„Absoluut. Ik was de jongste van drie en heel erg verwend.'' Lacht. ,,Wat mijn ouders heel goed deden, was mij en mijn zussen het gevoel geven dat we iets konden. Dat is een gift. Ze hadden wel duidelijke regels. Als je iets wilde doen, muziekles of sporten, dan moest je dat ook echt dóen en niet na twee lessen zeggen: ik heb er geen zin meer in. Ik ben opgegroeid met werken, werken, werken. En als er iets vervelends of verdrie tigs was, moest je toch gewoon werken. Na mijn middelbare school wilde ik nog niet studeren, ik zou industrieel ontwerp doen in Delft, dus toen ben ik een paar maanden naar Siena geweest om Italiaans te leren. Ik mocht niet op de bank hangen. Dat was wel bepalend. In de Dom van Siena, aan dat prachtige plein, het Piazza del Campo, raakte ik overdonderd door alle kunst. Er klikte iets en ik besloot dat ik in een mu seum wilde werken. Eenmaal terug in Nederland ging ik kunstgeschiedenis stu deren aan de Vrije Universiteit." ,,Tot mijn dertigste is mijn werk en mijn liefde voor kunst leidend geweest in waar ik woonde. Ik leerde mijn vrouw kennen in Londen, ze komt uit Wales. Het was liefde op het eerste gezicht, maar we woonden drie jaar niet bij elkaar. Toen besloot zij naar Nederland te komen en heeft ze haar baan opgezegd en alles achter zich gelaten. Daar heb ik enorme bewondering voor. Daardoor ging ik zien dat liefde het allerbelangrijkst is. Tolstoi schrijft daar heel mooi over, in Oorlog en Vrede. 'To love and to be loved, that's all that matters', ik krijg er nu nog kippenvel van. Het geldt ook voor mijn vriendschappen. Vroeger dacht ik: je bent wat je doet, heel Nederlands. Maar mijn beste vrienden zei den: het maakt ons geen bal uit wat jij doet. Dat was een eyeopener.'' Uiteindelijk draait het allemaal om accep tatie, zegt Dibbits, dat leert hij ook van Rembrandt. ,,Hij is onverbiddelijk in hoe hij mensen registreert. Hij ziet elk plooitje, elke imperfectie, maar doordat hij dat ver beeldt, is hij ook heel vergevend. Het is zoals het is. Hoe Rembrandt kijkt in zijn late zelfportretten, dat is berustend; neem me zoals ik ben. Hij laat je inzien dat het leven niet perfect is, dat ieder zijn onvolkomenheden heeft. Dat maakt ons allemaal mens.'' U komt uit een warm nest? Ik las dat u er pas laat achterkwam dat ook andere dingen dan werken meetel len, zoals de liefde. 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 102