Sj +2,7% O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN DEERLIJKE BROMMER 14 NUON MISSTANDEN Een halfjaar na de onthullingen gaat energiebedrijf Nuon uitgebreid in op publicaties over malafide verkooppraktijken. Directeur klanten Cindy Kroon zegt dat ze zich schaamt voor de uitwassen. Ondanks alle ellende die de stikstofproblematiek in Nederland veroorzaakt, zit er ook een mooi leermoment in besloten: het drukt ons namelijk met de neus in eigen vuil. Het maakt de grenzen van onze 'oude' manier van produceren zichtbaar. Het is uitstoot die niet pas in de toekomst kwaad doet of elders ter wereld, maar gewoon hier en nu. Het doet me denken aan de 'eerlijke brommer'-sticker van 2012, die ik elke ochtend bij het stoplicht op weg naar de basissschool tegenkom (zie plaatje). Reactief stikstof slaat deels lokaal neer en veroorzaakt daar di recte schade. Meer precies betekent het dat daar waar we geld verdienen - door snel te rijden, te bouwen of koeien te houden - daar verliezen we ook welzijn, doordat kwetsbare natuur en biodiversiteit verloren gaan. Nu deed onze eigen overheid daar nogal luchtig over, maar de Europese overheid niet. En dus moeten we als de wiedeweerga aan de slag om stikstof terug te dringen. De grote vraag is nu: welke econo mische belangen gaan we opofferen om de kosten voor de natuur te be perken? Het is eigenlijk het wereld wijde milieuvraagstuk in onze eigen achtertuin. een aanbeveling doen en kwam met een beschuldiging en stevige aanbevelingen. 'Jullie (politici) heb ben jezelf met foefjes rijk gerekend en wisten dat dit probleem in onze eigen achtertuin zou neerslaan. Nu zal de pijn moeten worden geno men, door langzamer rijden, boe renbedrijven uitkopen en uitstoot- neutraal bouwen.' Zoals verwacht komen de protes ten op gang. Boeren gaan volgende week de straat op en woningbouw- experts schrijven teleurgesteld opi niestukken. Kijkend naar de poli tieke reacties tot nu toe is mijn Mijn verwachting is dat vooral boeren en automobilisten de klos zullen zijn verwachting dat vooral de automo bilisten en de boeren de klos zullen zijn. Zelfs het boeren goedgezinde CDA reageerde bij monde van Jacco Geurts dat de woningbouw priori teit heeft. de woningbouw is enorm: (nage noeg) klimaatneutraal bouwen is het doel, maar gaat te langzaam om de schaarste aan woningen en de onbetaalbaarheid tegen te gaan. En sinds de brexit weten politici: als wonen onbetaalbaar wordt, bete kent dat politieke zelfmoord. De huishoudens die in het VK de beruchte 'bedroom tax' betaalden en daardoor hun woonlasten enorm zagen stijgen, dat waren belangrijke drijvers voor de brexit-stem. het goede nieuws dat klimaat- schade door economisch gedrag in toenemende mate gaat lijken op de eerlijke brommer. Arcelor Mittal ABN Amro Randstad Philips e afspraak laat lang op zich wachten, nadat deze krant begin dit jaar publiceert over malafide verkoop praktijken van Nuon-verkopers. Aan de deur lijkt voor vertegenwoordigers alles geoor loofd: maandverbruik wordt gunsti ger voorgesteld, offertes blijken plots contracten, babbeltrucs worden in gezet om binnen te komen bij kwets bare ouderen - alles om een klant binnen te halen. Na de eerste biecht van een verko per, naar eigen zeggen 'een oplichter in dienst van Nuon', gaan de luiken op het hoofdkantoor vrijwel volledig dicht. Nu, ruim een halfjaar later, wil directeur klanten Cindy Kroon van Nuon-Vattenfall wel op de onthul lingen ingaan. ,,Die komen meteen mijn hart bin nen. Dan denk ik: wat erg. Maar ook: dit is mj verantwoordelijkheid. Ge lukkig heb ik in die zin mijn mense lijkheid bewaard. We hebben intern meteen de vraag uitgezet: herkennen we dit? Kennen we deze voorbeel den? Je kunt als bedrijf van mening zijn dat je het naar eer en geweten hebt gedaan, maar als de klant niet tevreden is, zijn wij niet klaar.'' ,,Andere verkopers herkennen zich niet in het beeld. De publicaties heb ben een schokeffect op onze mensen gehad. De verslagenheid duurt tot op de dag van vandaag. Zij worden alle maal over een kam geschoren.'' Toch: het is niet bij één verkoper gebleven. Meerdere collega's hebben in de krant verteld over de verkoop- praktijken bij Nuon, dat als een van de weinige energiebedrijven groten deels eigen deur-aan-deurverkopers inzet - Nuon Sales Force is een van de grootste partijen in Nederland. Ook na de publicaties kwamen nog meldingen binnen. Grote boos doener: het bonussysteem. Het minimumaantal sales om bij Nuon te blijven is met hard werken prima te halen. Maar de top bereiken, bonus sen verdienen, echt scoren, daarvoor moet alles uit de kast, lijkt het. Kroon benadrukt: intern heeft niet één verkoper zich gemeld die het gerommel aan de deur herkent. ,,We zijn al heel lang actief in de deur-tot- deurverkoop, waren een van de eer sten in Nederland. We houden het in eigen hand, met een eigen salesforce, juist omdat deur-tot-deurverkoop Het was een schok voor onze mensen. De verslagenheid duurt tot op de dag van vandaag een kwetsbare methode is, waar ver der niemand bij is. We hebben uitge breide kwaliteitscontroles, bellen elke sale na. Er is bedenktijd, we heb ben de coulanceregel.'' Deze krant kreeg inzage in ruim vierhonderd klachten die bij Nuon zijn gemeld. Daarnaast komen tot op de dag van vandaag meldingen bij de krant binnen. Vaak trekken (hoog)bejaarden of hun familieleden aan de bel. Zij kla gen onder meer over verkopers die smoezen gebruiken om binnen te komen, bijvoorbeeld door te zeggen dat ze van een andere maatschappij zijn, een netbeheerder. Ze spreken over een energiefusie, doen alsof ze van de 'tariefcontrole' zijn, of nog brutaler: beweren van de politie te zijn. Er wordt verkocht aan demente- @sandraphlippen Stikstof drukt ons met neus in eigen vui De VVD'er Remkes mocht hiertoe Het dilemma van politici rondom Ondanks dit duivelse dilemma, is m Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O Volgens persbu reau Bloomberg wil het staalcon cern een deel van zijn activitei ten in Canada, Brazilië en Libe ria afstoten. <15% Weer winst voor de grootbank. Donderdag kelderde het aandeel nog 12 procent. zaterdag 28 september 2019 GO De uitzender Randstad noteerde ex dividend. Het zorgtechno- logiebedrijf stond onder aan de AEX. o 'Colportage gaat vaak wel goed' Niels Klaassen Carla van der Wal Amsterdam Hoe kijken jullie naar de onthul lingen? Ook verkopers schetsten een git zwart beeld. -Cindy Kroon, directeur klanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14