80 procent daarvan kan voorkomen worden. Cardioloog Janneke Wittekoek gaat met De vrouwenhart show het theater in om ons te leren hoe. 'Bij vrouwen die een infarct krijgen, voelt 70 procent niet die druk op de borst' 'We weten dat we ons blootstellen aan te veel prikkels en stress maar doen er te weinig aan' 7 „Anatomisch niet, hooguit is een vrouwenhart iets kleiner. Maar het wordt anders ziek. Doordat de symp tomen anders zijn dan bij mannen, worden hartinfarcten of vaatproble- men bij vrouwen vaak niet of te laat opgemerkt. Was het vroeger echt een mannenziekte, inmiddels sterven dagelijks meer vrouwen (gemiddeld 57) aan hart- en vaatziekten dan mannen (tegen 53) in Nederland. Ik probeer daar al lang meer aan dacht voor te krijgen. Er bestaan preventieve onderzoeken voor borst kanker, baarmoederhalskanker of darmkanker en we gaan elk jaar naar de tandarts voor controle. Maar bij de wereldwijde doodsoorzaak nummer één wachten we af tot iemand klach ten krijgt. Als je weet dat bij vrouwen vaak niet de juiste diagnose wordt gesteld én dat 80 procent van de gevallen voorkomen kan worden, omdat leefstijl de belangrijkste oorzaak is, valt dus enorme winst te boeken. Vandaar deze voorstelling: ik wil de mensen zélf bereiken.'' ,,Een man heeft vaak klachten bij in spanning, dan voelt het alsof er een olifant op zijn borstkas zit. Er is uit straling naar de linkerarm en kaak. Dat is het klassieke beeld. In de vaten is sprake van een vernauwing, een blokkade. Dat kunnen we verhelpen door te dotteren. Bij vrouwen die een infarct krijgen, voelt 70 procent niet die druk op de borst - zij hebben meer last van angstgevoelens, zweten, pijn in de nek en in de schouders. In de fase daarvoor hebben vrouwen vaak last van erge vermoeidheid, pijn tussen de schouderbladen, niet diep kunnen zuchten. Die klachten zijn niet inspanningsgebonden, maar treden op aan het eind van de dag of juist 's nachts. Dat komt doordat bij vrouwen de aderverkalking meestal niet op één plek zit, maar overal een beetje. Er is dus nog geen verstopping, maar er ontstaat wel een functioneel pro bleem: de vaten gaan verkrampen, krijgen spasmen. Dat knijpen kan zo hevig worden dat iemand op de eersteharthulp terechtkomt. Vaak worden de klachten afgedaan als maagproblemen of overgangs klachten, of er wordt gezegd dat het wel psychisch zal zijn. Soms lopen vrouwen er jSren mee rond, waar door de kwaliteit van hun leven dras tisch vermindert en ze soms zelfs moeten stoppen met werken. Als die verstoorde motoriek niet juist wordt gediagnosticeerd en behandeld, stevent de patiënt af op een hart infarct.'' ,,Naast de bekendere oorzaken, zoals roken, te hoog cholesterol, veel stress, suikerziekte en te hoge bloed druk, gelden voor vrouwen een aantal specifieke risicofactoren: migraine, hoge bloeddruk tijdens de zwangerschap, miskramen, moei zaam zwanger raken, vroeg in de overgang komen. Dat zijn allemaal indicaties dat de dynamiek in de vaten ernstig verstoord is. Daarom moeten we bij het stellen van een diagnose bij vrouwen veel meer kijken naar de levensloop als ge heel.'' ,,Ja, vrouwen blijken bijvoorbeeld veel lagere doseringen medicijnen nodig te hebben. De medische wetenschap maakt lang niet altijd onderscheid tussen mannen en vrouwen bij de dosering, waardoor 60 procent van de vrouwen last heeft van flinke bijwerkingen. De meeste vrouwen kunnen met slechts een derde toe. Ook wordt vaak geen reke ning gehouden met de hormonale cyclus van een vrouw. Stressreductie is heel belangrijk, omdat de bloeddruk een belangrijke rol speelt; stressinfarcten zien we in onze 24 uurseconomie ook bij jonge vrouwen steeds vaker. Het is een aan doening die je moet leren managen. Helemaal weg krijg je het nooit meer, maar je kunt wel veel aan de conditie van je hart verbeteren, waardoor het risico op een - tweede - infarct heel klein wordt.'' ,,Het belangrijkste is: ken je getallen. Houd je BMI rond de 25. Let niet al leen op de kilo's, meet ook regelma tig je bloeddruk en je cholesterol. Je totaalcholesterol moet onder de 5 zijn, het slechte cholesterol onder de 3 en je goede cholesterol boven de 1. Zet voor jezelf andere risicofacto ren op een rij: hoeveel stress heb je, beweeg je voldoende, hoe is de kwa liteit van je slaap, hoeveel alcohol gebruik je? Over drugs moet ik het steeds vaker hebben in de spreekka mer. Er is een flinke toename van het recreatieve drugsgebruik, mede om die 24 uurseconomie aan te kunnen. We weten allemaal dat we onszelf blootstellen aan te veel prikkels en stress, maar doen er te weinig aan. Zorgen voor voldoende rust is echt van levensbelang.'' GO ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 Infarct vaak te voorkomen VIVIAN DE GIER Is het vrouwenhart zo anders dan het hart van een man? Wat zijn de symptomen die bij een vrouw wijzen op hart- en vaatziek ten? Wat zijn de oorzaken? Hebben vrouwen een andere be handeling nodig? Cardioloog Janneke Wittekoek: „Leefstijl is de belangrijkste oorzaak van hart en vaatziekten.'' FOTO ERIK VAN T WOUD Wat kunnen we doen om klachten te voorkomen? De vrouwenhart show is morgen (14.30 uur), donderdag 21 november en donderdag 16 januari (beide om 20.30 uur) te zien in het DeLaMar Theater in Amsterdam, delamar.nl Deze week is het kookboek Healthy Heart verschenen, waarin Janneke Wittekoek en Prins van den Bergh kennis en recepten delen voor een gezond vrouwenhart (Uitgeverij Water, €29,95).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79