Ruim baan ruiters en wandelaars 'Maak bouwen bij dorpsbosje mogelijk' 7 MANTELZORGHULP SAAR AAN HUIS Als voor jezelf of voor naasten zorgen (even) te zwaar wordt, maar een verpleeghuis geen optie is, zijn er veel instanties die thuis een helpende hand bieden. Saar aan Huis is er zo een. De organisatie Saar aan Huis, nu ook in Zeeuws-Vlaanderen, zendt gemotiveerde 'Saartjes en Bram men' naar ouderen en gezinnen voor licht huishoudelijk werk tot samen naar de bioscoop. Het is al jaren een gegeven; de ouderenzorg wordt steeds verder uitgekleed. De thuiszorg is er niet meer om even een wasje te draaien, samen een gezelschaps spelletje te doen of mensen naar een doktersafspraak te brengen. Hierdoor schieten private zorgin stanties als paddenstoelen uit de grond. Perfecte match Saar aan Huis is in 2013 gestart in Heemstede en zit inmiddels door heel Nederland. De naam komt van uit de tv-serie Swiebertje. Saartje was de toegewijde huis houdster, geliefd bij iedereen en zorgde voor rust, regelmaat en reinheid. ,,En dat is precies waar Saar aan Huis voor staat", zegt He- leen Vogelaar (55), coördinator van de regio Zeeland. Sinds juli is ze ook in Zeeuws-Vlaanderen actief waar ze inmiddels 25 'Saartjes' te boek heeft staan. Heleen: ,,Waar het bij ons om draait, is het vinden van de perfecte match tussen de cliënt en de Saar. Er moet een klik zijn, dan is het contact voor allebei waardevol." Heleen koppelt Zeeuwse hulp vragers aan Saartjes en andersom. ,,Vaak zijn het mantelzorgers die bij ons aankloppen. Kinderen die voor hun ouders zorgen maar door omstandigheden vastlopen of ver vanging zoeken, voor langere tijd of juist om zelf even bij te komen. Het is heus niet altijd nodig naar een verpleeghuis te gaan, er zijn echt andere opties om zo lang mo gelijk prettig thuis te blijven wo nen." Saar aan Huis levert geen medi sche zorg, maar de Saars doen wel licht huishoudelijk werk, bood- Het werk geeft de Saar voldoening, voor de cliënt is het fijn en het geeft de familie vertrouwen schappen of koken gezellig samen met hun cliënt, ze helpen bij per soonlijke verzorging, gaan mee op doktersbezoek, ondernemen sa men ontspannende activiteiten (wandelen, naar de bioscoop) of zijn er om de eenzaamheid te doorbreken. Zowel overdag als 's nachts. Heleen: ,,De cliënten ge ven aan wat ze willen of nodig hebben, wij zoeken daar de ge schikte Saar bij." Een lichtje zijn De ideale Saar is iemand die naast haar huidige baan of na haar pen sioen een lichtje wil zijn in het le ven van een ander. Wat ouder zijn is juist een voordeel. Ze mogen maximaal drie dagen per week aan de slag als Saar. Heleen: ,,Saars worden betaald, maar het is geen échte standaard baan, want ik kan de Saars nooit werk of uren garan deren. Iedere cliënt wordt gekop peld aan een vaste Saar." De Saars kunnen aangeven op welke dagen of hoeveel uren ze willen en kun nen werken en wat ze wel en niet willen doen. Niet koken, maar wel wandelen, bijvoorbeeld. Vervol gens koppelt Heleen beide aan el kaar. ,,Het werk geeft de Saar vol doening, voor de cliënt is het fijn en het geeft de familie vertrouwen dat vader of moeder in goede han den is." Heleen zoekt nog voor heel Zeeland cliënten, Saartjes en ook Brammen. ,,Om samen een potje te biljarten bijvoorbeeld." Voor meer info: saaraanhuis.nl Vanaf januari kon er gereageerd worden op het rapport Kansen voor recreatienatuur in West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat lieten natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje en Recron, brancheorganisatie voor de recreatiesector, maken door Okra Landschapsarchitecten. Het rapport moet een handleiding worden voor natuurgebieden in Sluis. Het uitgangspunt is de kust- strook aantrekkelijker maken. Be staande natuurgebieden kunnen beter toegankelijk worden ge maakt en wandelroutes op elkaar aangesloten. Op verzoek van Re creatie Ruiters Zeeuws-Vlaande- Richtlijn leidt tot gekibbel in raad overoude en nieuwe natuur ren worden ruiterroutes ook mee genomen. Het college erkent dat er in het bestaande rapport te weinig aandacht is voor ruiters en men ners. Ook wordt er naar nieuwe natuur gekeken, waar de Sluise coalitie partijen niet achter staan. Coalitie partijen CDA, VVD, Nieuw Ge meentebelang en Onafhankelijk West wilden op de valreep nog acht punten toevoegen. Zo moet de nadruk liggen op bestaande ge bieden en niet op nieuwe natuur. Verder vinden zij ondergrondse duinparkeergarages 'ongewenst.' Oppositiepartijen PvdA, SP, D&T en GroenLinks vonden die toevoe gingen overdreven en voorbarig, omdat het plan een richtlijn is. Zij stemden met een minderheid daarom tegen het plan met de acht aanvullingen. Ploegaert bena drukte dat het een handleiding is en geen bestemmingsplan. ,,Initia- tieven worden nog voorgelegd aan de raad en die kan daar dan nog op reageren." HOOFDPLAAT Er zijn in Hoofd plaat nog te weinig mogelijkheden voor woningbouw, vinden de Sluise coalitiepartijen. Maar als het dorpsbosje naast het voetbalveld het predicaat 'park' kan krijgen, mag er binnen honderd meter van het bosje wél worden gebouwd. Het dorpsbosje heeft de bestem ming natuur waardoor bouwen in de buurt nu niet mag. De mogelijk heden om te bouwen in Hoofdplaat zijn beperkt, constateren coalitie partijen VVD, Nieuw Gemeente belang, Onafhankelijk West en CDA. Ze stelden tijdens de raads vergadering donderdag voor om te onderzoeken of de bestemming van het bosje kan worden veran- derd. De directe aanleiding is een bouwverzoek dat er al ligt. Tweede hobbel Dat laatste schoot in het verkeerde keelgat bij oppositiepartijen PvdA, SP, D&T en GroenLinks, die tegen het voorstel stemden. Waarom een individueel geval bespreken terwijl de partijen ook een voorstel voor alle dorpen kunnen maken, was de kritiek. Wethouder Peter Ploegaert wees op een tweede hobbel op de weg: de ruimte voor ruimte-regeling en bouwtitels komen nog om de hoek kijken. ,,Ook al wordt de bestem ming aangepast, dan zijn we er nog niet." zaterdag 28 september 2019 VL 'Voor elke cliënt een Saar of Bram' Sheila van Doorsselaer Terneuzen - Heleen Vogelaar, coördinator Sluis wil wandelen en fietsen in de West-Zeeuws-Vlaamse kust strook aantrekkelijker maken. Er moet daarnaast meer aan dacht komen voor ruiterroutes, besloot de Sluise gemeente raad donderdag. Sophie Stockman Oostburg Ada Neeteson (links) is de vaste Saar van meneer De Leux uit Sas van Gent. Rechts: coördinator Heleen Vogelaar. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142