Ondine 'Ik wil geen asbak meer in bed', zei haar man In het nieuws Uit het nieuws Eerste soloalbum van Jan Minnaard 7800 euro voor zoektocht naar Diana DEZE WEEK IN Z Het is mijn verhaal over mensen die ik liefleb' 'We krijgen zo veel reacties binnen' 2 Jaap, knap dat je niet bent terug gevallen. Wij van de NN zijn er 24 uur per dag voor je 6 DEHELE WERELD ALS PLEK OM TE WONEN 9 AADS RAPPORT VERHUISDE MET HEM MEE 15 'OOK EEN ILLEGAAL IS EEN MENS, TOCH?' Vet een zachte klik valt de deur in het slot. Hij draait zich om. In het zaaltje zitten mannen en vrouwen in een kring. In het midden staat een bordje: 'Wie je hier ziet; wat je hier hoort; als je hier weggaat; vertel het niet voort', staat er op. Morgen begint Stoptober. Het zaaltje zit vol nieuwe ge zichten. Vastbesloten en nerveus tegelijk. Nu moet het ge beuren! Alsof stoppen met roken het moeilijkste is. Zonder de NN ben je zó weer aan de peuk, weten ze hier allemaal. Peter neemt het woord. „Welkom! Goed dat jullie er zijn om verhalen te delen en zo anderen te steunen. Maar let op: noem geen aantallen, noem geen merken. Dat kan voor an deren een trigger zijn. Ik heb nu een jaar niet gerookt. En toch denk ik soms nog: ééntje, ééntje maar...dat zal toch wel kunnen? Dat zal toch niet zo slecht zijn?" Hij glimlacht naar zijn buddy, een stoel ver derop. ,,Fijn dat ik altijd kan bellen als het even niet gaat, John. Dat wilde ik even zeg gen. Wie wil er nog iets de len?" Een vrouw met geblon deerd haar en een grauw, ge rimpeld gezicht is de eerste die opstaat. ,,Ik ben Lisa en ik ben een roker", zegt ze. Haar stem is laag en hees. „Sociaal roken kan ik niet. Als ik be gin ga ik dóór. Drie pakjes per dag." Ze kucht even. ,,Mijn man is al tien jaar ge leden gestopt. Nu heeft hij me voor de keus gesteld: stoppen of gaan. 'Ik wil geen asbak meer in bed', zei hij. Gisteren heb ik mijn laatste uitgemaakt!" Ze kijkt er ronduit ongelukkig bij. ,,Dat is nu achttien uur geleden." Een vrouw met felrood ge stifte lippen neemt het over. ,,Ik ben Paula en ik ben een roker. Deze week ga ik de volgende stap in het NN stappenplan zetten. Ik ga mijn dochter eerlijk vertel len dat ik gewoon doorpafte als ik bij mij thuis op haar baby paste. Dat spijt me." Tom is er vandaag ook weer, na een afwezigheid van twee jaar. Terugval ge had. Niemand die er lullig over doet: iedereen weet hoe groot de verleiding is. Het was weer flink mis. ,,Ik verstopte ze overal. In de stortbak. Onder de bank. In de tuin. Altijd een smoesje paraat om naar bui ten te gaan. Even naar de winkel, even de vuilniszak weg gooien, iets uit de auto halen.En als ik niet kon roken... een humeur... onuitstaanbaar." bij die eerste film al ging het mis. The Invisible Life of Euridice Gusmao, wat een film, maar ook: wat een gerook!" Jaap kijkt gekweld. ,,Maar ja, die speelde halverwege de vorige eeuw, toen wisten ze niet beter. Dus ik denk: iets uit deze tijd dan maar. Stupid Young Heart. Meisje wordt zwanger. Wat denk je? Stug doorroken! Zat ik wéér niet veilig! Het leek Mad Men wel!" Diepe zucht. ,,En toen dacht ik: nu iets luchtigs, iets Frans om de dag af te sluiten, want intussen kon ik al leen nog maar aan roken denken, dat snap je. Zit ik in die laatste film, La belle époque..." Hij buigt zijn hoofd. ,,Haalt die kerel een pakje Gauloises te voorschijn! Mijn eigen merk, vroeger! Zo'n pakje met." Peter onderbreekt hem. ,,Ho ho ho! Geen merken, geen aantallen!" Hij slaat een arm om Jaap. ,,Jaap, knap dat je niet bent teruggevallen. En vergeet nooit: je bent niet alleen. Wij van de NN zijn er voor je, 24 uur per dag, elke dag. Na een moeilijke periode is zanger Jan Minnaard uit Sint Laurens te rug van weggeweest. Op 1 oktober brengt hij zijn eerste album uit: alive@LangeNoordstraat25. Zoals de titel al doet vermoeden komt Middelburg veelvuldig in de num mers voor. Het is voor een select gezelschap live opgenomen samen met Broeder Dieleman in het oude postkantoor. Met de deur open om zo veel mogelijk achtergrondge luiden mee te krijgen. ,,Ik wilde dat de stad mee kon zingen", zegt hij. ,,Ik ging weg om mijn geluk buiten de provincie te zoeken, maar vond het niet. Mijn geluk is hier in Middelburg. De geluiden van de stad horen daarbij. Het is mijn verhaal over dingen die ik heb meegemaakt en personen die ik liefheb. Dit album is een afslui ting van de moeilijke jaren en het begin van iets moois." Nadat hij in 2010 de Zeeuwse be loften won, lag er een mooie toe komst in de muziek voor hem in het verschiet. Mede door een de pressie hoorden we 5 jaar niks meer van hem. Op het Woodstock Tribute Festival in Middelburg van afgelopen augustus trad hij weer op. Daar liet hij al een aantal num mers van zijn album horen. Met succes. ,,De nummers werden goed ontvangen", zegt hij. ,,Som- mige stukjes werden zelfs meege zongen, terwijl de toeschouwers het nummer nog niet eerder had den gehoord. Dat was speciaal." Vanaf 1 oktober is het album te be luisteren op Spotify en Itunes. De inzamelingsactie voor de zoek tocht naar Diana Schmitz heeft al ruim 7800 euro opgeleverd. Nadat haar familie vorige week in de PZC uitlegde dat hun dochter al sinds 13 januari vermist is, ging het hard met het aantal donaties. Haar ouders Mariola (l) en Edward Schmitz uit Goes hebben geld no dig om te kunnen zoeken onder de Zeelandbrug, waar Diana vermoe delijk ligt. Het artikel werd online bijna 85.000 keer bekeken. Vader Edward vindt de aandacht over weldigend. ,,We krijgen zo veel re acties binnen", zegt hij. ,,Ook van mensen die ons helemaal niet kennen. Het is mooi om te zien dat zo veel mensen met ons mee leven. We kijken alle reacties door. Het geeft echt heel veel steun in deze moeilijke tijd." Hoeveel geld daadwerkelijk no dig is om de zoekactie te kunnen starten, vindt Schmitz moeilijk te zeggen. ,,Onder de Zeelandbrug is gewoon een verschrikkelijk moei lijke plek om te zoeken.", zegt hij. ,,De hoogte van het bedrag hangt ook af van hoe lang de zoektocht zal duren. We zijn er in ieder geval nog lang niet. Voor dit soort opera ties is apparatuur nodig waarvan ik het bedrag bijna niet durf uit te spreken. Een bedrijf wil misschien een boot ter beschikking stellen. Dat zou al heel erg helpen." Doneren? https://www.doneerac- tie.nl/vermist-help-ons-om-diana- terug-te-vinden/-38209. Jaap opent zijn mond. ,,Ik was op Film by the Sea. Direct ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 GO Zilveren Shirin. 14 Saskia Noort kapittelt de boze witte man 18 De kiezer is de polarisatie beu 19 Voor je dood gaat, verhuizen naar je droomhuis 20 Meisjes kwamen via de Flair in netwerk Epstein 22 Speuren naar vervuiling vanuit de ruimte 23 Mannen gewelddadiger bij hun zelfmoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50