Saïd wil een rechtszaak aanspannen tegen T.S. Almere wegens 16 'Van de loodgieter kreeg ik later zo'n stoffen mondkapje. Het was beter dan niets' twintig jaar is tegengekomen. Eind 2018 loopt Saïd een kennis tegen het lijf. Hij weet werk voor hem, in Amsterdam. Het betaalt 300 euro per week. Saïd stemt meteen in. Elke ochtend wordt hij om 5 uur 's ochtends in het donker bij een tankstation in Den Haag opgepikt door een oranje busje. Tot mei dit jaar werkt Saïd in het AMC. ,,Met meestal een man of vijf, zes. Ze vertelden me dat ze ook illegaal waren. Bepaalde ruim tes in het ziekenhuis kon je alleen binnen met een sleutel of met een toegangspas. Onze chef, meneer Kahn, liet ons naar binnen. Dan liep hij terug naar zijn bus, om te slapen of een waterpijp te roken.'' Meneer Kahn drukt zijn mede werkers op het hart om met nie mand in het ziekenhuis te praten. Saïd vindt dat vreemd. ,,Ik vroeg: 'Maar ik mag toch wel goedemor gen zeggen?' 'Jawel', was zijn ant woord, 'maar als iemand vragen stelt: niets zeggen'.'' Zwaar en vies Het werk in het AMC is zwaar en vies. Met zijn collega's werkt Saïd tussen de vloeren van het zieken huis, in kruipruimtes van zo'n 80 centimeter hoog, die je betreedt via een luik. Op sommige plaatsen ligt er af val van reparaties of verbouwin gen, zoals ijzervijlsel van doorge zaagde leidingen. ,,Op andere plekken was in geen 25 jaar ie mand geweest en lag er een dikke laag stof dat overal op je lijf en in je haar bleef plakken." Gewapend met een plank op wieltjes en verschillende stofzui gers klimt Saïd over buizen en lei dingen om de vloeren in de zoge heten technische ruimtes schoon te maken. ,,Daarna moesten we het beton afsmeren met een laagje cement. Als dat was uitgehard, moesten we de vloer verven met speciale antistatische coating, zo dat het stof niet meer op de vloer zou plakken.'' In de ongeventi- leerde ruimtes slaat de sterk rui kende verfdamp hem op de lon gen. Van het schoonmaakbedrijf waarvoor hij werkt, T.S. Almere, krijgt Saïd geen enkele bescher mende kleding. Hij werkt in zijn eigen spijkerbroek en een blauw T-shirt met het bedrijfslogo. Het valt hem op dat een loodgieter die in dezelfde kruipruimte werkt bijna als een astronaut ingepakt is. ,,Die man droeg een beschermend pak, handschoenen en een masker over zijn hele gezicht. Ook had hij een apparaatje dat elk half uur ging piepen. Dat moest hij de ruimte uit om frisse lucht te halen. Wij werkten uren achter elkaar door.'' Als Saïd bij zijn baas klaagt dat hj geen beschermende kleding heeft, duwt die hem de dag erop een witte overall van het AMC in zijn handen. ,,Ik weet niet waar hij dat pak vandaan had. Misschien dat hij het ergens uit een was mand heeft gepakt", zegt Saïd. ,,En van de loodgieter kreeg ik later zo'n stoffen mondkapje die je in de kluswinkel koopt. Ik zat nog steeds onder het stof, maar het was beter dan niets.'' De werkdagen in de benauwde ruimtes zijn lang. Soms wel 15 uur achter elkaar. ,,Dan moest de kruipruimte onder een afdeling af zijn, zodat de artsen er weer ge bruik van konden maken. Dan moest je door totdat het klaar was.'' Per week zegt Saïd vijf, zes of soms zeven dagen te werken. Mijn baas bleef al die tijd in zijn busje zitten.'' Duizelingen Tijdens het werk krijgt Saïd steeds vaker barstende hoofdpijn en dui zelingen. Ze bezorgen hem zoveel last van dat hij gereedschappen laat vallen. ,,Dan werd mijn baas zó boos op mij, maar ik kon er niets aan doen. Eén keer gaf ik aan dat ik echt niet verder kon, dat ik naar huis wilde. Toen kreeg ik een paar paracetamolletjes. Die moest ik doorslikken en dan doorwer ken.'' Saïd blijkt te lijden aan een her sentumor, met uitzaaiing in een bijnier. Omdat vreemdelingen op basis van humanitaire afspraken ook recht hebben op medische zorg, krijgt hij een medische be handeling. Omdat niet alles wordt vergoed, springen zijn vrienden fi nancieel bij. Het was kantje boord, maar een operatie heeft hij over leefd. Toen volgde chemotherapie en nu krijgt hij bestralingen. De uitkomst is nog ongewis. Appeltje te schillen Zijn ziekte wijt hij niet aan de werkzaamheden in het AMC. ,,Ik neem het ziekenhuis niets kwalijk. Ik denk niet dat ze daar wisten on der welke omstandigheden wij ons werk moesten doen. Het schoonmaakbedrijf is in mijn ogen wel fout. Ze hadden ons beter moeten beschermen. Als het om gezondheid gaat, is iedereen een mens toch? Ook een illegaal.'' Met T.S. Almere heeft hij nog een appeltje te schillen. Saïd claimt dat hij nog salaris van het bedrijf tegoed heeft. ,,De eerste paar weken kreeg ik betaald, maar later kreeg ik niets meer. Als ik vroeg om salaris, zei mijn baas dat hij nog geen geld van het zieken huis had gekregen.'' Het UMC spreekt dat tegen. ,,Alle rekenin gen aan TS waren reeds betaald.'' Met een rechtszaak wil Saïd zijn achterstallig 'loon' proberen te krijgen. En via een nieuwe proce dure vraagt hij alsnog een ver blijfsstatus in Nederland aan. Hij hoopt vanwege zijn ziekte dat hij op humanitaire grond het recht verdient om te mogen blijven. De eigenaar van T.S. Almere wil niet ingaan op vragen van deze krant. Via zijn advocaat Hendrik Sytema laat hij weten dat hij zich niet herkent in de geuite beschul digingen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64