Vs 9 nen op veel fronten een voorbeeld nemen aan de tuinbouwclusters, die er ook zijn in onder andere West Brabant, Drenthe en de Koekoekspol der in Overijssel, zegt Rabbinge. Zij delen bijvoorbeeld leidingen voor warmte. Zo kunnen varkensboeren volgens hem samen een fabriek bou wen waar hun mestoverschot tot een soort hoogwaardige 'kunstmest' wordt verwerkt. Dumpplekvarkensstront „Akkerbouwers in het noorden van het land willen geen dumpplek zijn voor varkensstront, maar ze hebben wel voedingsstoffen nodig", aldus Rabbinge. ,,De tuinbouw is een heel innovatieve sector. Op een relatief klein oppervlakte leveren ze een gi gantische bijdrage aan de economie: bloemen en planten zijn ons grootste agrarische exportproduct. De telers zijn erin geslaagd veel beter contact te houden met consumenten. Toen de Duitsers kritiek hadden op de Wasserbombe, de waterige Neder landse tomaat, hebben ze razend snel nieuwe, smaakvollere variëtei ten ontwikkeld.'' Het verplaatsen van stallen naar zulke hypermoderne, uitstootloze veesteden zal veel geld kosten, be aamt de Wageningse hoogleraar. ,,Daarom zullen boeren samen moe ten werken, bijvoorbeeld in coöpera ties. En de banken zullen hun bij drage moeten leveren. Dat is ook in hun eigen belang, want veel van hun huidige investeringen in veehoude- rijen hebben geen toekomst.'' Zien we straks dan geen varkens, kippen en koeien meer op het platte land? Jawel. Misschien zelfs wel meer dan nu, zegt Roep. ,,Er zijn in Neder land nauwelijks varkens en kippen meer die in de wei komen. Maar boe ren kunnen er ook voor kiezen om grondgebonden te worden.'' Dat betekent dat ze de kringloop van voer en mest op hun eigen land, of samen met andere boeren in hun directe omgeving, sluiten. In plaats van veevoer te importeren verbou wen ze het zelf. En in plaats van kunstmest gebruiken ze de poep van hun eigen dieren. ,,We zullen zien dat steeds meer agrariërs gaan boeren mét de natuur. Die trend is al ingezet: er zijn steeds meer biologische boe ren en boeren die zich inzetten om de biodiversiteit te herstellen en het landschap te onderhouden. Het plat teland wordt zo weer meer ingebed in de natuur.'' Dat heeft behalve voor de kwets bare flora en fauna in Nederland nóg een groot voordeel, ziet de platte landssocioloog: zo krijgen boeren weer meer waardering van burgers. Die kloof is gegroeid doordat steeds minder mensen direct te maken heb ben met boeren. Verdienden in de ja ren 50 nog een half miljoen mensen hun boterham in de landbouw (op een bevolking van 10 miljoen), nu zijn dat er nog maar 124.000 (op ruim 17 miljoen Nederlanders). ,,Platte- landsbewoners wier grootouders boer waren, verzetten zich nu tegen Als je dit op z'n beloop laat, is de kans groot dat het fout gaat varkensstallen. Steeds meer boeren proberen er nu juist voor te zorgen dat het voor burgers weer prettig is om op het platteland te komen.'' Zonneweides Het platteland zal meer en meer een recreatiegebied voor burgers worden. ,,Dat biedt mogelijkheden voor boe ren om hun inkomen op een andere manier aan te vullen. Zij starten bij voorbeeld een zorgboerderij, mini- camping of boerderijwinkel'', ver wacht landbouweconoom Petra Berkhout. De sanering van de veehouderij zou volgens de Wageningse onder zoekster een grote impact op ons landschap hebben. ,,Grond in Neder land is schaars, dus die zal niet zo maar braak komen te liggen. Maar er zullen wel nieuwe bestemmingen voor worden gevonden. Denk aan zonneweides en windparken: Neder land staat immers ook voor een grote klimaat- en energieopgave.'' Om verloedering van het platte land te voorkomen, moeten gemeen ten en provincies die herbestemming wel goed regisseren. ,,Als je dit op z'n beloop laat, is de kans groot dat het fout gaat. Dan krijg je mogelijk meer activiteiten als drugslabs in leeg staande stallen en ontwikkelingen die ons landschap verpesten. Als de overheid dit goed aanpakt, zijn er veel kansen om mooie dingen te ont wikkelen. Denk bijvoorbeeld aan mooie nieuwe woongebieden voor de bevolking die nog altijd groeit.'' School sluit na gebrek leraren Nederlanders vermist 'Verpleger in directie' vrijdag 27 september 2019 GO BEELD GERARD BILDERS (1838-1865) -Petra Berkhout, landbouweconoom AMSTERDAM Het leraren tekort eist zijn eerste slachtoffer: een Amster damse basisschool moet sluiten omdat er te weinig onderwijskrachten zijn. Volgens bestuurder Hu bert de Waard kan goed onderwijs 'niet meer ge waarborgd' worden. ,,We zijn er niet in geslaagd een volledig team te vor men voor de leerlingen." Op de school zou het team uit een directeur, een leerkrachtondersteu ner, een conciërge, een in tern begeleider en vijf leerkrachten moeten be staan. Er zijn twee leer krachten. PARAMARIBO De twee Nederlandse mannen die in Suriname vermist zijn, zijn mogelijk betrokken bij een misdrijf, aldus de Suri naamse politie. De twee reisden waarschijnlijk samen naar dat land en zijn sinds een week spoorloos. Het scenario van een mis drijf ligt volgens de Suri naamse politiewoordvoer der voor de hand omdat de auto waarin een van de mannen reed uitgebrand en zonder kentekenplaten is aangetroffen. ,,Dat zou erop kunnen duiden dat criminelen sporen hebben willen uitwissen." DEN HAAG In de directie van zorginstellingen moet voortaan ook een ver pleegkundige plaatsne men, vinden VVD en GroenLinks. Verpleegkun digen verdienen volgens beide partijen een stem in het kapittel nu hun vak zo onder druk staat. De grootste regeringspartij en de tweede oppositie partij willen een zogehe ten 'chief nursing officer in de raad van bestuur en een verpleeg kundige in de raad van toezicht van iedere zorgin stelling. Ziekenhuizen en andere instellingen die verzuimen zulke vertegen woordigers van het ver plegend personeel te be noemen, moeten uitleg gen waarom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9