'Het jongetje van 8 in mij is apetrots dat ik dit mag doen' RECENSIE Held van het heelal netische gaven van Matilda: daar droomde ik als jongetje van. Dat wilde ik ook, net als veel Harry Potter-fans iets van zijn magie willen hebben.'' Jeugdboek ,,Toen ik iets ouder werd, raakte ik volledig in de ban van de boeken van Jan Terlouw. Oorlogswinter, Pjotr, Oosterschelde wind kracht 10, Koning van Katoren. Vooral dat laatste boek: stoer, romantisch, dapper. En als 11-, 12-jarige, met al die gierende hormonen door mijn lijf, sprak die hoofd persoon Stach, die een vriendinnetje kreeg, enorm tot de verbeelding. Die mengeling van geschiedenis met romantiek en avontuur van Jan Terlouw vond ik heel in drukwekkend. Van mijn ouders mocht ik tijdens de Kinderboe kenweek elk jaar iets uitzoeken bij de boekhandel in Zutphen. Ik koos vaak voor de boeken van Jan Terlouw, terwijl mijn zussen voor Thea Beckman kozen, met wie ik weinig had. Ik vind het bijzonder dat je tot je twaalfde, dertiende vooral leest wat je wordt aangereikt door je omgeving, terwijl je daarna een eigen smaak ontwikkelt." Kinderboekenschrijver ,,Op vakantie krijg ik regelmatig de vraag wat ik doe voor de kost. Meestal antwoord ik 'comedian', maar afgelopen zomer ant woordde ik voor het eerst 'writer of children's books'. Ik vind dit het meest romantische beroep op aarde. Het jongetje van 8 in mij is apetrots dat ik dit mag doen. Tijdens het schrijven bevind ik me in een film. Als een journalist registreer ik wat er zich allemaal afspeelt in de beelden die uit mijn fantasie opborrelen. Na het schrijven kom ik in de hoofden van kinderen terecht, onschuldige wezens die nog geen shit hebben mee gemaakt. Ik kom in hun slaapkamers waar ze me lezen, waar Gorgels-poppen op bed liggen en het boek ligt opengeslagen op het hoofdkussen. Dat is zo eervol en bijzonder. En minstens zo mooi als mensen aan het lachen maken.'' Rode draad ,,In mijn voorkeuren zie je één ding terug: het zijn bijna allemaal boeken met wezen tjes die in een fantasiewereld leven. Aan de andere kant loopt er altijd een lijntje naar de echte wereld, het is geen fantasy of sciencefiction. Ik denk dat de boeken die ik in mijn jeugd heb gelezen, heel belangrijk zijn geweest voor de ontwikkeling van mijn creativi teit. Ik denk inmiddels veel te weten over inspiratie en creativiteit, en ben ervan overtuigd dat ervaringen waar je door werd gegrepen in je jeugd, een groefje in de hersenen aanbrengen dat nooit meer verdwijnt. Met andere woorden: ik denk dat mijn leven een geheel andere wending had genomen als ik nooit in aanraking was gekomen met de prachtige fantasiewereld van Wipneus en Pim - mijn God, die heb ik allemaal gelezen -, Sjakie en de chocolade fabriek, de andere boeken van Roald Dahl en het werk van Rien Poortvliet.'' De kinderliteratuur is vergeven van de bijzondere voertuigen. Beroemd zijn de Griezelbus van Paul van Loon, de stoere sloep Kameleon van Hielke en Sietse Klinkhamer, de lift van Abeltje (of Sjakie), het kraanwagentje van Pluk van de Petteflet... En dan is er ook nog de raket van astronautje André. Samen met illustrator Nata- scha Stenvert maakte 'onze' astronaut André Kuipers een prentenboekenreeks over André het astronautje dat met vriendinnetje Valentina, hondje Laika en Astromuis avonturen in de ruimte beleeft. Kuipers bedacht het verhaal tijdens zijn eerste missie naar het internationale ruimte station ISS. Niet alleen zijn eigen kinderen waren enthou siast. Na de uitgave van het eerste boek in 2012, André het astronautje, volgden er meer afleveringen. Speciaal voor de Kinderboekenweek, waarin dit jaar vervoersmiddelen centraal staan, is het nieuwe boek André het astronautje op zoek naar Laika (6+; €7,25) uitgebracht. In het boek gaat Laika er helemaal alleen vandoor met de raket. De kinderen gaan het hondje redden met een zelfgebouwd ruimteschip. In het heelal blijkt dat 'marsman netjes' goed voor Laika hebben gezorgd; André kan haar komen afhalen op de maan. Een lollig boek over vriendschap en vin dingrijkheid - en over recycling in de ruimte. —Annet de Groot 34 Lezen De Kinderboekenweek met als thema Reis mee! is van 2 tot en met 13 oktober. Meer informatie op kinderboekenweek.nl PRENTENBOEK André Kuipers, André het astro- nautje op zoek naar Laika

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122