II 7 Na jarenlange procedures is er een grote kans dat de Hoge Raad rookruimten in de horeca vandaag per direct verbiedt. In café De Vrijheid vinden ze dat 'extreem betuttelend'. ,,Op een dag mogen we alleen nog maar komkommers eten.'' Voor Jan Apostolides, trouwe gast van café De Vrijheid in Dordrecht, staat het dreigende besluit van de Hoge Raad voor iets groters. Iets véél groters. Ja, Jan (42 jaar, inspec teur op het spoor, zo'n tien sjekkies per dag) ziet een verband tussen het verbod op rookruimten, de stij gende zorgpremie en de diesel auto. Maar mag hij, voor hij dat al lemaal uitlegt, met broer Panos (Gauloises-fan) nog even een peuk doen in wat hij 'de mooiste rook ruimte van Dordrecht' noemt? De Vrijheid, het 120 jaar oude café in het centrum van de Zuid Hollandse stad, heeft geen rook- hok, maar een heuse salon met zes tafels, zwarte piano, boeket droog bloemen in een lege fles graan jenever en vintageposter van een Queen-optreden in Leiden. 'Heer lijk plekje, hier', blaast Jan de eerste wolk uit. ,,Zoiets vind je nergens meer.'' De Poolse Marcin (pakje Winston in de hand) en Camel man Daniël spelen een tafel verder een potje schaak. Marcin: ,,What I'll do when this space is gone?" Daniël, snel: ,,Cry, of course.'' Eigenaar Inge Deen (30 jaar, zo'n acht Camels per werkdag) is er al tijd trots op geweest dat ze de ro kers - zo'n 80 procent van de clien tèle - niet naar zo'n 'smerig dam pend bushokje' hoefde te verwij zen. ,,Je weet wel: zo'n plek waar je damp. En hebben de buren overlast van rokers die tot laat 's avonds bui ten kletsen en lachen.'' Joyce, zuch tend: ,,Juist als ze een drankje op hebben, hebben mensen niet door hoe hard ze praten en kunnen wij dus iedere avond agentje spelen.'' De twee hebben de klandizie via Facebook opgeroepen om deze week in stijl afscheid te nemen van een lange traditie: blauwe damp in de bruine kroeg. De tekst: ,,Kom nog één keer gezellig met ons binnen ro ken! Sigaretten, sjekkies, sigaren, pijpjes, kom maar op! Samen zorgen we dat de rookruimte nog één keer blauw staat!'' Jan, druk bezig de daad bij het woord te voegen, heeft intussen tijd om dat grote verband uit te leggen. ,,Weet je wat het is? De gewone, werkende Nederlander is altijd de dupe. Die moet meer voor de zorg betalen, die mag niet meer roken, die mag zelfs met een diesel auto vanwege dat stikstofgedoe de binnenstad niet meer in. En de rijke grote bedrijven? Die mogen alles.'' niet eens een peuk hoeft op te ste ken, omdat het al blauw staat. Onze rookruimte is bijna net zo groot als het gewone deel en je kunt er een spel doen, muziek ma ken, wat eten.'' Barvrouw Joyce Bertram (33 jaar, Lucky Strike 'ad ditive free' onder handbereik): ,,We staan bekend als echte winter- kroeg. Als het koud is, hoefje als roker niet naar buiten.'' Maar eigenaar Inge maakt zich geen illusie: De Vrijheid wordt be knot. ,,De trend is natuurlijk dat het rokers steeds moeilijker wordt gemaakt en de hoogste rechter zal waarschijnlijk dus wel besluiten dat het rookhok verleden tijd is. En De trend is natuurlijk dat het rokers steeds moeilijker wordt gemaakt dan is het ook meteen: over en uit." Barvrouw Joyce, mijmerend: „Eigenlijk best gek. Hoe snel roken uit Ne derland verdwijnt. Ik herin ner me dat je gewoon nog in de trein mocht roken." Inge: „En ik had vroeger een leraar die in de klas rookte. Kan je je niet meer voorstellen, toch?" Joyce: „Bij ons stond het voor de schooldeur altijd blauw.'' Nostalgie of niet: de twee vrou wen zullen nooit een wervend ver haal over roken houden. Integen deel. Inge, die zelf al vaak probeerde te nokken: ,,Ik weet het zelf ook wel: roken is duur, ongezond en smerig.'' En toch heeft iedereen volgens haar het recht er een 'vieze hobby' op na te houden. ,,Ik maak zelf de keuze om toch te roken, ik vind het een fijn ontspanningsmomentje, dus ik zou zeggen: laat me. Ik ben volwas sen, toch?'' Joyce: ,,Al die beperkin gen zijn zo extreem betuttelend. Ik bedoel: what's nextMoeten we op een dag alleen nog kom kommers eten?" Inges punt: een rookhok is geen probleem, maar een op lossing. „In zo'n ruimte ko men alleen maar rokers, dus niemand heeft er ver der last van. En, ja, het was allemaal bedoeld om het horecapersoneel te ont zien, maar al het personeel hier rookt zelf ook, dus: hoezo?" Rook hokken opdoeken: ddt is pas dom. „Dan gaan de rokers weer naar bui ten en zitten niet-rokers daar in de vrijdag 27 september 2019 GO Klanten van café De Vrijheid storten zich op 't laatste saffie 'cEMflNSj Eefje Oomen Dordrecht Kijk op de site bij /video Tanja maakt zich hard voor het behoud van rookhokken. -Inge Deen, eigenaar Nog even kunnen eige naar Inge Deen (m), bar vrouw Joyce en klant Mar cin paffen in het rookhok van de Dordtse kroeg. FOTO 'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7