ACHTER DE SCHERMEN 9 Ze verdwijnen langzaam uit het straatbeeld. Niet door gebrek aan werk. Dat is er volop. „Vind maar eens gemotiveerde vakmensen", zegt Vincent de Jong, schoenmaker in Goes. Een plastic tas vol schoe nen staat klaar voor repa ratie. Afkomstig van een schoenwinkel uit de buurt. Of ze over twee da gen klaar kunnen zijn. Over vol doende werk hoor je Vincent de Jong van schoen- en sleutelmakerij 't Hoekje in Goes niet klagen. Con tinue heeft hij aanloop van klanten die reparaties aanbieden, of schoe nen op 'recept' van een podoloog willen aanpassen. Veel voorkomende reparaties, zo als een nieuwe hak, herstelt De Jong in een uur. Dat is bijna lopende band werk. Echt voldoening haalt hij uit het meer specialistische werk, zoals het plaatsen van nieuwe leren zolen. ,,Dat zijn de mooiste klussen", zegt De Jong, terwijl hij een paar glanzende herenschoenen op de toonbank zet. ,,Helemaal doorgenaaid. Klaar voor een tweede leven." Bijna alle schoenen kan De Jong repareren. „Technisch gezien kan er heel veel. De vraag is eerder of het economisch haalbaar is. Aan een paar schoenen van twintig euro kan ik bijna niet beginnen. Dan zijn de reparatiekosten hoger dan een paar nieuwe. Ook plaats ik niet onder ie dere schoen een hakje, enkel omdat een klant dat mooier vindt. Een schoen is gemaakt met een bepaald doel. Die ga ik niet zomaar verbou wen." De Jong heeft het vak in de prak tijk geleerd. Een jaar of negen gele den is hij bij Martien Veekens in de leer gegaan. Hij volgde de vakoplei ding in Utrecht en runt de zaak nu volledig zelfstandig. ,,Martien kan ik altijd bellen voor tips. Hij heeft de zaak groot gemaakt en springt heel af en toe nog bij als het echt nodig is." Niet alleen voor reparaties aan schoenen kloppen klant bij De Jong aan. Ook voor het laten bijmaken van sleutels, een naambordje, of het plaatsen van een nieuwe rits in een leren jas zijn ze bij 't Hoekje aan het juiste adres. En dat alles in een piep- klein pandje van nog geen 25 vier kante meter. Als De Jong terugkijkt op de afge lopen jaren, ziet hij geen verband tussen de hoeveelheid werk en de economische situatie. ,,Wat ik wel zie is dat mensen steeds milieube wuster worden. Een paar goede schoenen niet zomaar weggooien. Gelukkig maar, want in veel gevallen loont reparatie." Ondertussen snijdt hij een hak uit een witte damesschoen. „Schuin af gesleten. Dat zie je regelmatig", mompelt hij. Vervolgens knipt De Jong een stuk rubber op maat. Lijmt het onder de schoen en knipt het bij. Even onder de pers en tot slot nog bijschuren op de machine. De repa- ratie is nauwelijks zichtbaar. Weer een paar schoenen gered. Aan werk geen gebrek. Wel aan ge schikt personeel. ,,Tegenwoordig wil iedereen geld verdienen in de ICT, terwijl het tekort aan vakmensen groter en groter wordt. Zeker in dit vak. Op de Bevelanden en Walche ren is nog hooguit een handjevol schoenmakers actief. Het merendeel stopt en heeft geen opvolging." De Jong ziet het ook terug in de vakopleiding. ,,Jaarlijks levert dat hooguit 15 tot 20 leerlingen op. Voor heel Nederland. Veel te weinig. Daarom ben ik maar begonnen om zelf personeel op te leiden. Dat doe ik alleen als ze de juiste motivatie hebben. Er echt voor willen gaan." zaterdag 28 september 2019 'Tekort aan vaklui wordt groter' Timo van de Kasteele Schoenmaker Vincent de Jong: ,,Het plaatsen van nieuwe leren zolen. Dat zijn de mooiste klussen." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37