16 ZEELAND Europese subsidie om fruittelers aan nieuw afzetgebied te helpen Frank Balkenende Kapelle Het gaat om een vervolg op de lo pende campagne 'Die leckere Birne aus Europa - Immer eine gute Idee', meldt AGF, het online nieuwskanaal over aardappelen, groente en fruit. Nederlandse, en niet in de laatste plaats Zeeuwse, en Vlaamse telers bundelen al sinds 2012 hun krachten om de Duitsers aan de conference-peer te krijgen. De campagne, met onder meer proeftafels in winkels, werpt zijn vruchten af. De Duitse consu ment verorbert nu twee maal zo veel conference-peren als zeven jaar geleden. Ervaringen In de nieuwe campagne krijgen de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) en zijn Vlaamse evenknie VLAM 1,3 miljoen euro Europese subsidie. De fruitteeltsectoren in beide landen leggen er zelf in totaal 400.000 euro bij, waardoor het to taalbudget uitkomt op 1,7 miljoen euro. Met dat bedrag kunnen ze in de komende drie jaar niet alleen de Duitse markt bewerken, maar voor het eerst ook de Oostenrijkse con sument lekker maken voor confe rences. Oostenrijk teelt namelijk nauwelijks peren. Een voordeel is dat de ervaringen die in Duitsland zijn opgedaan, kunnen worden ge transplanteerd naar Oostenrijk. Rusland Zeeland is dé perenprovincie van Nederland met een areaal van rond de 3000 hectare. Landelijk staan er peren op ruim 10.000 hectare. Met driekwart van de productie is de conference de zonnekoning. Alleen raken telers de conferences moeilijk kwijt de laatste jaren. Sterker nog, fruittelers dreigen ka pot te gaan aan de Russische boy cot en moordende concurrentie van de sterk groeiende fruitteelt in Oost-Europa. Daarom sloegen de NFO en de Belgische Boerenbond in augustus alarm. Volgens beide fruitteeltorganisaties moet de Eu ropese Unie haar economische sancties tegen Rusland (genomen na annexatie van De Krim) 'her overwegen'. Oost-Europa De Russische tegenmaatregel - een importverbod voor groenten en fruit uit de Europese Unie - doet immers nog steeds pijn. Volgens de NFO ging voor 2014 nog 20 procent van de Nederlandse peren naar Rusland. In België zelfs 40 procent. Het verlies van de grote Russische afzetmarkt hebben de fruittelers niet kunnen opvangen door hun peren in andere landen te verko pen. Dat komt mede doordat de pe- Zeeland is dé perenprovincie van Nederland met een areaal van rond de 3000 hectare renteelt in Europa is gegroeid. Met forse subsidies uit Brussel zijn er in Oost-Europa veel peren bijgeplant. Gevolg: regelmatig een te groot aanbod van peren in Europa, waar door de prijzen kelderen. Het is niet moeilijk te raden wie er in de bikkelharde strijd om de afzet markten aan het kortste eind trek ken: de Nederlandse en Belgische fruittelers. Door strengere en duur dere productie-eisen zijn hun kos ten hoger dan in Oost-Europa. Zo hebben fruittelers de afgelopen ja ren regelmatig hun peren ver onder de kostprijs van 50 cent per kilo moeten verkopen. Soms nog niet eens voor 25 cent. Daarom is Oos tenrijk, ook al is het een Calimero vergeleken bij Rusland, een be langrijke potentiële markt voor conference-peren. Trump President Trump denkt dat met geld alles te koop is. Ik ben twee keer in Groenland geweest (11 september). Wat een mooi land. Wat een mooie cultuur. Het klopt dat een groot deel met ijs bedekt is, waardoor bewoners niet kun nen jagen om aan voedsel voor hun gezin te komen. De ijsplaat smelt nu, waardoor grondstoffen die eronder liggen, zoals uranium en in het zuiden edelstenen (smaragd, opaal en tugtupiet) vrijkomen. Wat is het gevolg van de klimaatverandering? De Inuits raken hun cultuur en natuur naar de jongeren. Waar wordt de schuld van de ECB 'heen gescho ven? Gelijkheid? In Frankrijk ligt de pensioenleeftijd nog ver onder die van Nederland. Iedereen in Europa is gelijk, maar Nederland loopt altijd voorop. A. de Waele H.Dunantstraat 20, Koewacht Brandweervrijwilligers (2) Brandweervrijwilligers komen in de knel door Europese regels. Als de plannen doorgaan, krimpen de korpsen in. Zij hebben al een te kort aan vrijwilligers. Hoe lossen we dit op? Als we mensen die bij voorbeeld bij de gemeentelijke plantsoenendienst opleiden, is het probleem opgelost. Een brandweer in de lucht houden zonder vrijwilligers, zal niet luk ken. Bernhard Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand kwijt! President Trump wil het eiland alleen maar kopen om er zelf beter van te worden. Magda van den Branden Alexanderstraat 2, Sint Jansteen Brandweervrijwilligers We moeten van het gas af, elek trisch rijden, warmtepompen in stalleren en organen doneren. Voor hobbykippen en -konijnen moeten we binnenkort een hele administratie bijhouden. Nu moeten ook brandweervrijwilli- gers weer volledig betaald wor den door regels uit Europa (25 september). Komkommers moe ten recht zijn. Iedereen moet lan ger doorwerken, behalve in Frankrijk en Italië. Rente op spaargeld wordt niet meer be taald, dankzij meneer Draghi, die zes jaar directeur van de Itali aanse Centrale Bank was en daar een puinhoop heeft achtergela ten. Nu verlaat hij het zinkende schip weer met een schuld voor de ECB waar een paard de hik van krijgt. In Nederland moeten pensioenen gekort worden, omdat anders de rekening doorgeschoven wordt vrijdag 27 september 2019 Oostenrijk aan de Zeeuwse peer De Europese Commissie kent 1,3 miljoen euro subsidie toe voor de promotie van Neder landse en Vlaamse conference peren in Duitsland en Oosten rijk. Fruittelers hebben nog steeds last van de Russische boycot en zitten te springen om nieuwe afzetmarkten. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Brandweeroefening in Oosterland. foto dirkjan gjeltema De oogst van conference. Deze peer is goed voor driekwart van de productie in Nederland. foto willam hoogteyling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44