g-s Blaas foutje van Wiebes niet op Minder boetes voor opvoeren brommers -3 1 Verdachte in zaak healing vrijgelaten Spinnetje 3 2 Maandag, precies 150 jaar nadat het eerste frietje in Nederland werd verorberd, verschijnt de eerste editie van de Nationale Smulgids. FRITUURZAKEN 150 JAAR 'i Commentaar Iinister Eric Wiebes van Economische Zaken zegt soms heel domme dingen. Dat bleek eerder toen hij sprak over een 'bevinkje' in Groningen. Veel mensen waren terecht woedend. Deze week nam de minister het openlijk niet zo nauw met de verkeersveiligheid door te bevestigen dat hij geen autogordel gebruikt. Kan een bewindsman zich dit soort vervelende fouten veroorloven? Het is prettig als het landsbestuur het goede voorbeeld geeft. Gewoon door zich aan simpele gedragsregels te houden en door de wetten te eerbiedigen. In de auto geldt: een gordel om, ook achterin. Moet de minister dan foutloos zijn? Nee. Ie dereen kan eens een keer vergeten zijn gordel om te doen. Premier Rutte geeft toe dat hij er ook beter op moet letten. Prima. Maar parmantig voor de camera de regels negeren, zoals Wiebes deed, is dom. Dan wordt het een vorm van uitlok king. Dan zijn er altijd mensen die denken 'als hij het doet, dan mag ik het ook'. Wiebes krijgt een storm van verontwaardiging over zich heen. Dat is overdreven. Natuurlijk kan minister Cora van Nieu- wenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat niet anders dan haar collega heel streng de les lezen. Dat is haar rol. Maar ver der moeten we niet al te moeilijk doen. Wiebes heeft kennelijk zo af en toe wat correcties nodig. Hij heeft beloofd zijn leven te beteren. Daarmee is de kous af. Eric Wiebes is ook maar een mens. Door parmantig de regels voor het dragen van autogordels te negeren, doet de minister aan uitlokking Dat blijkt uit een analyse van Local- Focus op basis van cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB). Landelijk werden afgelopen jaar 8566 bonnen uitgeschreven, waarvan meer dan de helft in de provincies Noord- en Zuid-Hol land. De 67 overtredingen in Zeeland werden voor het grootste deel gere gistreerd in de gemeenten Middel burg (28) en Vlissingen (22). In Goes (5), Schouwen-Duiveland (5) en ALMANAK In de gootsteen van dat huis in Kloetinge zat een JOEKEL van een spin. De vrouw des huizes, helaas behept met een serieuze arachnofobie, moest er bijkans van kokhalzen. Het beest was écht groot, met harige poten, zo lang dat de spin groter dan het afvoerputje was. Doorspoelen was zodoende geen optie en haar Terneuzen (4) zijn dat er aanzienlijk minder. In de gemeenten Hulst, Noord-Beveland, Reimerswaal, Sluis en Veere werd geen enkele boete uitgeschreven. Op Noord-Be veland is dat zelfs al zeker zeven jaar op rij niet gebeurd. De boetes leverden landelijk vorig jaar een kleine miljoen euro op. Landelijk werden afgelopen jaar 8566bonnen uitgeschreven Zeeland bracht daarvan 8000 euro in het laatje. De hoogte van de boete is afhankelijk van hoe hard de brommer of scooter kan, maar be droeg vorig jaar minimaal 65 euro. Tip? redactie@pzc.nl man werd erbij geroepen. Die wilde het beest met een zak doekje pakken om hem buiten weer vrij te laten, maar dat mocht niet van haar. ,,Want dan loopt-ie zo weer naar binnen." Opzuigen met de stofzuiger dan? ,,Nee, want daar kruipt-ie uit!" Ze had een beter idee: ,,Zet het huis maar in de fik!" Lekkage bij chemiebedrijf Jerrycans met mogelijk drugsafval gevonden BRUINISSE Grevelingenbrug week dicht Frietjes eten. In veel gezinnen is het een wekelijkse traditie, hetzij zelf gebakken (steeds vaker zonder vet, in een Air- fryer) of van de favoriete fri tuur. Het is net twaalf uur ge weest als Piet Dekker een frietje bestelt bij Frietboetiek BT'je Anders in Middelburg. ,,Ik ben hier speciaal voor de friet. De Zeeuwse aardappel is de beste frietaardappel. Ik heb in mijn jonge jaren in Utrecht gewoond. Daar werd ik vaak uitgemaakt voor Zeeuwse aardappel. Vond ik echt een erenaam!" Daar gaat het eerste frietje. Goedkeurend: ,,Hmm. Krokant." Tafelgenote Anke Kroot lovend: ,,De invloed van de zee, die proefje in deze aardappels. Dit zijn de echte." „Fantastisch", oordeelt Mid delburger Tom Sauer. Het interieur doet eerder aan een restaurant denken dan aan een frituur. Veel hout, maar liefst twee vuurtjes om bij te zitten, een schapen vachtje over de bank, gezellige hoekjes. ,,Het is gewoon een patatzaak hoor. Maar dan wel een met sfeer", zegt eigena resse Marian Smit lachend. Naast friet staan op het menu ook zelfgemaakt (Zeeuws) stoofvlees, Indonesische loempia's, saté, soepen en sa lades. Centraal staat toch de friet. ,,Elke dag filteren we de olie. Honderd procent plant aardig, en de frituur- en snac kolie strikt gescheiden." Het geheim Is dat dan het geheim? Smit: ,,Je moet er voortdurend met je aandacht bij blijven. Wij snijden de aardappels, bakken ze voor op 160 graden en bak ken ze daarna af. Veel mensen maken de fout dat ze de friet niet eerst helemaal laten af koelen. Pas daarna kun je af bakken. En daarbij moet je voortdurend tussendoor kij ken hoe de friet reageert op de olie, want dat kan per dag an ders zijn. De aardappel wordt ook elke dag ouder, moet je denken. Als je ervaring hebt, dan zie, ruik, hoor en voel je het. De friet moet van buiten een klein jasje hebben en van binnen nog smeuiïg zijn. Daar- Van de drie verdachten die waren aangehouden na een healingcere- monie met dodelijk afloop in IJ- zendijke is er één vrijgelaten. De man blijft nog wel verdacht. Van de twee andere twee verdachten, de organisatoren van de healing- sessie, is het voorarrest verlengd. De rechter-commissaris be paalde gisteren dat de arrestatie van de drie mannen volgens de re gels is gegaan, maar dat de aange houden bezoeker van de healings- sessie niet langer mag worden vastgehouden. De organisatoren blijven in beperking en mogen daarom alleen contact hebben met hun advocaat. Bijwerkingen De drie mannen worden verdacht van betrokkenheid bij de dood van een man, die woensdag had deel genomen aan een healingceremo- nie op de IJzendijkse Iboga Farm. Daar waren planten gebruikt die bepaalde bijwerkingen kunnen veroorzaken. De man werd eerst naar het ziekenhuis gebracht in Oostburg en daarna naar Gent, waar hij overleed. Justitie doet onderzoek naar de exacte doodsoorzaak. zaterdag 28 september 2019 Er zijn vorig jaar nauwelijks Zeeuwen beboet voor het op voeren van hun brommer of scooter. De politie schreef slechts 67 bekeuringen uit. In 2017 waren dat er 194 en in 2016 nog 166. Rolf Bosboom Vlissingen TERNEUZEN Bij het chemiebedrijf ICL- IP (voorheen Broomche- mie) aan de zuidkant van Terneuzen heeft zich gis teren om 11.15 uur een lekkage voorgedaan. Nie mand raakte gewond. Het incident was binnen ruim drie uur volledig onder controle. De lekkage deed zich voor in een reactorvat waarin octyl bromide, een broomverbinding, wordt geproduceerd. Door het incident ontstond een damp in het gebouw waarin het reactorvat staat. Met water slaagde de brandweer van ICL-IP erin de damp neer te slaan. RILLAND Meerdere jerrycans met mogelijk een chemische inhoud zijn gisterochtend door de politie gevonden bij Rilland. De vaten zijn aangetroffen aan de Oostelijke Schelderijn- weg. De brandweer heeft me tingen verricht om te kij ken of er sprake was van gevaarlijke stoffen. De uitkomst daarvan was gisteren nog niet bekend. De politie deed onder zoek naar de herkomst van de vaten. Een gespe cialiseerd bedrijf heeft de jerrycans afgevoerd. De Grevelingenbrug tus sen Bruinisse en de Krammer is vanwege onderhoud gesloten van woensdag 2 oktober 18.00 uur tot woensdag 9 oktober 18.00 uur. Rijkswaterstaat ver vangt in die week de draaipunten van de hoofddraagconstructie. Weggebruikers kunnen tijdens de werkzaamhe den gebruikmaken van de bypass die over de sluis loopt. Zo blijft de weg begaanbaar. Voor de scheepvaart is de Grevelingensluis een week gestremd. De werkzaamheden gaan dag en nacht door. Smulgids Ondine van der Vleuten Middelburg Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30