hun gemeente, vindt Henk van Beek, vrij williger bij de Heemkamer die de geschie denis van 'de heerlijkheid' Aarle-Rixtel levend houdt. Van Beek heeft zich met hand en tand - en met succes - verzet tegen de plannen van buurgemeente Helmond om zijn dorp op te slokken. ,,Dan waren we stadswijk dertien geworden. Dat nooit!'' De samenvoeging met Beek en Donk en Lieshout was beter, maar ook niet ideaal, vindt hij. ,,De afstand tussen burgers en gemeente is groot geworden. Vroeger stapte je de kamer van de burgemeester binnen als je een probleem had, nu kennen we de meeste raadsleden niet meer. Mensen voe len zich niet meer betrokken bij wat er in de gemeente speelt. Dat zie je aan de gemeenteraadsverkiezingen. Vroeger lag de opkomst in Aarle-Rixtel boven de 85 pro cent, nu zijn ze al blij met 50.'' Vergrijzing Ook het massale vertrek van jongeren uit de dorpen, die zich in de stad vestigen voor studie en werk, bedreigt de sociale dorps structuur. Als alleen de ouderen achterblij ven, leggen eerst de winkels het loodje en verdwijnen voorzieningen, zoals scholen. Vaak komt daarna het verenigingsleven tot stilstand. ,,Dan'', zegt Daniëls, ,,is het dorp zo goed als dood.'' In veel Nederlandse dorpen is het al zover, maar tot dusver ontspringt Aarle- Rixtel de dans. Daniëls: ,,Er is hier nog een bloeiend verenigingsleven. We hebben een stuk of dertig verenigingen, waaronder een voetbalclub met veel jeugdleden. Ook de carnavalsvereniging trekt nog veel jonge ren. Maar met zesduizend inwoners is Aarle-Rixtel relatief groot. Er is veel bij gebouwd en dat heeft gezorgd voor nieuw bloed. We hebben er zelfs een derde basis school bijgekregen, wat best bijzonder is.'' Goed, er zijn geen vijftien kruideniers meer en ook veel andere winkels - bakkers, slagerijen, smederijen, groenteboeren - zijn verdwenen. Binnenkort sluit een van de laatste winkeliers van vroeger de deuren. Juwelier W.F. van de Kerkhof stopt er na tientallen jaren mee, omdat de hoogbe jaarde eigenaren geen opvolger hebben. ,,Toch'', weet Daniëls, ,,telt het dorp meer ondernemingen dan vroeger. Het zijn alleen een ander soort bedrijfjes dan de winkeltjes van destijds. Nu vind je in de Frank Smits is met zijn familie op weg naar het graf van zijn ouders. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115