hun merk bij Ik heb geleefd Verhuisd naar een droomhuis in de laatste levensfase. 'We wisten allebei: dit is het' 19 'Ik wist dat ik hier heelgraag wilde wonen. Mijn roots liggen in Twente' 86 procent van de Nederlanders voelt zich middenklasser foto hh schril contrast met het geluid dat Klaver eerder liet horen: hij zou het kabinet zijn wil opleggen en zo radicale veranderingen helpen doorvoeren. Maar Klaver kijkt ook naar de peilingen. En hij ziet dat de electo rale groei van zijn partij al een tijdje stokt. ,,Als GroenLinks wil groeien, moet hij kiezers zien los te weken bij middenpartijen als PvdA en D66'', stelt opiniepeiler Maurice de Hond. Die kiezers lijkt hij volgens De Hond te willen be reiken door zich op te stellen als het redelijke alternatief. Dat Mark Rutte deze zomer koos voor de aanval op het bedrijfsleven is niet helemaal verrassend. Het vertrouwen in het bedrijfsleven is licht gedaald, blijkt uit SCP-on- derzoek. Maar bovenal wil de VVD laten zien dat zij zo een breed ge hoorde zorg onder Nederlanders deelt. Dekker: „Zorgen over de grote verschillen tussen rijke en arm zijn al langer breed aanwezig in grote delen van het electoraat.'' Uiteindelijk moet een partij die op 17 maart 2021 de grootste wil wor den het hebben van de gematigde Nederlanders. En bijkomend voor deel: zelfs kiezers die wat inkomen of opleiding betreft niet tot de middenklasse behoren, voelen zich daar wel bijhoren. Uit een on derzoek van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) blijkt dat 86 procent van de Nederlanders zich zelf onderdeel van de midden klasse voelt. Wie zegt voor hen op te komen, boort daarmee een enorm potentieel electoraat aan. Met dat besef lijkt een nieuw politiek tijdperk aangebroken. In 2012 beet Mark Rutte Geert Wil- ders na het klappen van zijn eerste kabinet nog toe dat hij 'dat partij tje van hem tot de laatste zetel zou afbreken'. Dat is niet bepaald ge lukt. De PVV is de tweede partij van het land. En inmiddels heeft ook Forum voor Democratie zich gemeld ter rechterzijde. De VVD heeft het dan ook opgegeven dat al die kiezers op de rechtervleugel ooit nog terugkomen. Alternatief Het alternatief: kijken naar de andere kant. De VVD komt daar geen dag te vroeg mee. Het CDA is zich al langer aan het voorbereiden op wat komen gaat. Nadat de vorige lijsttrekker Sybrand Buma een stap opzij deed, lopen zowel minister Wopke Hoekstra (Financiën) als vicepremier Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zich warm om het straks op te nemen tegen Rutte. ,,Na Rocky 1, 2 en 3 hadden we het wel gezien'', sneerde De Jonge op Prinsjesdag over de periode-Rutte. Bij de meest recente verkiezin gen werd de VVD twee keer op rij niet de grootste. Bij de Statenver kiezingen won FvD, bij de Euro pese Verkiezingen triomfeerde de PvdA. Toch kunnen uitdagers niet te veel hoop ontlenen aan die uit slagen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn anders dan an dere verkiezingen, zegt Maurice de Hond. ,,Waar mensen bij Euro pese of bij Statenverkiezingen eer der geneigd zijn om met hun ge voel te stemmen, stemmen men sen met Kamerverkiezingen vaak strategischer. Dan speelt de vraag mee: wie wordt er premier van het land.'' Door dat unieke karakter van de Kamerverkiezingen liggen er voor partijen kansen. Een gematigde kandidaat kan dan ineens ook stemmers voor zich winnen die anders op een andere partij had den gestemd. Dat geldt volgens De Hond voor VVD en CDA, maar ook voor D66, PvdA en Groen Links. ,,Een goede kandidaat laat zijn partij groeien ten koste van andere middenpartijen.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. un hele leven droomden ze ervan ooit nog eens buitenaf te wonen. Op een stille plek waar het 's nachts zo donker is dat je alle sterren aan de hemel kunt zien. Toen Joanne ziek werd, dacht partner Caro- lien dat het er niet meer van zou komen. Wie gaat er nou verhuizen in zijn laatste levens fase? Tot ze op een middag voor deze boerde rij diep in de Achterhoek stonden. ,,We wis ten allebei: dit is het.'' Anderhalf jaar later drinken ze thee aan de robuuste keukentafel. Uit Rotterdam-mok ken. ,,Die kreeg ik bij mijn afscheid'', vertelt Joanne Ellenkamp (59). Ze was directeur van een grote organisatie voor de sociale psychia trie en verstandelijk gehandicaptenzorg in Rijnmond, maar stopte met werken toen ze de diagnose 'uitbehandeld' kreeg. Ze heeft uitgezaaide kanker op diverse plaatsen in haar lichaam. Er volgde een periode van vrijwilligers werk. Joanne had ruime ervaring in de poli tiek en in bestuursfuncties en dus werd ze voor van alles gevraagd. ,,Op een bepaald mo ment dacht ik: dit lijkt te veel op werk. Ter wijl ik de tijd die me nog gegeven is, zo graag anders wil besteden.'' Ongeveer op dat moment kwam de Achterhoek in beeld. Die prachtige boerderij aan de bosrand, met die heerlijke lap grond erbij. „Natuurlijk voelt het veilig om te blij ven zitten waar je zit als je ziek wordt'', ver telt Joanne. ,,We woonden 26 jaar in een schitterend huis in Rotterdam. Daar waren veel lieve mensen die zeiden 'ik kom voor je zorgen hoor, als het nodig is'. Maar toch...'' Carolien vult aan: ,,Ik wist dat ik hier heel graag wilde wonen. Ook als Joanne er niet meer zou zijn - ik ben echt een buitenmens, mijn roots liggen in Twente.'' Joanne: ,,En toen sprak jij de onsterfelijke woorden 'als ik het nu niet doe, doe ik het nooit meer.'' Carolien (66) besloot iets eerder met pensi oen te gaan - ze was manager in de ouderen zorg - en de verhuizing was een feit. Achteraf kan Joanne zeggen dat ze die wis seling van omgeving nodig had om echt los te komen van haar werkende bestaan. ,,Het is gek hoe je agenda vanzelf weer volloopt. Maar nu met heel andere dingen. We hebben een atelier en een gastenverblijf. Er komen veel vrienden op bezoek. Die kunnen nauwe lijks geloven hoe mooi het hier is. In het be gin bleef ik me er maar over verbazen dat wij hier echt mochten blijven, dat het geen va kantie was die zou eindigen.'' In het buurtschap Ratum bleek het verras send makkelijk nieuwe mensen te leren ken nen. Soms stond er zomaar een buurvrouw aan de deur met een pot zelfgemaakte jam of verse pruimen. Via de kippen en de honden werden contacten eenvoudig gelegd. Joanne meldde zich bij de fanfare en Carolien sloot zich aan bij de jachtvereniging. Binnenkort doen ze met de buurt op een wagen mee aan het volksfeest. ,,Dat is het sluitstuk van onze inburgering.'' Mensen in de Achterhoek zijn anders dan in de Randstad, vindt Joanne. Betrokkener. In het ziekenhuis in Winterswijk was de ont vangst warm. ,,Mijn oncoloog is zó aandach tig. Bij de intake stelde ze zelfs Carolien alle maal vragen. Dat was ons in Rotterdam nog nooit overkomen. Logisch ook wel, want daar is alles veel grootschaliger. Anoniemer. Maar deze benadering is zo veel prettiger. Hier durf ik volledig te vertrouwen op de artsen die zich over me ont- fermen. Dat raakt me.'' Joanne schiet vol. Op het erf kraait een haan. Ze pau zeert even voor ze uitlegt hoe kwets baar je je kunt voe len als ziek per soon. En hoe fijn het is dat je je dan in een ziekenhuis niet groot hoeft te houden. Hoe lang ze nog heeft, weet ze niet. Nu voelt ze zich nog best goed. De meeste tranen heeft ze gelaten om Carolien, vertelt ze. ,,Dat zij straks alleen verder moet. We hebben het ontzettend fijn samen.'' Tegelijkertijd weet ze dat haar tranen het lot niet kunnen keren. Uiteindelijk zal haar vrouw haar weg wel vin den. Zo gaat dat in het leven. Ze wonen in een huis uit 1850. Hoeveel mensen hebben hier al geleefd en hoeveel nabestaanden gingen zon der hun geliefde door? Carolien: ,,We zijn allemaal onderdeel van een groter geheel, te nietig om dingen te ver anderen. Zo staan we er allebei in. Weet je, als twee vrouwen zijn we al zo ontzettend ge lukkig dat we in Nederland wonen en wer ken. We hebben nooit problemen gehad. Kijk eens hoeveel verschrikkingen er in de wereld zijn, dan moet je toch ontzettend dankbaar zijn dat je dit hebt mogen meemaken.'' Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? annemarie@dpg.nl GO ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 het midden FOTO KOEN VERHEIJEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67