Negen maanden na het overlijden van Lein Lievense - START 4 Nonja: ,,Als je opgroeit met een vader en een moeder die hun be drijf aan huis hebben, denk je dat zoiets normaal is. Je weet niet be ter. Later begin je dat pas echt te waarderen." Lenie: ,,Ik denk ook dat Lein heel veel interesse had in zijn kinderen. Angela en Nonja klagen wel eens als ze ergens lang op moeten wachten. Maar dan zeg ik dat zij ontzettend verwend zijn. Als ze iets vroegen, had Lein het al ge daan voor hen. Hij was ook super handig, had een fijne motoriek en bedacht voor alles een oplossing." Lenie, Angela en Nonja wonen dicht bij elkaar. Ze zien elkaar meermaals per week. Ze lopen bij elkaar binnen om een bakje koffie te doen of de kleinkinderen te brengen. ,,Het is niet dat we heel gericht bij elkaar gaan zitten om het over Lein te hebben", vertelt Lenie. ,,Maar het gaat wel snel over hem. Lein was natuurlijk wel ie mand. Hij hoefde echt niet per se op de voorgrond te staan of het hoogste woord te hebben, maar je wist altijd wel dat hij er was. Hij had altijd een kwinkslag, zelfs nog toen hij zo ziek was." Angela: ,,Ik denk dat we alle drie op onze eigen moment ons verdriet hebben. Ik wil dat dan niet altijd delen." Le- nie: ,,Nee, ik ook niet." Nonja: ,,Nou, dat maakt drie. Ik hou het meestal ook liever voor mezelf." Bekendheid Lein Lievense zette in 2003 de Kustmarathon op, samen met Flo- ris-Jan Koole. Het was toen nog een kleine wedstrijd, met enkele honderden lopers. Daarna groeide het evenement. De inwoner van Zoutelande kreeg, natuurlijk met hulp van vele anderen, hele volks stammen aan het hardlopen en wandelen. Zijn bekendheid nam tegelijkertijd ook een vlucht. Ook al was hij soms wat nukkig en re calcitrant, de mensen liepen met hem weg. Als hij anderen iets vroeg, voerden ze het voor hem uit. Angela: ,,Hij had een soort natuur lijk leiderschap." Lenie: ,,Maar hij deed net zoveel voor anderen te rug. Zijn handjes wapperden al tijd." Lein - zelfs zonder achternaam wist iedereen over wie het ging - kreeg driemaal te maken met kan ker, steeds op een andere plaats in zijn lichaam. Was hij net schoon verklaard, ontving hij weer een on heilstijding. De eerste twee ziekte periodes kreeg het grote publiek nog niet zo mee, maar na januari 2018 wist iedereen dat hij ernstig ziek was. En heel Zeeland leefde mee. Zijn overlijden net na de jaar wisseling was groot nieuws en de uitvaart een publieke gebeurtenis. In de Langstraat werd een grote tent neergezet, waar honderden mensen de in restaurant Bram ge houden ceremonie op beeldscher men konden volgen. Lenie: ,,Het liefst was Lein in stilte weggegaan. Maar we hebben het erover gehad. Ik zei: je moet al de mensen die je ook gekend heb ben de gelegenheid geven afscheid van je te nemen. Wij hadden daar overigens geen omkijken naar. Dat regelde de begrafenisondernemer. We zijn alle drie heel tevreden over hoe die dag verlopen is." Angela: ,,Maar pas tijdens die uit vaart besefte ik hoeveel mensen hem kenden en dat hij zo'n pu bliek figuur was." Nonja: ,,Je zag het ook al aan die berichten in de media. Toen hij amper was overleden, ontplofte het meteen." Angela: ,,Tsja, ik kreeg bijvoor beeld meteen een pushmelding van de PZC op het schermpje van mijn telefoon. Dat was wel heel confronterend. Toen realiseerde ik me: dit is het begin van een storm die opsteekt." Nonja: ,,Het lastige daardoor was dat je je eigen moment niet zo goed kon bepalen. Het liefst blijf je op zo'n moment even in je eigen coconnetje en denk je: nog even tjes geduld. Maar die tijd kregen we niet. Het was al snel overal be kend. Mensen zetten het al meteen op Facebook en ik kreeg allemaal appjes." Lenie: ,,Het ging heel snel, ja. We konden de kennissen zelfs niet meer inlichten." Angela: ,,Het is wel zo dat de be grafenisondernemer in overleg met ons een persbericht naar bui ten heeft gebracht." Lenie: ,,Dat moest redelijk snel omdat het in Zoutelande al rond ging dat Lein overleden was. Ik dacht: 'Hoe kunnen ze dat nu al weten?' Maar we wonen op een best zichtbare locatie in het dorp en van mensen die een begrafenis auto hadden zien staan, kreeg ik al snel berichtjes. Tsja, zoiets houd je niet tegen." Humor Dat Lein Lievense ziek was, was lang niet aan hem te zien. Zijn ge zicht werd wat smaller, maar hij hield zijn mooie bos haar. Hij maakte er zelf ook weinig drama van en behield tot het einde zijn gevoel voor humor. ,,Hij moet wel heel veel hebben nagedacht, hoor, maar je hoorde hem daar nooit over", zegt Angela. ,,Hij hield zijn zorgen en zijn ang sten voor zich." Nonja: ,,Hij ontzag ons. Dat heeft hij altijd gedaan, we zijn heel beschermd opgevoed. Maar we zeiden wel eens tegen hem: 'Vertel maar, hoor. We zijn volwassen'. Maar het zat niet in zijn aard om dat te doen." Lenie weet nog hoe Lein erop stond dat z^' hem naar Vlissingen bracht voor de première van de do cumentaire Opgeven? Amme nooit nie van Omroep Zeeland. „Angela stelde voor dat zij hem ophaalde met de auto en de rolstoel er dan wel in tilde. Maar nee, dat moest ik doen. Hij wilde eigenlijk niet dat een ander dat zag. Alleen ik mocht zien hoe ziek hij was. Ik denk dat dat ook voor een groot deel gelukt is. Ik heb het idee dat de meesten niet hebben geweten hoe ziek hij écht was." Ze herinnert zich ook nog hoe Lein zijn ziekte zelfs nog enigszins verbloemde tijdens de Kustmara- thon van 2018. ,,Hij had toen al de mededeling gekregen dat hij nog maar drie maanden te gaan zou hebben", vertelt Lenie. ,,Hij heeft alles in het werk gesteld om dat eerste weekeinde van oktober in elk geval nog te halen. Hij is toen, omdat hij niet meer kon lopen, op de fiets van Nonja naar de finish gereden. Hij kon zijn been niet meer over zijn eigen stang slinge ren en dus pakte hij die oude da mesfiets. Hij zette het zadel wat la ger en fietste weg. Zo leek het erop dat hij nog redelijk fris was. Maar ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Bij de vijfde editie in 2007 kregen Lein en Lenie Lievense een ko ninklijke onderscheiding en een tegel voor op de boulevard van Zoutelande. foto ruben oreel Lein Lievense bij de start in 2018. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Provincie Zeeland waterbedrijf De winnaar werd altijd opgetild door Lein Lievense. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52