Chemische toestand van kanaal slecht Boom geplant op gasleiding in Cloosterstraat Kloosterzande IN DE REGIO i 6 Norm wordt overschreden MIJN DORP, MIJN STAD Onlangs was in Middelburg een symposium over de waterkwaliteit van Zeeuwse wateren. Ook het Ter- neuzense raadslid Johan Hessing (50Plus) was daar aanwezig. De presentatie over de kwaliteit van het water in het Kanaal Gent-Ter- neuzen was voor hem aanleiding alarmerende vragen te stellen aan het college van B en W van Terneu- zen. Want wat wil het geval? Op basis van de Europese Kaderrichtlijn Water worden de normen voor tal van chemische stoffen overschre den, waaronder ammonium, ar seen, kobalt, koper en zink. 'Is het college van B en W van mening dat hier direct maatregelen dienen te worden getroffen in het kader van de volksgezondheid?', wil Hessing onder meer weten. Rood Veel verbetering wordt de ko mende jaren ook niet verwacht, blijkt uit de op het symposium in Middelburg verstrekte informatie. Nederland moet in 2027 aan de Eu ropese Commissie rapporteren of de waterkwaliteit aan de Europese eisen voldoet. Vrijwel alle gemeten chemische stoffen zitten tegen die tijd nog in het rood. Ben van den Bos, voorzitter van de Terneuzense hengelsportvereni ging ONI, reageert verbaasd op deze mededelingen. Het Kanaal Gent-Terneuzen is een geliefd vis water onder sportvissers. ,,Omdat het met de visstand in het kanaal goed is gesteld", weet Van den Bos. ,,In de jaren 70 was dat wel anders, maar sinds die tijd is de waterkwa liteit enorm verbeterd." Voldoende Gegevens die op hetzelfde sympo sium in Middelburg zijn verstrekt en die raadslid Hessing niet bij zijn vragen heeft gevoegd, bevestigen dit. De biologische toestand van het Kanaal Gent-Terneuzen voldoet wél aan de eisen. Dat geldt voor de visstand, maar ook voor het andere onderwaterleven. Lastig Rijkswaterstaat-woordvoerder Ed win de Feijter wijst daarop in reac tie op de vragen van Hessing. Hij steekt tegelijkertijd niet onder stoe len of banken dat er nog werk aan de winkel is om de chemische toe stand van het Kanaal Gent-Terneu- zen en veel andere wateren in Ne derland te verbeteren. Dat wordt een lastige. Na de invoering van de Wet verontreiniging oppervlakte wateren in 1970 is onder meer het aantal industriële lozingen al sterk beperkt. Bedrijven zijn aan strenge vergunningen gebonden, maar er zit altijd nog historische verontrei niging in de waterbodem; vervui ling komt ook uit de lucht en van over de grens. De Feijter: ,,We zul len het gezamenlijk moeten aan pakken om in 2027 aan de strenge Europese eisen te voldoen." De Cloosterstraat lag ruim een jaar open en ziet er na de herinrichting prachtig uit. Het lek is inmiddels hersteld, maar de gasleiding moet wel worden omgelegd. Maandag gaat de stoep dus weer open. Groot Hontenisse wilde er gis- teravond in de raadsvergadering wethouder Gino Depauw over aan de tand voelen. Want er zijn toch regels waar aannemers zich aan moeten houden bij werkzaamhe den? Waarom zijn die niet in acht genomen? Waren bewoners van de Cloosterstraat in gevaar? De beantwoording van Depauw viel de fractie tegen. ,,Ja, er is een gasleiding geraakt door een boom. Het euvel is verholpen en de lei dingen worden omgelegd." Meer wilde hij er niet over kwijt. De rest van de beantwoording volgt schriftelijk. Dat schoot Frank van Driessche van Groot Hontenisse in het ver keerde keelgat. ,,De wethouder heeft tijd genoeg gehad de ant woorden te verzamelen." Merten Broekaart en Ronnie Roctus van Algemeen Belang Groot Hulst steunden hun wet houder. Broekaart wist Van Dries- sche te melden dat de schop maan dag in de grond gaat. Roctus vond dat de vraag van Groot Hontenisse helemaal niet thuishoort in het vragenhalfuurtj e van de raad. Hij wil dan ook dat er afspraken worden gemaakt over vragen die in dat halfuur aan bod komen. Duurzaam voedsel 435jaar stadsrechten Computercursus voor ouderen Computercursus voor senioren. foto lisa f. young vrijdag 27 september 2019 Het water in het Kanaal Gent- Terneuzen is biologisch zo ge zond als een vis, maar de chemi sche toestand is ronduit slecht. En veel verbetering wordt ko mende jaren niet verwacht. Harmen van der Werf Terneuzen De vernieuwde Cloosterstraat in Kloosterzande moet worden opengebroken. Er is een boom geplant op een gasleiding, met een lek als gevolg. De gaslei ding moet worden omgelegd. Sheila van Doorsselaer Kloosterzande SLUIS - Rian de Feijter is sinds gisteravond wethouder van de gemeente Sluis. Onafhankelijk West ziet in haar een 'daadkrachtig bestuurder.' In juli nam De Feijter afscheid van de Terneu- zense gemeenteraad, waar ze raadslid was voor TOP/Gemeentebelangen. Twaalf raadsleden stemden voor haar benoeming en zes tegen. Zo vonden de PvdA en D&T dat Sluis best met drie wethouders verder kan, en dat een wethouder ook moet wonen in de gemeente. De Feijter komt uit Axel en hoeft niet te verhuizen, omdat de benoeming tot het eind van deze raadsperiode is. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE GROEDE In de Grote Kerk wordt zondag het jaarlijkse symposium over duur zaam voedsel gehou den, met aansluitend een proeverij en prijsuit reiking van de actie Bij enkroeg. Van 14.00 tot 15.00 uur spreken prof. dr. ir. Martin van Ittersum van de universiteit Wa- geningen en drs. Jo Annes de Bat, gedepu teerde van de provincie Zeeland, over kringloop landbouw, het thema van dit jaar. Tegen een kleine vergoeding zijn lo kale producten te proe- ven. Zie duurzaam- groede.nl. TERNEUZEN Komend weekend heeft Terneuzen 435 jaar stadsrechten. Om dat te vieren worden er bij De Vliegende Hollander ver schillende optredens verzorgd. Morgen en zondag wordt er vanaf 13.00 uur livemuziek ge speeld. Info: vliegende- hollanderterneuzen.nl OOSTBURG Seniorweb Oostburg houdt maandag een open ochtend in Time Out. De aanwezigen krij gen informatie over de diverse cursussen en workshops die Senior- web Oostburg verzorgt. Ook voor vragen over computers en andere mobiele apparaten kan men die ochtend te recht. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur. AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 10.00 uur: Ex positie bevrijding; AXEL Streekmuseum Het Warenhuis, 12.30 uur: twee exposities; BRESKENS Visserij museum, 10.00 uur: Expositie 11 septem ber 1944; Vuurtoren, 13.00 uur: Open; CLINGE Malpertuus, 19.00 uur: Jeugd soos; HEIKANT 't Heike, 14.30 uur: Theater voorstelling Uit de oude doos; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur: Gezel- schapsdansen; HULST Museum Hulst, 14.00 uur: Ex positie; Basiliek, 20.00 uur: Openings concert festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren; KLOOSTERZANDE Binnendeur, 10.00 uur: Wandelclub; 13.30 uur: Kaarten; OOSTBURG Kunstka binet d' Oude Winkel, 14.00 uur: Expositie Beestenboel; Jota, 10.00 uur: Ontmoe ting stichting demen tie vriendelijk; OSSENISSE 't Schal- lemaaj, 21.00 uur: Optreden Folk Hogan; SLUIS Raadszaal Belfort, 20.00 uur: Lezing over Zeeuws dialect; TERNEUZEN Speel tuin Oranjekwartier, 13.00 uur: open; Schoolmuseum, 13.30 uur: open, ex positie Schoolkinde ren in de oorlog; Ter Schorre, 14.00 uur: Parkinson inn; Racket centrum, 19.30 uur: Pokerkampioenschap Terneuzen; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 uur: open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61