Ruim35.000mensen bij klimaatmars Prins Harry treedt in de voetsporen van Diana ÖZCAN AKYOL 6 Column @OzcanAkyol Diana bezocht in 1997 het land- mijnenveld in Huambo. Daar werd de bekende foto gemaakt van de prinses in beschermende kledij en daar deed zij een contro versiële uitspraak. Ze noemde mijnen een humanitair en poli tiek issue. Dat werd haar niet door iedereen in dank afgenomen. Zo werd ze door een Britse minister een 'ongeleid projectiel' genoemd. Later dat jaar werd echter een internationale ban op landmijnen afgesproken, die inmiddels door 164 landen is ondertekend. Sinds dien zijn 48 miljoen mijnen ver nietigd. Het bezoek van Diana aan het Angolese mijnenveld heeft daar zeker aan bijgedragen, zegt de directeur van Halo Trust, de orga nisatie voor het verwijderen van landmijnen waarvoor zowel Diana als haar zoon zich inzetten. ,,Haar bereidheid om zich midden in een mijnenveld te begeven, was een geweldige stimulans'', aldus Ralph Legg. Het voormalige mijnenveld waar Harry vandaag wandelde, is niet meer hetzelfde: de landmij nen werden hier tussen 2004 en 2005 geruimd. De plek waar zijn moeder in 1997 werd gefotogra feerd is nu een drukke straat. An gola heeft de bloedige burgeroor log achter zich gelaten en hoopt in 2025 helemaal vrij te zijn van mij nen. Daartoe moeten er nog zo'n 650 worden opgeruimd. In landen als Syrië, Oekraïne en Jemen liggen er nog veel meer. Af ghanistan boekte in 2017 het trieste record met 2300 doden als gevolg van mijnen, volgens het rapport Landmine Monitor 2018. Na zijn bezoek aan het mijnen veld ging Harry, eveneens net als zijn moeder, langs bij een medisch centrum waar slachtoffers van mijnen worden behandeld. Die kliniek is als eerbetoon vernoemd naar Diana. Harry reist met zijn vrouw Meg han en zoon Archie door Afrika, zij gingen niet mee naar Angola. Tienduizenden mensen liepen gis teren mee in een lang lint door het centrum van Den Haag. Schatte de organisatie de opkomst vroeg op de dag nog op 25.000 mensen, later werd dat getal met 10.000 extra mensen naar boven bijgesteld. De politie sloot de Koekamp af, de plek waar de manifestatie aanvankelijk zou eindigen, en dirigeerde de mensenmassa naar het veel grotere Malieveld. De voorhoede, die er toen al een rondje langs het Binnenhof op had zitten, kruiste bij het beginpunt mensen die nog aan de wandeling van 3,5 kilometer moesten begin nen. Het eindprogramma, met en kele sprekers die vanaf een podium toespraken houden, werd wegens de drukte geschrapt. Voor zover be kend deden zich geen noemens waardige incidenten voor. Boodschap De boodschap die gisteren met de klimaatmars in Den Haag is afgege ven, wordt door het kabinet 'goed verstaan', aldus premier Mark Rutte. Rutte zei op zijn wekelijkse pers conferentie na de ministerraad de zorgen van de demonstranten te snappen. ,,Het klimaatprobleem is zeer urgent en iedereen is zich er van bewust dat het moet worden gin dit jaar. Zo trokken begin fe bruari ook al duizenden scholieren uit het hele land onder schooltijd naar Den Haag om meer actie tegen klimaatverandering te eisen. De protestbeweging is geïnspi reerd door de Zweedse tiener Greta Thunberg, die afgelopen week on der vuur kwam te liggen na haar emotionele speech op de klimaat top in New York. Het bekende 'kli maatmeisje' liep gisteren zelf voorop in de klimaatmars die in de Canadese stad Montreal werd ge houden. In Nieuw-Zeeland kreeg de we reldwijde klimaatactiedag een vlie gende start. In de hoofdstad Wel lington liepen tienduizenden men sen in een protestmars naar het par lementsgebouw. Ook in andere ste den in Oceanië, Azië en Europa gin gen talloze mensen de straat op. aangepakt'', aldus Rutte. Hij ziet de gisteren gehouden klimaatmarsen, behalve in Den Haag ook in onder meer Enschede en Utrecht. Ook op andere plaatsen in de hele wereld is gisteren gedemonstreerd voor een ambitieuzer klimaatbe leid. De wereldwijde klimaatsta king moet een tweede golfvan pro test inluiden, na de eerste golf be- Een kinderfeest is onverenigbaar met het belijden van het eigen geloof geboren en getogen. Wat verder uit het rapport valt op te maken, is dat deze islamisten hun eigen reli gie en cultuur altijd zullen laten prevaleren boven de waarden in Nederland. Een voorbeeld daarvan: 'Als je van de profeet houdt (wat een ba sisuitgangspunt in de islam is), dan vier je geen Sinterklaas'. Waarmee wordt gezegd dat een banaal kinderfeest kennelijk on verenigbaar is met het belijden van het eigen geloof. Het is merkwaardig dat de (lo kale) overheid, ondanks onheil spellende berichten uit het verle den, pas nu begrijpt met wat voor fundamentalisten we te maken hebben. Hiermee wordt duidelijk dat de eerdere onderzoeksmetho- diek ontoereikend en dus pover was. Maar wat me altijd het meest aan dit soort berichten fascineert, is de drijfveer van de mensen die giftige plekken als de alFitrah- moskee in Utrecht bestieren. dat van ons botst, zouden ze er veel beter aandoen om op een plek te gaan wonen waar niemand hin der ondervindt van hun middel eeuwse ideologie. Waarom tóch in Nederland wil len wonen? Hier is alles in tegen spraak met datgene waar zij in ge loven. Deze week werd bekend dat Saoedi-Arabië voor het eerst toe risten gaat toelaten in het land. Misschien kunnen de bestuurders van alFitrah daar hun activiteiten voortzetten. Ze zullen, anders dan hier, met open armen worden ont vangen. Het had wat voeten in de aarde, maar na grondig on derzoek moet ook het Ver- wey-Jonker Instituut concluderen dat de alFitrah-moskee in Utrecht kinderen gretig hersenspoelt. Hoewel er eerder signalen be stonden dat de koranschool funda mentalistisch van aard was, bij voorbeeld vanwege schenkingen van dubieuze organisaties en het uitdelen van lijfstraffen, wees een rapport van drie jaar geleden uit dat het alles pedagogisch verant woord zou zijn. Dat blijkt toch een tikkeltje an ders te liggen. In het rapport Ver- wey-Jonker spreken de onderzoe kers van 'sektarische trekken' zo als 'een gesloten karakter, zelf beeld van morele rechtschapen heid, hiërarchisch leiderschap, groepsdruk en afstandelijkheid te genover de seculiere samenleving en andersdenkenden'. Het is een omslachtige manier om te zeggen dat de mensen van de alFitrah-moskee maling heb ben aan onze wetten en regels. Ze zien zichzelf als moreel superieur omdat zij volgers zijn van een ra dicale interpretatie van de islam. de integra tie van jon geren, die in ons land zijn zaterdag 28 september 2019 I* M fUWlNC Prins Harry maakte gisteren een bijzondere stop tijdens zijn tiendaagse reis naar Afrika. De hertog van Sussex bezocht een mijnenveld in Angola. Vlak bij de plek waar zijn moeder Diana 22 jaar geleden haar iconische stappen zette voor een ban op de dodelijke wapens. Annemieke van Dongen Rotterdam/Dirico Kijk op de site bij /video Prins Harry maakt een landmijn onschadelijk DEN HAAG In de hele wereld werden gisteren protestacties gehouden voor een ambitieuzer klimaatbeleid. In Den Haag waren volgens een schatting van de or ganisatie ruim 35.000 mensen op de been. Daarmee overtrof de opkomst de verwachtingen van de organisatie. ntearatie AT Same place, other time. Harry in hetzelfde mijnenveld als zijn moeder in 1997. fotosap De Haagse demonstratie was onderdeel van een wereldklimaat staking, die in Nieuw-Zeeland begon. foto anp Als hun wereldbeeld zo erg met Hiermee sa boteren ze moedwillig halo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6