Als ouder doe je het nooit perfect Met de documentaire Your Mum and Dad laat regisseur Klaartje Quirijns (52) zien wat er in de opvoeding vaak onbedoeld misgaat. ,,Dat je elkaar pijn kan doen, laat zien dat je echt om elkaar geeft.'' 'Ik ben niet altijd even geduldig als mijn kinderen met - naar mijn mening - kleine problemen aankomen' 5 van het verlies allebei op hun eigen manier verwerkt. Maar in mijn film brengen we het aan de oppervlakte. Dat is weliswaar pijnlijk voor alle betrokkenen, maar nu kijken ze met meer begrip en liefde naar elkaar. Een mooi gevolg van dingen bespreek baar maken. Alles wat je krampachtig buiten probeert te houden, blijft je in je leven achtervolgen, denk ik. Als ouder, of je dat nou wilt of niet, ben je onbewust geneigd je eigen angsten en tekortkomingen over te brengen op je kind. Mijn moeder was door die dood in ons gezin zo getraumatiseerd en zo bang dat mij iets zou overko- men, dat ze mij zeer beschermd heeft opgevoed. Iets wat ik in mijn volwas sen leven vervolgens heb overgecom penseerd door juist allerlei risicovolle dingen te doen. Zo ben ik terwijl ik acht maanden zwanger was voor mijn film over wapenhandelaren, The Brooklyn Connection, op een ezel tje over bergen van Albanië naar Ko sovo gereden, terwijl ik eigenlijk he lemaal niet meer mocht reizen van de dokter! En ik ben als filmmaker vooral verhalen gaan maken over mensen die verschrikkelijke dingen hebben meegemaakt. Of dat nou een vrouw is die haar hele familie heeft verloren in de Holocaust of kind soldaten die moesten moorden en hoofden moesten afhakken, of een dictator die dertigduizend mensen heeft vermoord.'' ,,Ik zeg vaak iets te snel: je moet je niet aanstellen, want zo erg is het niet wat je nu is overkomen. Maar dat komt wellicht omdat mijn moeder iets echt verschrikkelijks is overkomen. Die vergelijking zorgt ervoor dat ik niet altijd even geduldig ben naar mijn kinderen als ze met hun - naar mijn mening - kleine problemen bij me komen.'' e verkloten je, je vader en moeder. Niet be wust, maar evengoed.' De uitspraak is te horen aan het begin van de documentaire Your Mum and Dad van regisseur Klaartje Quirijns. Hoe kan het dat het in de opvoeding, ondanks alle goede bedoelingen, toch vaak fout gaat? Quirijns: ,,Als ouders en kinde ren doen we elkaar onbedoeld pijn. Dat zit denk ik in elke relatie die waardevol is. Dat je elkaar pijn kan doen, laat zien dat je echt om elkaar geeft. Mijn oudste dochter van 18 is net het huis uit om te studeren. De eerste dagen dat ze weg was, hoorde ik niets van haar. Zij werd natuurlijk in beslag genomen door al het nieuwe in haar leven, maar ik had als moeder pijn. Zorg ik 18 jaar elke dag voor haar, nu is ze weg, heeft ze me niet meer nodig en hoor ik niets! Maar goed, natuurlijk ben ik ook blij, want ze heeft het fijn.'' ,,Om een voorbeeld te noemen: ik ben ervan overtuigd dat de smart- phone slecht is voor je hersenen, daarom wil ik dat de jongste van 15, zolang ze nog thuis woont, haar telefoon inlevert wanneer ze haar huiswerk doet. Zij vindt dat belachelijk, dus als ik haar weer eens aan deze afspraak herinner, vindt ze dat ik veel te veel bovenop haar zit. De oudste was ontzettend boos op me voordat ze uit huis ging. Omdat zij vond dat ik niet genoeg rekening met de grote stap in haar leven hield. Maar ik zat zelf ook net middenin een verhuizing." ,,Maak zelfs de moeilijkste dingen bespreekbaar. Ik heb de film aan mijn moeder laten zien en toen zijn er veel tranen gevloeid. Voor mijn geboorte hebben mijn ou ders een kind verloren; iets waar over ze nooit hebben gepraat. Niet met mij en niet met elkaar. Mijn ouders zijn gescheiden toen ik één jaar was en zij hebben die pijn ,,Dat ik net zoals veel ouders om me heen onbewust projecteer op mijn kinderen. Ik ben zelf heel gepassio neerd met mijn werk bezig en zeg ook altijd tegen mijn dochters dat ze iets moeten zoeken wat ze echt heel belangrijk vinden in het leven. Maar dat is soms een beetje beklemmend voor ze. Want heel regelmatig reageren ze: 'Hou op mama, dat jij dat nou hebt, wil niet zeggen dat wij dat ook moeten of willen hebben!' Verder wil ik vaak meteen oplossingen aanbieden, maar mijn oudste dochter wil soms liever gewoon praten over wat ze vervelend vindt. En ik kan net zoals mijn vader vroeger wel eens een beetje afwezig zijn, omdat ik dan heel erg met mijn werk bezig ben en dan in mijn eigen wereld zit. Als mijn kinderen me daarmee confronteren, probeer ik mijn gedrag te corrigeren. Alles bespreek baar maken is niet altijd even makkelijk, maar als je ook daar samen eerlijk over kan praten, brengt het je dichter bij elkaar." GO ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 Opvoeden kan pijn doen Op wat voor manier geef je jouw opvoedingstrauma onbewust door aan jouw kinderen? ONNO LAKEMAN Klaartje Quirijns: ,,Toen ik de film aan mijn moeder liet zien, zijn er veel tranen gevloeid.'' FOTO MARCO OKHUIZEN Op welke manier doe jij als moe der je dochters pijn, denk je? Hoe kun je enigszins vermijden dat je elkaar als ouders en kinderen pijn doet? Wat zijn nog meer missers in de opvoeding van jouw kinderen? Your Mum and Dad is vanaf 3 ok tober te zien in de bioscoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77