Saskia Noort Boze witte man, blijf af van Greta Zo doen zij dat Als je kind elf weken vrij heeft, ben je als ouder gegijzeld VEEL GEDEELD Een argument voor de lange vakantie is: in de zomer is het te warm in de lokalen 14 Popestar Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Veel werkende ouders in Nederland willen dat de zomervakantie van de scholen wordt ingekort naar vier weken, omdat zij moeite hebben met het regelen van opvang. Ouders in Spanje weten daar alles van: de schoolvakantie duurt bijna drie maanden. EDWIN WINKELS BARCELONA Het is het typische straat beeld van elke zomer in Spanje: een opa en/of oma met kinderen, van peuters tot tieners, die samen bood schappen doen, bij een speelplaats zitten, naar het strand gaan of gewoon een rondje door de stad of het dorp lopen. Gepensio neerde grootouders als opvang, het is de meest ge bruikte en goedkoopste oplossing voor werkende Spaanse ouders om de ellenlange zomervakantie te overbruggen. In de afgelopen weken gingen de lagere en middel bare scholen weer open; bijna drie maanden eerder, op 21 juni, hadden ze hun deuren gesloten en begon de jaarlijkse puzzel voor de werkende ouders die zelf maar over een maand va kantie beschikken. Niet iedereen heeft nog levende, nabij wonende grootouders om zich over m de kleinkinderen te ontfer men. Wonen die ver weg, dan worden de kinderen soms langere tijd naar dat dorp 'op vakantie' gestuurd. Alle andere oplossingen kosten geld. Daaraan gaat een groot deel van het va kantiegeld op. Populair zijn de zomer- activititeiten en -kampen. Tot augustus organiseren gemeenten en verenigingen een dagelijkse opvang, maar dat kost enkele honderden euro's per kind. Nog prijzi- ger zijn de georganiseerde kampen waar de kinderen ook overnachten. Een groei end fenomeen is het inhu ren van een (buitenlandse) au pair voor de zomermaan den. Ouders die het geld daar niet voor hebben, en dat zijn er veel, moeten creatief zijn. Veel echtparen probe ren bijvoorbeeld te regelen dat hun eigen vakanties elkaar niet of nauwelijks overlappen; een leuke reis samen schiet er dan bij in, maar zo hebben ze in ieder geval zeven tot acht weken 'gedekt'. Over het inkorten van de zomervakantie - of een be tere spreiding door het jaar - wordt in Spanje al jaren gedebatteerd, maar actie is er nooit ondernomen. Een van de argumenten: in de zomer is het te warm om kinderen in de klaslokalen te hebben. En stel nu dat het inderdaad allemaal wel mee blijkt te vallen. Wat is er dan zo verschrikkelijk aan om plastic te verbieden, vliegen duurder en elektrisch te maken, minder vlees te eten en onze energie uit windmolens of zonnepa nelen te halen? Wat is er precies zo eng en bedreigend aan de boodschap van Thunberg? Waarom maakt zij jullie zo boos? Dat kan toch niet anders zijn dan vanwege een diep schuldgevoel over jullie falende verantwoordelijkheden, dat zij triggert? Wat ik me afvraag boze witte mannen: lezen jullie kinderen mee? Weten jullie dochters en zonen hoe jullie je uiten over een leeftijdgenote? Maken jullie hun uit gesproken klasgenoten ook uit voor lelijke trol of gestoorde gekkin? Noem je je eigen dochter ook hysterisch kutwijf? Wat geven jullie de nieuwe generatie precies mee, behalve een totaal verziekt wereldbeeld waarin deugen fout is en kinderen uitschelden prima? Na mij de zondvloed, is dat een betere boodschap om aan je kinderen mee te geven? Paus Franciscus wordt op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad als een popster aangeklampt door enthousiaste nonnen. Elke woensdag houdt de katholieke leider openbare audiëntie voor gelovigen. foto afp Volkomen mesjogge. Boze klimaatkabouter. Vrouwe lijke Hitler. Boos, lelijk, eng, hysterisch, gehersen spoeld, geïndoctrineerd, jankerd, zeurkous, zeikerd, walgelijk, overdreven, grote bek, pleuriskind, demonchild, duivelsgebroed, misselijkmakend, schreeuwlelijk, zielige dramaqueen. Een kleine bloemlezing van wat er zoal over Greta Thunberg gepost wordt door overwegend witte, ou dere, zelf niet al te knappe mannen die zich kennelijk enorm in hun balletjes getrapt voelen door een meisje van 16 dat vecht tegen een serieus groot probleem, waar vooral haar generatie over enkele jaren mee te maken krijgt. Of Thunberg echt is, of nep, of zij door haar ouders is opge hitst, daar wil ik me niet over uitlaten, want dat weet ik niet, maar ik weet wel dat activisten sinds jaar en dag fanatiek zijn, want de wereld verander je niet met zwijgend toekij ken, polderend compromissen sluiten, of scheldend op Twitter. De wereld verander je door heel hard, heel hoog van de toren te blazen, je boodschap eindeloos te herhalen, een menigte op de been te brengen, haat bloot te leg gen en extreem egocen trisme te ontmaskeren. Thunbergs missie is nog niet geheel geslaagd, maar we luisteren naar haar, al dan niet welwillend, maar nog belangrijker: onze kinderen luisteren. Terwijl die oude witte mannen fotootjes twitteren van uit puilende McDonald's-prul- lenbakken en dreigen hun nazaten niet meer mee op vakantie te nemen in het vliegtuig terwijl ze woe dend worsten eten, keren de kinderen zich smalend van hen af. De vaders, de man nen die het beste met hen voor zouden moeten heb ben, houden zich bezig met het op sociale media afbran den van een meisje, richten hun machteloze woede lie ver op een kind dan mee te denken aan een oplossing. Eigenlijk zeggen ze tegen de nieuwe generatie dat ze zich niet zo moeten aanstel len. Het komt allemaal van zelf wel goed. Maar stel nu dat het niet goed komt? Stel dat onze toekomstige klein kinderen levend verbran- den, terwijl ze overhoop ge lopen worden door klimaat vluchtelingen of verzuipen in het oprukkende water? Die tijd gaan jullie, oude witte mannen, niet meer meemaken. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62