Zogezien Brandweervrijwilliger wordt een semiprof Classical Christmas Verdwijnt door een uitspraak van het Europese Hof de vrijwillige brandweer? Ook zonder het vonnis van de Europese rechter zijn er redenen genoeg om het systeem van de brandweer in Nederland tegen het licht te houden. Vrijwilligers bij de brandweer zijn in de meerderheid 11 Of hij trots is op zijn monumenten? Co: ,,Ik heb zelden of nooit emoties. Dat komt door mijn oor logsjeugd, denk ik. Ik heb dodelijke slachtoffers gezien, daar kan ik gewoon over vertellen. Als je dertien jaar bent in de oorlog wil je vooral stoer doen." Hij heeft het over een altijd 'optimistisch karakter': ,,Een maand geleden is mijn fiets gesto len bij de Jumbo. Om 8 uur 's morgens, ik had 'm niet op slot gezet. Voor het eerst in mijn leven heb ik nu een nieuwe fiets. Ik spring erop alsof ik 25 ben." Stoer, geen emoties... Hij denkt even na en wijst naar de groene schutting in de tuin. ,,Wij hebben geen kleinkinderen. Maar we hadden wel buur jongen Danny. Vorig jaar kwam hij om bij een auto-ongeluk, hij was 21. Toen hij klein was droeg ik hem op mijn schouder. Hij was eigenlijk onze kleinzoon. Hij heeft die schutting gebouwd. Daar heb ik wel gevoelens bij, dat is nu gewoon een mo nument." Uit zijn mappen diept hij een foto op van een groep jongeren, vrienden van Danny, po serend voor de schutting. Het vliegveld van Souburg werd tijdens de oor log vaak gebombardeerd. Co werkte er in de om geving op een tuinderij. Bij luchtalarm schuilde hij achter de zandzakken die rond het afweerge schut waren opgestapeld. Tijdens een luchtaanval werden er fosforbommen afgeworpen. Een aantal kwam in de zachte tuinaarde terecht en ontplofte niet. ,,Haal jij ze eruit, vroeg mijn baas, anders dan trapt het paard er straks op. Dat deed ik, als jonge knul. Een Duitse soldaat heeft me geholpen." Het gezin Filius bleef ondanks het gevaar in Souburg wonen. 'Waar moeten we naar toe?', vroeg vader. En ook: 'Voor onweer ben ik veel benauwder'. Na dat in de herfst van 1944 Walcheren onder water kwam te staan, verhuisden ze alsnog naar een boerenschuur bij Nieuwland. Daar kwamen de Schotten als bevrijders. ,,Ik ben meegetrokken. Op de Nieuwlandse dijk heb ik voor één van hen een schuttersputje gegraven. Als dank kreeg ik het embleem dat op zijn baret zat. Dat beschouw ik als mijn eerste militaire onderscheiding." Na de oorlog ging Co aan de slag als bouwvak ker. Er moest veel puin worden geruimd. ,,Met nog twee andere jongens, die bij dezelfde baas werk ten, kreeg ik in 1948 een oproep voor militaire dienst. We vroegen vrijstelling, er was immers veel werk. De andere twee jongens kregen bericht dat ze niet hoefden te gaan. Hun ouders zaten met onze baas op het zangkoor. Dat maakte verschil. Mijn verzoek bleef 'in behandeling'. Nu, 75 jaar la ter, wacht ik nog steeds op een besluit over mijn vrijstelling." Co Filius werd in 1949 als stoottroeper uitge zonden naar Indonesië. „Daarvan heb ik nooit spijt gehad. In Indië ben ik gevormd. Ik heb er le ren schrijven. Later kocht ik een schrift van twaalf cent waarin ik moeilijke woorden en zinnen op schreef. Dat schrijven is een hobby geworden." Wordt de Belg Rudy Matzak voor de brandweer wat Jean- Marc Bosman voor het professionele voetbal is? In 1995 won Bosman, toen prof bij RFC Liège, zijn zaak bij het Euro pese Hof van Justitie. De rechter bepaalde dat een voetbalclub na afloop van een contract geen transfergeld mocht vragen. Dank zij het Bosmanarrest zijn voetbal lers na het uitdienen van hun con tract vrij om te gaan. Matzak stapte tien jaar geleden naar de rechter. Hij was vrijwilli ger bij de brandweer in Nijvel, maar dat was allesbehalve vrijblij vend. Hij had bereikbaarheids diensten en moest binnen 8 minu ten op de kazerne kunnen zijn. Voor zo'n dienst kreeg hij geen vergoeding. Hoefde ook niet, vond de brandweer, want hij is geen werknemer, maar vrijwilliger. De Belgische rechter vroeg ad vies aan het Europese hof. Matzak kreeg vorig jaar gelijk. Volgens het Hof moet hij wel degelijk als een werknemer worden gezien, want hij wordt wel betaald bij inzet en doet dan zijn werk onder leiding van een ander. En als andere werknemers heeft hij dus ook recht op een vergoeding voor een bereikbaarheidsdienst. Het arrest heeft niet alleen ge volgen voor Rudy Matzak en de stad Nijvel. In veel landen zijn bij de brandweer vrijwilligers in de meerderheid. Ook in Zeeland, waar negen op de tien brandweer- mensen vrijwilliger zijn. Op de website geeft de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) aan dat een vrij willig brandweerman zijn heel wat minder vrijblijvend is dan het draaien van een bardienst in het dorpshuis. ,,De brandweervrijwil- ligers hebben in het dagelijks le ven een andere baan en zijn op af roep beschikbaar. Zij krijgen de zelfde opleiding als de beroeps brandweer en ontvangen een ver goeding voor hun inzet en tijd." Nederland was al bezig om de rechtspositie van brandweervrij- willigers te herzien vanwege ver anderend ambtenarenrecht. De uitspraak van het Europese Hof maakt dit nog dwingender. Het Veiligheidsberaad en het ministe rie van Justitie en Veiligheid zijn tot de conclusie gekomen dat het huidige stelsel niet houdbaar is. Naar goed gebruik zoekt een com missie naar een oplossing. Brandweervrijwilligers zijn on misbaar. Verandering van hun rechtspositie moet daarom uiterst zorgvuldig gebeuren, benadrukte VRZ-voorzitter Jan Lonink deze week terecht. Het is ondenkbaar dat 'Brussel' van het ene op het an- dere moment de bestrijding van brand en rampen frustreert omdat een brandweerman uit Nijvel on terecht geen vergoeding voor zijn wachtdienst kreeg. Er mag van Eu ropese regelgeving worden afge weken als hiervoor een 'objectieve rechtvaardiging' kan worden aan getoond. Dat moet voor de korte termijn niet zo moeilijk zijn. Maar ook zonder veranderende wetten en uitspraken van het Hof is er voor de lange termijn alle aanleiding om de rol van de vrij willige brandweer tegen het licht te houden. Ook in Zeeland is het een groot probleem om overdag overal voldoende vrijwilligers op de been te brengen. Tot nu toe is de oplossing gevonden in nieuwe techniek. Een moderne brand weerauto die bij uitruk met min der mensen op pad gaat, slimme 'piepers' die sneller een andere brandweerpost alarmeren als de dichtstbijzijnde niet op tijd kan uitrukken. Maar er is een grens aan wat techniek kan oplossen. Het Instituut voor de Fysieke Veiligheid vergeleek een paar jaar geleden de brandweerzorg in ver schillende Europese landen. In Zweden hebben 'vrijwilligers' een soort nulurencontract met vaste vergoeding. Ze worden ingeroos terd zodat inzet verzekerd is. An derzijds hoeft de baas van de 'vrij williger' niet te vrezen dat zijn werknemer op elk moment kan worden opgeroepen. Om in voet baltermen te spreken: De Zweden hebben van de topamateur met een vergoeding, een semiprof met een echt salaris gemaakt. Beleef een sfeervol kerstconcert met een unieke hoofdrol voor pianist Jan Vayne Bestel tickets op pzc.nl/kerstconcert Het voordeel van PZC PC ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 in de bomtrechters, maar nooit iets van hem te ruggevonden." THEO GIELE Geniet van een onvergetelijk kerstconcert met het beroemde Bach Choir Orchestra of the Netherlands samen met pianist Jan Vayne. Concertdata za 7 dec Janskerk Utrecht 15.00 di 10 dec Dominicanenkerk ZwoLLe 19.30 wo 11 dec Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19.30 do 12 dec Martinikerk Groningen 19.30 za 14 dec Laurenskerk Rotterdam 19.30 zo 15 dec Eusebiuskerk Arnhem 15.00 di 17 dec Catharinakerk Eindhoven 19.30 do 19 dec Concertgebouw** Amsterdam 19.30 za 21 dec Janskerk Utrecht 19.30 ma 23 dec Grote Kerk Apeldoorn 19.30 di 24 dec Concertgebouw** Amsterdam 14.15 Bestel nu tickets met kortingscode ADKERST *ExcLusief €6,95 servicekosten per bestelling. **Concertgebouw Amsterdam €5,- toeslag per Rang 1 ticket incLusief gereserveerde plaats, ontvangst en pauze drankje, selecteer online zelf jouw stoelen. Omdat je het verdiep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59