,,Niet vaak, omdat het ook mijn werk is en ik de tijd die ik met hen heb intensief met hen wil doorbrengen. De eerste keer dat ik met ze in het Rijksmuseum was, nog voor de opening, nam ik ze mee naar de Philips- vleugel. Ik liet ze allemaal dingen zien en ik vertelde ze van alles. Kwamen we 's avonds thuis en vroeg ik: wat vonden jullie het leukst? Zeiden ze: de lift, want die was rond. Dat was een goede les.'' ,,Ik heb van huis uit meegekregen dicht bij mezelf te blijven en dat was heel belangrijk. Ik ben altijd mijn eigen gang gegaan, ik had een hekel aan groepjes, kliekjes. En ik heb geleerd met beide benen op de grond te blijven staan. Een veilinghuis, zeker in Londen, gaat ook over het verkopen van een lifestyle. Je wordt uitgenodigd naar fantas tische collecties te kijken in fantastische huizen, maar 's avonds ga je gewoon weer met de bus of de metro naar je kleine flatje. En dat van mij was superklein want Lon den is superduur. Door mijn nuchterheid heb ik het daar nooit moeilijk mee gehad. Mijn eigen levensstijl is sober. Ik koop bijna nooit iets voor mezelf en gebruik alles op tot het uiteenvalt.'' Lacht: ,,Ik ben niet zo heel flamboyant.'' ,,Totaal. Ik heb veel mensen daar helemaal van het padje van zien gaan. Die werden ontzettend arrogant en dachten dat ze onderdeel werden van die kringen, terwijl ze dat niet waren. Ik was als wetenschapper een beetje een vreemde eend in de bijt. Ik was sowieso anders, ik ben een Nederlan der en heb nooit geprobeerd een Engels man te worden. Je wordt geaccepteerd, want men heeft je nodig. Voor taxaties, kennis. Maar dat wil niet zeggen dat je meetelt op het moment dat je niet nodig bent. De dagelijkse problematiek van deze mensen is ook anders.'' ,,Mensen die rijk zijn, moeten bijvoorbeeld nadenken over veiligheid. En het is niet zo dat er geen problemen zijn als er geld is. Ze komen bij een veilinghuis als een van de drie d's in het spel is: death, divorce of debt. Anders hoefje je spullen niet te verkopen. Als mensen in spannende situaties zitten, zie je wat er echt toe doet. En dat zijn niet de materiële zaken.'' Er wordt op de deur geklopt. Dibbits' per soonlijk medewerkster komt binnen met een patatje ketchup. Vers gehaald bij de snackbar om de hoek. ,,Niks lekkerders dan dit'', zegt hij terwijl hij het bakje in ontvangst neemt. ,,Wil je ook wat?'' Patat is ook emotie, zegt hij. Vroeger moest hij naar zwemles in het Zuiderbad, en daar had hij een ongelooflijke hekel aan. Die haak onder zijn nek. Na afloop kreeg hij van zijn moeder altijd een patatje, om het weer goed te maken. U werkte voor u bij het Rijks kwam zes jaar bij veilinghuis Christie's in Londen. In die kunstkringen geldt een bepaalde etiquette. In hoeverre heeft u die moeten aanleren? Kunt u zich voorstellen dat het verleide lijk kan zijn er wel in mee te gaan? Want? ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101