Afschuw over illegale arbeid in ziekenhuis NIEUWS 3 Dieptepunt in lerarentekort reden voor nieuwe staking op 6 november De illegale arbeiders werkten maandenlang zonder beschermen de kleding of mondkapjes in kruip ruimtes met jarenlang opgehoopt stof. Dat is tegen de veiligheidsre gels van het ziekenhuis. Ook waren ze onverzekerd voor ongevallen. Het ziekenhuis UMC, waaronder het AMC valt, zegt geen weet te hebben gehad van de misstanden en noemt de situatie 'verschrikke lijk voor alle betrokkenen'. ,,Je werkt in een ziekenhuis, we willen niet dat je in een ziekenhuis wordt opgenomen'', zegt een woordvoer der. ,,Het schoonmaakbedrijf, TS Almere, heeft ons actief misleid door met niet aangemelde me dewerkers te werken en dat is he laas gelukt.'' Het UMC heeft de sa menwerking met TS Almere opge zegd. De illegale en ongezonde arbeid is onthuld door de 58-jarige van oorsprong Marokkaanse Saïd, die deze krant vertelde hoe hij eind 2018 en begin 2019 maandenlang met andere illegale arbeiders in het AMC werkte. Ze kwamen besloten ruimtes binnen met de toegangspas van hun baas en mochten met nie mand in het ziekenhuis praten. TS Almere zegt bij monde van een ad vocaat zich niet te herkennen in de geuite beschuldigingen. Door de krapte op de arbeids markt nemen oneerlijke praktijken zoals uitbuiting en werken onder schijnconstructies toe, zegt de In spectie SZW, die het afgelopen jaar 1817 klachten over illegale arbeid ontving. Hoewel niemand exact kan zeggen hoeveel illegale arbei ders Nederland telt, wordt hun aan tal geschat op enkele tienduizen den. Die werken bijvoorbeeld in de bouw, tuinbouw of horeca. Met name in de schoonmaak branche is sprake van structurele misstanden op het gebied van eer lijke en veilige arbeidsomstandig heden, stelt de Inspectie SZW. On derbetaling, illegale arbeid, belas tingfraude, schijnconstructies en overschrijding van arbeidstijden komen allemaal voor. Uitbuiting is Schoonmaakbedrijf TS Almere heeft ons actief misleid makkelijk omdat er sprake is van laaggeschoolde arbeid en werkne mers de Nederlandse taal vaak maar beperkt beheersen. Om misstanden in de schoon maakbranche tegen te gaan, ver richt de Inspectie SZW onderzoe ken en worden acties gehouden, bijvoorbeeld in de hotelschoon- maak- en glazenwassersbranche. Bij overtredingen kan de Inspectie SZW hoge boetes opleggen. In sommige gevallen volgt strafrech telijke vervolging. De Inspectie SZW was niet op de hoogte van de illegale arbeid in het AMC en kan daarom niet zeggen of er regels zijn overtreden. Het onderwijs is het zat. Nu voor het eerst een basisschool moet sluiten door het lerarentekort, gaan leraren op 6 november staken. De schrik is groot, de nood is hoog. Met een papiertje in de hand ko men ouders van de Amsterdamse 16e Montessorischool het plein op gelopen. Het is een lijst met andere basisscholen in de buurt. Want deze ouders kregen een avond eer der te horen dat de school van hun kinderen dichtgaat, ze moeten alle maal op zoek naar een nieuw plekje, in een andere school. Dat nieuws is ingeslagen als een bom. ,,Het gaat over je kinderen en over hun toekomst. Ik vind het zeer hef tig'', zegt Loraine, die een dochter in groep 3 heeft. Want wat er ook over hun school wordt gezegd, deze ouders kozen er bewust voor hun kinderen hier heen te sturen. Ze roemen de nabij heid, de kleinere klassen en bo venal de sfeer. ,,Mijn zoontje is hier pas vier weken geleden begonnen, maar hij loopt elke ochtend te zin gen dat hij weer naar school mag. We hebben hem het nieuws nog niet verteld'', zegt moeder Esther Petit. De 16e Montessorischool is het eerste slachtoffer van het lerarente kort. De school krijgt het niet voor elkaar voldoende leerkrachten te vinden en sluit aan het einde van dit jaar de deuren. Alle 111 leerlin gen moeten op zoek naar een nieuwe basisschool. Zwak Volgens minister Arie Slob voor Ba sis- en Voortgezet Onderwijs zijn de problemen op de school echter groter dan het lerarentekort. ,,De conclusie dat dit een-op-een ver bonden zou zijn aan het lerarente kort, is iets te snel getrokken.'' De Onderwijsinspectie constateerde al meerdere malen dat de school een zwakke kwaliteit had. Leerlingen behaalden niet de juiste resultaten en leraren hadden onvoldoende oog voor wat de kinderen nodig hebben. Met 111 leerlingen zit de school bovendien ver onder de op heffingsnorm van 195. De school zelf zag nog wel toekomst, omdat het ook jaren wél goed ging. Toch rijst de vraag welke basis scholen volgen. De Onderwijsin spectie constateerde eerder al dat juist scholen met veel leerlingen Ik schrik van het tempo waarin het lerarentekort zichtbaar wordt met een niet-westerse migratieach tergrond het hardst worden getrof fen door het lerarentekort. Die scholen hebben vaker een slechte reputatie en leerkrachten vinden het zwaarder om met deze leerlin gen - die veelal extra hulp vragen - te werken. Nu ze banen te over heb ben om uit te kiezen, vertrekken le raren liever naar een school met een betere reputatie. Wat gebeurt er dan met de leer lingen die het al lastiger hebben? ,,Straks krijgen kinderen die al een zwakke positie hebben, geen les. Of komen ze in enorme klassen. Want ook als basisscholen dicht moeten, blijven er te weinig leraren voor het aantal kinderen in Nederland'', stelt Lobke Vlaming, directeur van in formatiepunt Ouders Onderwijs. Bovendien zou dat de druk vergro ten op de basisscholen die deze leerlingen moeten opvangen. Schok De schok over de sluiting van de school is daarom groot. Na de in voering van een vierdaagse school week, het naar huis sturen van klas sen en het sluiten van groepen is dit écht een ander hoofdstuk. ,,Het komt natuurlijk niet uit de lucht vallen, maar ik schrik van het tempo waarin het lerarentekort zichtbaar wordt'', reageert de Haagse schoolbestuurder Wiely Hendricks. Dieptriest, vindt Paul de Brouwer, voorman van leraren- groep PO in Actie. ,,Deze school heeft niet meer de kans om zich uit de nesten te werken. Vaak verbetert zo'n school zich nog. Nu wordt het bestaansrecht ontnomen omdat er geen leraren zijn.'' De schoolbestuurders en onder wijsbonden eisten voor de zomer een noodpakket van 423,5 miljoen euro extra voor primair en voortge zet onderwijs. Daarmee willen ze de salarissen op basis- en middel bare scholen gelijktrekken én de werkdruk verlagen. Maar: ,,Tot nu toe is daar geen wenselijke reactie op gekomen'', constateert Petra van Haren, voorzitter van de Algemene Vereniging Schoolleiders (AVS). De basis- en middelbare scholen staken daarom op woensdag 6 no vember. De stakingsbereidheid on der leraren is nog steeds groot. Uit een peiling van de Algemene On derwijsbond onder zo'n zevendui zend leden blijkt dat ruim 90 pro cent het werk wil neerleggen. De enige die daar een stokje voor kan steken, is premier Mark Rutte. Hij zegde twee dagen na Prinsjes dag toe te zoeken naar eenmalig extra geld. De schoolbesturen en onderwijsbonden hebben Rutte uitgenodigd voor een gesprek. Zij ontmoeten elkaar op 16 oktober. zaterdag 28 september 2019 In kruipruimtes van het Amster damse ziekenhuis AMC hebben illegale arbeiders onder onge zonde omstandigheden ge werkt. Door de krapte op de ar beidsmarkt neemt uitbuiting toe, zegt arbeidsinspectie SZW. Koen Voskuil Amsterdam -Woordvoerder ziekenhuis Bijlage Z De 16e Montessorischool in Amsterdam moet de deuren sluiten. foto jeanpierre jans 15 maart 2019: leraren betogen in Den Haag. foto hh laurens van putten Maat is vol door schoolsluiting Ellen van Gaalen Amsterdam -Wiely Hendricks, bestuurder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3