Een hond die een brandend huis in rent. Een gans die zich zonder problemen laat optillen. Een kat die klauwt naar een papegaaitje in een kooi en een papegaaitje dat dit goedvindt. In de film kan alles. Maar (van) wie zijn die harige en gevederde acteurs? Sabine van der Helm (59) is bij toe val in de dierencasting terechtgekomen. Van oorsprong is zij danseres; ze heeft een klassieke dansopleiding gevolgd. Ze werkte bij het Ballet van Vlaanderen en was te zien in de eerste versie van de musical Cats. Toen zij zichzelf ooit inschreef voor een casting bureau deed ze er om op te vallen ook een foto bij van haar katten. Haar tactiek had resultaat, maar niet het soort dat ze voor ogen had. ,,Ik werd benaderd door Ikea. Het bedrijf wilde niet mij boeken, ze vroegen of ze mijn katten mochten fotograferen voor een paginagrote advertentie." Tien jaar later doet een groot casting bureau haar een aanbod dat ze niet kan wei geren - of ze het volledige dierenbestand wil overnemen. Van der Helm twijfelt geen seconde. Een gouden zet, want nu, twintig jaar later, wordt haar bedrijf Catvertise meerdere keren per dag benaderd door pro ducenten en regisseurs. Allemaal kennen ze Van der Helms reputatie als dé contact persoon voor toptalent uit het dierenrijk. Het is hard werken, zegt Van der Helm. ,,De meeste dieren uit mijn bestand hebben een mooiere carrière dan ik." Sabine bege leidt 'haar' dieren op de set, maar volgens de kattentrainer verrichten de baasjes thuis het meeste werk. ,,Om kans te maken bij mij moeten nieuwkomers aan bepaalde eisen voldoen." Zo moet een hond wel een echte hond zijn, bijvoorbeeld, en niet alleen maar een braaf, pootjesgevend beestje. Op speciale castingdagen kunnen baasjes hun dier auditie laten doen. Als Van der Helm iets in ze ziet, belanden ze op de website van Catvertise. Van der Helms aanbod is inmiddels even groot als divers. Tussen de fotogenieke big getjes, kindvriendelijke slangen en Siamese kittens stak Van der Helms eigen rode kater Jaap (1994-2011) met kop en schouders bo ven alle dieren uit. Over hem schreef zij in 2013 de biografie Jaap, top model, een boek over een carrière vol on geduldige regisseurs, jaloerse acteurs en glansrollen in Onderweg naar Morgen, Annie M.G. en Floor Faber. Jaap is niet meer, maar met diens opvolger Abatutu heeft de kat tentrainer opnieuw goud in handen. M 16 Aaibaar topmodel TEKST RYAN CLAUS FOTO'S MANON VAN DER ZWAAL JP-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 104