Schilderijen van verzetsman bijeen IN DE REGIO 6 Staatsbosbeheer grijpt in MIJN DORP, MIJN STAD Aanvankelijk werd gedacht dat de tamme kastanjes waren aangetast door een onbekende ziekte. Onder zoek door de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) sluit dat uit, aldus boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer. De oorzaak waardoor veel exemplaren van deze boomsoort op het land goed van Mon Plaisir wegkwijnen, valt helaas niet weg te nemen, zegt Omdat mensen nog gaan kijken bij hun boom, vinden wij het belangrijk dat we er bomen gaan terug planten Lieman. ,,Je kunt extra water geven, maar dat gaan we niet doen. Het is een bos. Wij zijn geen tuinders." Staatsbosbeheer grijpt deson danks wel in. Dode kastanjes wor den vervangen door beuken. Die soort is ziektevrij en minder gevoe- lig voor zilte grond en droogte, al dus de boswachter. Bomen die er 'slechts' minder florissant bij staan, worden jaarlijks in de gaten gehou den. ,,Bij een aantal schiet een verse groene tak onder aan de stam uit. Dus misschien gaan die het nog redden. Dat zou het mooiste zijn, want de mensen die deze boom zelf hebben geplant, hebben daar vaak ook een emotionele band mee. Als wij daar een ander exemplaar voor in de plaats moeten zetten, is die symboliek toch anders." Garantie De eerste van in totaal 163 gedenk- bomen in het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs werden in 2000 aangeplant. Binnen drie jaar tijd was het terrein vol. Op de aanplant gold een garantie van vijftien jaar. Die termijn is dus verlopen. ,,Maar omdat we weten dat heel veel men sen regelmatig nog even gaan kij ken bij hun boom, gewoon om te mijmeren en stil te staan bij het le ven, vinden wij het belangrijk dat we er bomen gaan terug planten", zegt Lieman. Staatsbosbeheer heeft nog gepro beerd de adressen te achterhalen van de individuele eigenaren van de tamme kastanjes en hen zo per soonlijk te informeren over de situ atie. Dat is volgens Lieman een on mogelijke opgave gebleken. Welke kastanje precies bij wie hoort, is niet in de administratie opgeno men. Ook kloppen vaak de opgege ven adressen niet meer. Aan de randen van het Bos van de Toekomst worden nu informatie panelen geplaatst, waarop Staats bosbeheer uitlegt wat er aan de hand is met de tamme kastanjes. Jan Verhoeff legde bekende plek ken vast, zoals de Nobelpoort in Zierikzee en het interieur van de Grote Kerk in Brouwershaven. Maar hij schilderde ook boerde rijen, schepen en stillevens. Daar bij onder meer gebruik makend van een potje en een vaas die nu ook in het Brouws Museum te zien zijn. Ze komen uit het keuken kastje van het huis waar zijn fami lie woonde. Zijn jongste zus Anna overleed zes jaar geleden, als laat ste van het gezin Verhoeff. ,,Hij was een soort huisvriend van mijn familie", zegt Geertje Jansen uit Brouwershaven, één van de samenstellers van de expo sitie. Ze kent Verhoeff alleen uit de overlevering. Jansen leerde het echtpaar ken nen dat het oude huis van de fami lie Verhoeff kocht. Ook kreeg ze contact met Gert Slings, maker van een aan Verhoeff gewijde website en zijn kunstkennende zwager Maarten van Beveren. Die kwam met het idee voor een ten toonstelling op de proppen en het lukte de samenstellers veel van Verhoeffs werken bij elkaar te brengen. ,,Dit is een mooi eerbe toon aan hem", vindt Jansen. ,,Toen hij die schilderijen maakte, wist niemand nog wat hem boven het hoofd hing." Groot verdriet Op de eerste verdieping van het Brouws museum zijn alle wanden gevuld met werk van Verhoeff. Zo is goed te zien hoe hij zich gaande weg ontwikkelde. Op foto's is Jan als klein jochie al met een palet en penseel in de hand te zien. Hij kreeg drie zussen; Nel, Pie en Anna. Geen van hen is ooit ge trouwd. Natuurlijk wist heel Brou wershaven van het grote verdriet waar het gezin mee moest leven na de executie van hun zoon en broer Jan. In een verder al bevrijd Zeeland kregen de mannen op het nog al tijd bezette Schouwen-Duiveland begin december 1944 te horen dat ze zich moesten melden voor de Arbeitseinsatz in Duitsland. Om dat te voorkomen werden in Re- nesse de bevolkingsregisters ach terover gedrukt. Bij een vluchtpo ging richting Noord-Beveland werden tien mensen opgepakt. Verhoeff was één van hen. De ar restanten werden, in bijzijn van hun familieleden, opgehangen in Renesse. Onder hen ook Marcus van der Klooster uit Brouwersha ven, een neef van Jan Verhoeff. ,,We zijn nog aan het zoeken naar een schilderij dat Jan Verhoeff van hem gemaakt heeft. Maar dat is kwijt. Dat zou het helemaal com pleet maken." Shantykoren festival Jazz in d'Ouwe Smisse Nationale Sportweek vrijdag 27 september 2019 Kastanjes worden vervangen SD Geertje Jansen uit Brouwershaven in het Brouws Museum met één van de schilderijen van Jan Verhoeff, die in het bezit is van haar familie. Verhoeff schilderde de door haar opa ontworpen garna- lenvissersboot BH4, genaamd Pionier. foto marieke mandemaker Tamme kastanjes in het Bos van de Toekomst van Schuddebeurs lijden onder verzilting van de bodem. In combinatie met een aantal uitzonderlijk droge jaren zorgt dat voor groeiachterstand en aantasting van het blad. Som mige bomen zijn inmiddels ook afgestorven. Marcel Modde Schuddebeurs - Marijke Lieman, Staatsbosbeheer Jan Verhoeff uit Brouwersha ven was 33 jaar toen hij op 10 december 1944, als één van de Tien van Renesse, werd opge hangen. De verzetsman, afkom stig uit een familie van huis schilders, heeft gedurende zijn korte leven altijd geschilderd en getekend. In het Brouws Mu seum zijn tot eind oktober een kleine dertig werken van hem te zien. Esme Soesman Brouwershaven BROUWERSHAVEN De manifestatie Rotje- knor en Brouwse Bruis wordt morgen in stijl af gesloten met een heus shantykoren festival. Op diverse locaties verzor gen het Shantykoor Rot terdam, Shantykoor Neptunus en het Brui- nisser Visserskoor op tredens. Het programma begint om 14.30 uur. Bij slecht weer wordt het programma verplaatst naar de Grote Kerk. Kosten bedragen een vrijwillige bijdrage. Het programma is te vinden op brouwershaven.nu ZONNEMAIRE Sonnemma, een Schouws trio dat dans bare Zuid-Amerikaanse klassiekers brengt, geeft zondag een optreden in Zonnemaire. Het reper toire bestaat uit stan dards en originels uit de 'latin style', aangevuld met jazzstandards. Het concert in d'Ouwe Smisse begint om 14.30 uur. Gratis toegang. ZIERIKZEE SMWO Schouwen-Dui- Bruinisser Visserskoor. foto ernesta verburg veland coördineert de Nationale Sportweek op Schouwen-Duiveland. Verenigingen en be- weegaanbieders zetten tot en met zondag hun deuren open. Iedereen kan kennis komen maken met diverse sporten. De deelne mende verenigingen zijn te vinden op smwosd.nl onder Sport en Bewe gen. BROUWERSHAVEN Grote Kerk, 13.00 17.00 uur: Expositie Brouwershaven in de 19e eeuw, 19.30 uur: Optredens drumband en majorettes; 20.15 uur: Theatervoorstel ling Marsmeiden, Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga, BRUINISSE De Van ger, 09.00 en 10.00 uur: Gymen bij Allévo, BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Klaverjas- vereniging, Excursie- schuur Boswachterij, 09.15 uur: Zineng Qi gong op het strand, DREISCHOR Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Mu seum geopend, ELLEMEET Dorps huis, 19.00-20.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden, NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Maisdoolhof, SCHARENDIJKE Finca Vrij, 09.00 uur: Ochtendyoga, ZIERIKZEE Eilandzorg de Wie ken, 09.30-10.30 uur: Langer fit voor om wonenden, FiZi, 10.30 uur: Au Bout des Doigts, 20.00 uur: Tel Aviv on Fire, Galerie Yewel, 13.00 17.00 uur: Expositie Schilderijen Henrian Selten, Gebouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates, Kraanplein, dagelijks: Raamexpo, Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd, ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30 21.45 uur: Repetitie Nut Uitspanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57