'Straks is Nederland eerder één grote stad dan één groot dorp' winkelpandjes in het dorp een hypotheek verstrekker, een financieel dienstverlener, een makelaar, een communicatiebureau en een gamewinkel. We hebben twee super markten en, al past dat volgens mij eigenlijk helemaal niet in het dorp, een Kruidvat.'' Ondernemers in het dorp zorgen voor innovatie, ook op sociaal gebied. Zo is Snoeperij Jantje, gevestigd in een van de oudste panden van het dorp, tegenwoordig een sociale onderneming waar - met subsi die - jongeren met een beperking nostalgi sche snoepjes en lekkernijen verpakken en verkopen. Dezelfde ondernemers bieden ook in Wasserij Jaantje deze doelgroep een nuttige dagbesteding. Het voormalige non nenklooster van de Zusters van Liefde is omgetoverd in een hip bedrijfsverzamel gebouw. Maar, erkent Daniëls, de toekomst van Aarle-Rixtel is net zo min gegarandeerd als die van alle andere Nederlandse dorpen. De mensen die hij op straat tegenkomt en met wie hij zo graag een praatje maakt, de men sen die ook de motor zijn achter het nog altijd bloeiende verenigingsleven: ze zijn allemaal van zijn generatie of ouder. ,,Over vijftien jaar zijn velen van hen er niet meer. En het is maar de vraag of nieuwe genera ties het overnemen.'' ,,Vaak zijn het tweeverdieners met een druk leven'', weet Van Beek. Die hebben gewoon weinig tijd voor andere dingen.'' Daniëls heeft gemengde gevoelens over HET DORP 28 Even zwaaien naar de bakker. Wim Daniëls (64) is schrijver en taal adviseur. Hij schreef 116 boeken, waaronder kinder boeken, romans en boeken over dialec ten en streekcul- tuur. Op 3 oktober verschijnt zijn boek Het Dorp, waarvan de titel verwijst naar het bekende lied van Wim Son- neveld. In het boek schrijft Daniëls over de typische dorps cultuur, met zijn bij zondere dorps figuren, sociale cohesie, bloeiende verenigings leven en andere typisch dorpse fenomenen. Hij buigt zich ook over vraag of - en zo ja welke - toekomst het dorp nog heeft. Het Dorp van Wim Daniëls verschijnt bij Thomas Rap (€22,50). WIM DANIËLS ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116