II II 'Verbaasd dat minister hier tijd voor heeft' 4 SPEELGOED OPROEP MINISTERA De oproep voor minder seksistisch speelgoed in Nederland komt emancipatieminister Ingrid van Engelshoven (D66) op felle kritiek te staan. ,,Dit raakt ons diep in de ziel, net als discussies rond Zwarte Piet of vuurwerk.'' Ze lijken compleet los van elkaar te staan: de oproep gisterochtend van mi nister Ingrid van Engelshoven om naar Frans model minder stereotype speel goed in de schappen te leggen en de verkiezing 's avonds van de Topvrouw van 2019, de prijs voor vrouwelijke rol modellen in het bedrijfsleven. Al hebben die twee thema's wel de gelijk iets met elkaar te maken, in de re denatie van Irene Stengs, hoogleraar antropologie van ritueel en populaire cultuur (Vrije Universiteit Amster dam): ,,We zien dat er nog lang niet ge noeg vrouwen in topfuncties zijn, we weten dat meisjes een plafond ervaren, dat jongens die meisjesachtig zijn het ook niet makkelijk hebben op school. Allerlei stereotypen, ook bij speelgoed, dragen daaraan bij'', zegt Stengs, ook verbonden aan het Meertens Instituut, dat taal en cultuur in Nederland bestu deert. ,,Het is een achterhaald idee dat de vrouwenemancipatie wel klaar is. Ooit schaften we de minister voor Emancipatie zelfs af'', zegt Stengs, in de week dat de discussie over een ver plicht vrouwenquotum ook weer op laaide. Kansen Al lijkt het debat over seksistisch speel goed nog een graadje heftiger. Van En gelshoven reageerde in deze krant gis terochtend positief op het 'Franse mo del', waarbij binnenkort de speciale af delingen voor jongens en meisjes uit speelgoedwinkels verdwijnen. Het per soneel mag niet meer vragen of een ca- rolverdeling geforceerd worden, kan dat zelfs flinke psychische gevolgen heb ben, vreest Koerselman: ,,Dat kan ver warring zaaien. Mannen en vrouwen worden onzeker, kunnen zelfs een per soonlijkheidsstoornis ontwikkelen. Natuurlijk is het zo dat er neutrale acti viteiten zijn, die zowel door mannen als vrouwen worden uitgevoerd. Maar gemiddeld zijn vrouwen anders dan mannen.'' Wennen Volgens Stengs van het Meertens Insti tuut zullen Koerselman en de andere critici er maar aan moeten wennen: de geest is allang uit de fles als het gaat om stereotype speelgoed. Fabrikanten als Lego en Mattel spelen daar al jaren op in, nemen afscheid van de man als typi sche avonturier en de vrouw als verzor gende. Stengs: ,,Het is goed dat we daar over in gesprek zijn. Maar de reacties zijn hevig bij dit soort thema's, zoals bij meer cultuurtradities die veranderen.'' Kijk naar Zwarte Piet, of neem de dis cussie rond het vuurwerk, geeft zij aan: ,,Dan gaat het om gebruiken en tradi ties die voor veel mensen vaak sterk verbonden zijn met hun eigen jeugd, waar ze warme herinneringen aan heb ben. Als daar kritiek op komt, raakt het hen in eerste instantie diep in de ziel. Ze kunnen zich dan niet voorstellen dat er misschien ook een minder florissant aspect aan zit. Maar de mensen die er wel last van hebben, die het minder heidsstandpunt vertolken, laten zich de mond niet meer snoeren. Zij verheffen hun stem. En als dingen dan verande ren, dan past dat bij onze democratie, dat is vooruitgang." deautje voor een jongen of meisje be doeld is, op verpakkingen worden ste reotype beschrijvingen -'doe als mama', op de doos van een make-upset - geschrapt. Met het loslaten van deze gendertypische rollen krijgen vrouwen meer kansen om zich te ontwikkelen, vindt de minister. 'Heeft ze niks beters te doen, waar bemoeit ze zich mee, indoctrineer de kinderen niet', klinkt het bijtende com mentaar op het Binnenhof en sociale media. Criticasters slepen er soms een trits andere tradities en gebruiken bij die 'ook al niet meer mogen in dit land': ,,Alles moet genderneutraal worden'', twitterde voetbalcommentator Jack van Gelder gisteren. „Meisjes mogen geen poppen meer, en jongens geen auto's. Zijn we zo langzamerhand helemaal gek aan het worden?'' schreef hij in een bericht dat honderden keren gedeeld en geliked werd. Psychische gevolgen De tegenstanders van het 'genderneu- trale gedoe' krijgen steun uit academi sche hoek. Emeritus hoogleraar psychi atrie Frank Koerselman vindt dat de discussie doorslaat. ,,Er is ook nog zoiets als natuur'', zegt Koerselman, die het chagrijn over het gelijkheidsdenken ook proefde bij jongens die hij sprak voor zijn boek Wie wij zijn (2017). ,,Door de eeuwen heen moesten mannen hun gezin beschermen en daarom sterk en flink zijn. Daarom moesten vrouwen ook meer verzorgend zijn. Dat mag je tegenwoordig allemaal al niet meer zeggen, maar zo is onze natuur gewor den! Dat kan je niet zomaar wegpoet sen.'' Als mannen en vrouwen uit deze Onze natuur kun je niet zomaar wegpoetsen Mensen die er last van hebben, verheffen hun stem De minister, die emancipatie in haar portefeuille heeft, riep speel goedfabrikanten gisteren op om rolbevestigend speelgoed in hun collectie 'onder de loep te nemen'. Ook voert Van Engelshoven een discussie over stereotypering met uitgevers van schoolboeken. Ze deed haar oproep nadat in Frankrijk maatregelen zijn genomen om ty pisch jongens- en meisjesspeelgoed in de ban te doen. VVD-Kamerlid Zohair El Yassini is niet te spreken over het pleidooi van de D66-bewindsvrouw. ,,De minister is niet aangenomen om speelgoed te becommentariëren. Het verbaast me dat ze überhaupt tijd heeft voor dit soort hobby's. Op onderwijsgebied ligt er nog genoeg werk, lijkt me zo. Laat Van Engels hoven eerst maar eens gaan zorgen dat meer meiden kiezen voor tech niek.'' Een vergelijkbaar geluid klinkt vanuit het CDA. Kamerlid Lenny Geluk zegt: ,,Kinderen en ouders zoeken zelf uit met welk speelgoed ze willen spelen. Dat hoeft de over heid niet te regelen. Dit is geen pri- oriteit voor een minister!'' Chris tenUnie-Kamerlid Carla Dik-Faber constateert dat de minister 'lijkt te lijden aan totale onderschatting van vrouwen' als ze zegt dat zij vastzitten in een parttimebaan, omdat ze vroeger met een pop speelden. ,,Dat kinderen hun eigen speelgoed kunnen kiezen en ou ders hun eigen keuzes kunnen ma ken tussen werken en zorgen voor De minister is niet aangenomen om speelgoed te becommentariëren een gezin: daar is de bemoeienis van de minister echt niet voor no dig.'' D66-Kamerlid Vera Bergkamp - die van dezelfde partij is als Van En gelshoven - steunt het pleidooi van de bewindsvrouw wél, al ziet ze dwang niet als optie. ,,Zodat kinde ren niet in een mal worden ge duwd, maar zelf kunnen kiezen wat bij hen past. Uiteindelijk is het aan ouders en kinderen.'' Van Engelshoven laat in een reac tie weten dat alle ophef overbodig is. ,,Geen paniek! Ik kom geen pop of auto afpakken'', aldus de minis ter, die uitlegt slechts gereageerd te hebben op het Franse plan en het 'mooi' zou vinden 'als we stereoty pering in Nederland ook weten te doorbreken'. vrijdag 27 september 2019 GO De genderneutrale geest is allang uit de fles Niels Klaassen Amsterdam -Frank Koerselman, emeritus hoogleraar -Irene Stengs, hoogleraar D66-Kamerlid Vera Bergkamp steunt Van Engelshoven. foto anp D66-minister Van Engelshoven moet zich niet bezighouden met het speelgoed in de winkels, vin den coalitiepartners VVD, CDA en ChristenUnie. Partijen vragen zich hardop af of de bewinds vrouw op Onderwijs niets beters te doen heeft. Edwin van der Aa Den Haag -Zohair El Yassini, Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4