'Als er geen verenigingen meer zijn, is het dorp zo goed als dood' Je kunt de jongen uit het dorp halen, maar het dorp niet uit de jongen. En al hele maal niet als die jongen Wim Daniëls heet. De schrijver en tv-persoonlijkheid woont al jaren in de grote stad, maar steekt zijn dorpse wortels nimmer onder stoelen of banken. Sterker: Daniëls noemt zich met trots 'een echte dorpsjongen'. Een paar keer per week pakt hij de fiets en rijdt hij van zijn woonplaats Eindhoven in twintig minuten naar zijn geboortedorp Aarle-Rixtel. Hier kent hij iedereen en iedereen kent hem. Groetend en zwaaiend beweegt hij zich door de straten die zijn jeugd - nee, zijn léven - kleurden. ,,Hé Wimke'', klinkt het als hij de zoveel ste dorpsgenoot tegenkomt die een praatje aanknoopt, meestal in dialect. Op het kerk hof, waar Daniëls de graven aanwijst van een aantal prominente dorpsfiguren, loopt hij oud-klasgenoot Frank Smits tegen het lijf, een boerenzoon wiens vader een boer derij midden in het dorp had. Smits is met zijn echtgenote en kleinkinderen op weg naar het graf van zijn ouders. ,,Wim was een heel brave jongen'', lacht hij. ,,Hij zat voor in de klas, daar mochten de kinderen zitten die goed konden leren. Hij heeft het ver geschopt en is nu een beetje de held van het dorp.'' Ook de vrouwelijke helft van het echt paar Vos, dat Daniëls verderop op straat aanspreekt, steekt de loftrompet over haar beroemde oud-dorpsgenoot. ,,Hij heeft Aarle-Rixtel op de kaart gezet, jazeker. Keigaaf vind ik dat, Wim! We kijken altijd als hij op tv is. We zijn trots op hem, hoor!'' De schrijver laat zich de loftuitingen met gepaste bescheidenheid aanleunen. In evenementencentrum De Couwen- bergh, het voormalige raadhuis van Aarle- Rixtel, begroeten de dames op leeftijd van de vrouwenvereniging hem als een goede vriend. Met voormalig dorpsgenote Wilma van Duppen-Peels haalt hij herinneringen op aan de gezusters Drika en Janske, des tijds buren van Daniëls waarover hij zich als 20-jarige ontfermde. Hij bracht bij een van de bejaarde zusters zelfs zetpillen in toen ze ziek was. ,,Nee, dat vond ik niet gek of vies, dat deed ik gewoon. Ik was toch hun buurman!'' Daniëls geniet zichtbaar van de ontmoe tingen en gesprekjes met zijn oud-dorps genoten. ,,Die vervelen nooit'', zegt hij. ,,Dit is nou precies waar het om draait in een dorp: het gevoel van geborgenheid dat je ervaart. De vertrouwdheid met de mensen die je kent en die jou kennen. Je hoort ergens bij, maakt deel uit van iets dat groter is dan jij alleen. Die saamhorigheid ken merkt voor mij het echte dorpsgevoel.'' Natuurlijk heeft het dorpsleven ook een andere kant, weet Daniëls: die van roddel en achterklap en sociale controle. ,,Ik kan me goed voorstellen dat mensen om die redenen hun dorp zijn ontvlucht. Voor mij geldt dat niet. Mensen zullen over mij ook het nodige te zeggen hebben gehad, maar daar heb ik me nooit iets van aangetrokken. En wat ook scheelt: ik heb hier een hele fijne jeugd gehad.'' Slijtage Intussen is 'het warme dorpsgevoel' dat Daniëls zo waardeert, al jaren onderhevig aan slijtage. Steeds meer voorheen zelfstan dige dorpen worden, met efficiëntie en kostenbesparing als argument, samen gevoegd tot grote gemeenten, of gewoon opgeslokt door de stad. Dat geldt ook voor Aarle-Rixtel, dat in 1997 opging in de nieuwe gemeente Laarbeek, samen met de gemeenten Beek en Donk en Lieshout. Die schaalvergroting is funest voor de betrokkenheid van de dorpsbewoners bij 26 Wim Daniëls in zijn geboorte dorp Aarle- Rixtel: ,,Ik heb hier een heel fijne jeugd gehad.'' Snoeperij Jantje is tegenwoordig een sociale onderneming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 114